Mindig érdeklődéssel olvasom rovatát, sok jó tanácsot találok benne. Egy nagyon kedves kolléganőmtől kaptam egy igen érdekes virágot, de a nevét nem tudta megmondani, és én sem találtam róla semmit az interneten. A növény mostanra kivirágzott, virága hasonló az orchideáéhoz. Abban viszont mindenképpen különbözik tőle, hogy illatos. Én magamban csak »sütivirágnak« hívom, mert az illata a vaníliás süteményhez hasonlít. Szeretném tudni a nevét, és azt, hogy milyen törődést igényel. Segítségül mellékelek néhány képek róla – kérdezte korábban egy olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
Ez a virág valóban hasonlít az orchideára, mert az. A becsületes neve Oncidium Ornithorhynchum. Kimondhatatlan neve van, de elegendő az elsőt megjegyezni, hiszen ez majdnem mindent elárul róla. Illata valóban a vaníliára emlékeztet, éppen ezért, az utóbbi években kezd terjedni a kertészetekben.
Mérsékeltházi orchidea, ami annyit jelent, hogy télen hűvös, 16 fok körüli helyiségben kell tartani, világos helyen. A gyökérzete berohadásra érzékeny. Télen inkább csak párát igényel, mint öntözést. Ha rosszkor kap vizet, akár el is pusztulhat. Éppen ezért, a téli időszakban hetente több alkalommal párásítsa, tegye a cserepét egy nagyobb agyagcserépbe, amelyet naponta vízbe mártva nedvesíthet. Esetleg tegye egyéb növények közé, így kialakul számára a speciális, párásabb környezetet, és csak akkor öntözze, ha már teljesen átszáradt a kérges, faaprítékos közege.
Ha nem tudja hűvös helyen tartani, akkor baj lesz, mert vagy nem fog virágozni, vagy megrohanják a kártevők. A foltok a levelén gyanúsak, hogy valamilyen gomba- vagy rosszabb esetben vírusbetegség támadhatta meg. Érdemes lenne figyelni, hogy az új levelek is foltosodnak-e, mert ha igen, akkor beavatkozás szükséges, gombaölőszerrel. A vírus ellen sajnos nincs mit tenni.
Sarjakat hoz, de nem virágzik az orchidea
Ez a jelenség a lepkeorchideákra jellemző. A virágszár alsó két-három rügye vegetatív, abból esetenként sarjnövény fejlődik. Önnél is ez történt. A virágszár virágot már nem, de sarjakat még hozott. Ezeket, amikor már van legalább két-három centis gyökerük, orchideaközegbe kell ültetni. A virágszárról metszőollóval vágjuk le, úgy, hogy egy kis darabka a virágszárból maradjon rajta.
A kérges, tőzeges közegbe pedig úgy ültessük be, hogy óvatosan inkább a cserepet kocogtatva rázzuk köré a közeget, mert ha nyomkodva tömörítünk, az a gyökér sérüléséhez vezethet. Néhány év elteltével ezek a növénykék pontosan olyan virágot fognak hozni, mint az anyanövény.
Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
Fotó: pexels