Otthon és Kert

Citrusok otthon: 5+1 tippben minden egy helyen a gondozásukhoz

Az ELTE Füvészkertjének citrusszakértője, Janakidisz Demeter elárulta, hogyan érhetjük el, hogy otthonunkban a mediterrán hangulat egész évben garantált legyen.

1. lépés: Válasszunk okosan!

Ideális, ha akkorra időzítjük a fácska beszerzését, amikor a nappali hőmérséklet már 15 fok körül van – ilyenkor azonnal ki is rakhatjuk a szabadba. A legjobb, ha fiatal példányt választunk a kertészetben: az 50 centiméteresek még kényelmesen szállíthatóak. Viszont olyanra essen a voksunk, amin már virágot, illetve termést is látunk – így lehetünk biztosak abban, hogy ezt a jó szokását később is megtartja a növény. Ha kezdő citrusgyűjtők vagyunk, mindenképpen érdeklődjünk utána, milyen magasra nő a választott fajta – hiszen a citromfa akár 13 méteres is lehet! Ha garantált sikerélményre törekszünk, döntsünk a grépfrút, a Meyer-citrom vagy a Valencia-narancs mellett. A Lipo citromfajta, dugványról való szaporítás után, már akár egy évvel később is szépen virágzik.

TIPP

Ha külföldön járva megjön a kedvünk az oltáshoz, itthon vadcitromalapra tegyük – így hamar virágba borul a friss szerzemény. Viszont vigyázat, a keserű narancsról a legtöbb fajta elpusztul nálunk!

2. lépés: Hogy igazán gyökeret eresszen

Mivel legtöbbször egy kisebb cserépben importálják, majd árusítják ezeket a növényeket, fontos megvizsgálnunk, elegendő-e számára ez a hely. Ha megpiszkáljuk a földjét, és azt látjuk, hogy a felszíni (sokszor csak dísznek, frissen odatett) réteg alatt már sűrűn átszőtt, illetve a gyökereit nem sok választja el attól, hogy a cserép alján utat törjenek maguknak, sürgősen át kell ültetnünk a fánkat. Mindenképpen dézsa mellett döntsünk, hiszen meg kell tartanunk szállíthatóságát – ugyanis télen nem hagyhatjuk citrusunkat a szabadban. Az ültetéshez használjunk gyárilag előállított tőzeges citrus földkeveréket!

Még jobban érzi majd magát a növény, ha a kész keverékhez ásványi anyagokat is keverünk. Legjobb, ha ehhez vulkáni tufát vagy zeolitot választunk – többek között Mádon is bányásszák (talajjavító ásványkompozítum). A lényeg, hogy a végeredmény pH-értéke 6,5 körüli legyen.

3. lépés: Tavaszi nagytakarítás

Tavasszal érdemes még a frissen vásárolt növényeket is górcső alá venni. Kártevők után kutatva vizsgáljuk át nagyítóval! Ha mindent rendben, metszésre fel! A citrusoknak többnyire csak alakítás kell – az oldalágakat, ha szükséges, vágjuk vissza! A kihelyezés előtt alaposan tisztítsuk meg, akár langyos zuhanyt is bevethetünk.

Ne hagyjuk, hogy elsűrűsödjön a citrusunk! Akkor nem fejlődik egészségesen, mert nem kap elég fényt, és elszaporodnak rajta a kártevők, hiszen jól érzik magukat védve.

4. lépés: Teremtsünk ideális környezetet!

A citrus mediterrán növény, így imádja a napfényt. Körültekintően válasszuk meg, hova tegyük a dézsáját. Kerüljük a déli fekvést, pláne, ha fal van mögötte, mert az visszatükrözi a hőt,
a fényt, az már túl nagy dózis volna neki. Ha mégis túl sok fény éri, árnyékról is gondoskodjunk, amit akár egy előtte álló növény is adhat. Ha pedig még szó szerint óvjuk is a széltől, nagyon hálás lesz. Hetente kétszer-háromszor öntözzük!

Mivel termést hoznak, sok tápanyagra van szükségük. Ennek jó részét a földből nyerik, így azt rendszeresen pótolnunk kell. Havonta egyszer-kétszer adjunk neki speciális, például Volldünger-tápot!

Készleten a vitamin­bomba

A citrusok kiváló vitamin- és antioxidáns-források, emellett gyümölcssavtartalmuk révén nemcsak az anyagcserét, de az emésztőnedvek termelődését is fokozzák. Ráadásul speciális zsírégető enzimeket is tartalmaznak.

5. lépés: Viszlát, betolakodók!

A citrusnak két ellensége van: a gyapjas- és a pajzstetű télen-nyáron megtámadhatja, de melegben a takácsatka is veszélyes rá. Az állatkákat kefével és nedves törlőkendővel távolítsuk el, a túlontúl fertőzött részeket metsszük le! Ha gyümölcs is van rajta, semmiképp ne felszívódó, földbe elhelyezhető növényvédőszeres táprúddal próbálkozzunk. Inkább permetezzünk, de csak a szabadban! A szer használati utasításán feltüntetik, meddig mérgező (általában 20 nap), a lejárat után, ha jól megmossuk a gyümölcsöt, nyugodtan ehetünk belőle.

Leveleinek sárgulását nem csak a kártevők, hanem a vashiány okozza, amiről akár a magas kalciumtartalmú öntözővíz is tehet. Vannak vastartalmú készítmények, megelőzésképpen is érdemes a fánkat havonta egyszer megöntözni velük!

+1. lépés: Teleltetni is tudni kell!

A teleltetés legyen fokozatos: először csökkentsük az öntözések számát, majd nézzük át figyelmesen a növényt, nehogy kártevő maradjon rajta – télen, ha legyengül, gyorsan felszaporodhatnak. Ha 5–10 fok közé csökken a hőmérséklet, keressünk huzatmentes, déli fekvésű, nem fűtött, de ablakozott erkélyt vagy folyosót neki, és csak hetente öntözzük!

Késő ősszel adjunk neki muskátli- vagy kaktusztápot: magas foszfor- és káliumtartalma elősegíti a jövő évi virágzást.

Az igazi tüskevár

Sokan nem tudják, hogy szinte minden citrusfa tüskés. Épp ezért, ha kisgyerek van a háznál, figyeljünk arra, hogy a „veszélyeztetett” magasságig vágjuk vissza, nyessük le a töviseket!

Fotó: archív