Lassan mindenhol előkerülnek a csillogó gömbök, fényfűzérek, a színes dekorációk, lakásunk éke pedig egyértelműen a tetőtől talpig karácsonyi pompába öltöztetett fenyőfánk lesz. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy beszerezzünk egy fát, amelyet feldíszíthetünk – a döntés során pedig számos kérdést érdemes figyelembe venni.
Melyiket válasszam?
Az online fenyőrendeléssel foglalkozó fenyofa.com tulajdonosa, Udvardy Zsolt szerint a lucfenyő hullajtja a leghamarabb el a leveleit, ez fajtájának sajátossága, a kedvelt fenyők közül neki a leggyorsabb az „anyagcseréje”, ő növekszik a leggyorsabban. Az ezüstfenyő is a lucfélék egyik fajtája, erősebb levelei miatt kicsit tovább marad az ágakon. A nordmann fenyő lassú anyagcseréjének köszönheti leveleinek tartósságát, eleve lassabban növekszik, így a környezeti változások is lassabban érnek el leveleihez.
“Ezeken a fajta sajátosságokon felül erős befolyásoló tényező az időjárás. Száraz időszakban, gyenge talajminőségben a fenyőfa „életereje” is gyengébb, kevesebb tápanyagot, és nedvességet tud magába szívni, csökken a vitalitása. Mindehhez hozzájárul a kivágás utáni időjárás, minél melegebb van decemberben, annál hamarabb fogja elhullajtani a leveleit. A betegségek, szemmel nem látható különböző gombafajták is okozhatnak idő előtti levélvesztést. Ami még fontos tényező, hogy mikor kerül be a lakásba a kivágott fenyőfa, és a lakásban hova kerül! A lehető legkésőbb érdemes bevinni, és a leghűvösebb helyre érdemes tenni” – tanácsolta Udvardy Zsolt fenyőfaszakértő.
Miért dobja le korán a tűleveleit a karácsonyfa?
Az okok, amelyek miatt a karácsonyfánk tűleveleket ejt, nem lephetnek meg: ha inkább kivágott fát vettünk, mint cserepes gyökerűt, akkor lényegében egy haldokló növény van a kezünkben. A trükk az, hogy amennyire csak lehet, lassítsuk a menetet a karácsonyfa lejárata felé, ami viszont lelassítja a tűhullást is.
A megfelelő fakihelyezéstől a szilárd öntözési ütemezésig számos módszer létezik, amellyel a karácsonyfát a lehető legtovább életben tarthatod.
Hogyan állítsuk meg a tűlevelek hullását?
A fa típusa és tartási módja határozza meg, hogy milyen gyorsan dobja el a tűleveleit. A gyökérgombócú fenyőknél sokkal ritkábban dobnak tűt, és karácsony után újra kiültethetjük őket a szabadba, míg a lucfenyők (még a cserepesek is) sokkal nagyobb eséllyel hullanak le.
Mindazonáltal, legyen szó cserepes vagy vágott, fenyő vagy lucfenyőről, ha tűlevelet ejt, azt üzeni, hogy nem boldog. És van néhány intézkedés, amelyet megtehetünk ennek kijavításához. Ez az, amit csinálnunk kell abban az esetben, ha hullik a karácsonyfa tűlevele:
1. Távolítsuk el a hőforrástól
A karácsonyfád sehol se legyen hőforrás közelében. Ide tartozik a tűz, a radiátor vagy akár a déli fekvésű ablak. És bár a beltéri karácsonyi világítások a dekoráció szerves részét képezhetik, gyorsabban kiszáríthatják a fát, ha túlzásba viszik őket. A kevesebb lámpa vagy a kisebb LED-lámpák kevesebb hőt bocsátanak ki, és lassítják a kiszáradási folyamatot.
Ideális esetben a fa szeretne egy kis páratartalmat, ezért ha a helyiség levegője száraz, fontold meg egy párásító bevezetését.
2. Vágjuk le a törzs aljából mielőtt felállítanánk
Ha friss virágot kapsz, levágod a szára alját, és vízbe teszed, igaz? A karácsonyfa ugyanolyan kezelést igényel; elvégre ez csak egy sokkal nagyobb változata azoknak a virágoknak.
Miért vágjuk le először a karácsonyfa alsó hüvelykjét? Eltávolítjuk az ott képződött gyantát, és segítjük ezzel a vízfelvételt. Ha nem ezt tetted meg először, akkor valószínűleg a fa nem tudja elvenni a számára szükséges vizet.
3. Rendszeres öntözés
A karácsonyfa rendszeres öntözése nemcsak lelassítja a tűveszteséget, hanem segít abban is, hogy a karácsonyfa teltebb legyen. De milyen gyakran kell öntözni a karácsonyfát? A kivágott fák esetében azt tanácsoljuk, hogy fektess be egy karácsonyfaállványba, amelyben van egy víztározó. Így a vágott virágokhoz hasonlóan állandó friss vízellátása lesz. A jó fatárolók vízszintjelzővel rendelkeznek, így tudni fogod, mikor kell újra feltölteni.
Egy karácsonyfa minden nap egy liter vizet iszik. Cserepes fáknál tartsuk nedvesen, de ne átázottan a talajt.
Fotó: gettyimages