Segíthet a szilikon
Ma már minden építészeti szakboltban kapható purhab, amelyet praktikus csőrös kiszerelésben forgalmaznak. Így sokkal könnyebb az anyagot a helyére fújni. Fontos, hogy használat előtt fröcsköljük be vízzel az érintett fal- és fafelületet, mert így a hab akár ötszörösére is megdagad, kitöltve az apró réseket. Amikor a hab megszáradt, egy késsel lefaraghatjuk a felesleges dudorokat.
Ha az üveg és a fakeret nem illeszkedik tökéletesen, kenjük körbe színtelen szilikonnal. Az ablak belsejéhez, a záródó részekhez hosszú szalagban kapható szigetelőanyagot ragaszthatunk. Ügyeljünk rá, hogy a zárrészekre ne kerüljön semmilyen szigetelőanyag.
Ha dupla ablakunk van, akkor konyha és fürdőszoba esetében a páralecsapódás miatt a belső ablakot szigeteljük, míg a többi helyiségnél a külső ablakra kerüljön a szigetelőcsík.
Ha az ablakon dupla üveg van, az 30-40%-kal csökkenti az elszökő meleget, és így a fűtésszámlánk is jelentősen kevesebb lesz.
Mindig csak kívülről
A nem megfelelő szigetelés akár 30 százalékkal is növelheti a fűtés költségeit, és ez az összeg több ezer forintot jelenthet a családi kasszában. Fontos tudnunk, hogy a falakat soha ne szigeteljük belülről, ugyanis ez könnyen penészedést okozhat, és egy nedves falnál semmi nem szigetel rosszabbul. Egy külső házszigetelés persze nem olcsó mulatság, és célszerű jó szakemberre bízni a műveletet.
Gyorssegély a varrógéptől
Ha az ablaknál, ajtónál alul jön a hideg, csak egy kis anyagra és szivacsra van szükségünk, hogy feltartóztassuk a hideget. Jó választás például a régi farmernadrág szára, hiszen ez bírja az igénybevételt és a hossza, formája is megfelelő, ráadásul csak a két végét kell bevarrni. Mérjük le az ablak szélességét, és vágjunk két-három centiméterrel hosszabb anyagot. Tömjük ki szivaccsal, majd varrjuk be a „hurka” végeit. Nem baj, ha úgy kell betömködni a két ablak közé, hiszen ily módon egy kis rés sem marad, ahol kiszökne a meleg. Ha az ajtó körül rések vannak, érdemes egy vastag függönyt függeszteni elé, így felfogja a hideget.
Pincétől a padlásig
Ha pince és padlás is van, számolnunk kell azzal, hogy ezekből a helyiségekből árad a hideg a lakóhelyiségekbe. A legegyszerűbb a padlás szigetelése: üveggyapotot kell lefektetni, így a plafonon nem jön hideg a lakásba. A pince tetejének szigetelése bonyolultabb, egy ügyes ezermester felszegecselheti a szigetelőanyagot a pince tetejére.
Fotó: gettyimages