Hívogató, kedves bejárat
✔ A bejárat a lakás „névjegye”, az állapota a hozzánk érkezőnek egyfajta első benyomást ad. De a saját otthonosságérzetünket is növeli, ha ügyelünk az ajtónk tisztaságára és díszítésére. Amikor a karácsonyi koszorú lekerül róla, akkor se hagyjuk kopáran ezt a nagy felületet. Tegyünk ki minden évszakban új dekorációt.
✔ A cserepes, dézsás örökzöldek, tuják is nagyon jól mutatnak a bejárat két oldalán. Ha fűtött a lépcsőház, akár a teleltetésüket is megoldhatjuk így.
Letisztult előtér
✔ Az első hely, ahol érdemes rendszerezni, az az előszoba. Ha máshol túl sok is a holmi, itt vegyük komolyan, hogy mindent elpakolunk, amit épp nem használunk, hogy a lakásba belépve ne legyen azonnal zsúfolt, fullasztó érzetünk.
✔ Az előtérben sokszor a kulcsok, levelek, sálak, sapkák okozzák a káoszt. Ha van elég helyünk hozzá, fúrjunk ide egy-két polcot, és tegyük rá – dobozokba rendezve – az apróságokat. A napszemüvegeknek pedig rendszeresítsünk egy tálat vagy tálcát, hogy ne kelljen mindig keresgélni.
✔ A mobiltelefonunk számára is kialakíthatunk itt egy „töltőállomást”. Így kevesebbet fogjuk keresgélni, és ritkábban érzünk kísértést, hogy akkor is rápillantsunk, amikor épp nincs konkrét dolgunk.
Szezonális színek és fények
✔ Adjunk minden évszaknak más színvilágot a nappaliban, a konyhában. Szerezzünk be néhány egymással harmonizáló párnahuzatot, plédet az ülőgarnitúrára, hozzá illő terítőt, és az aktuális időszakot jelképező apró dísztárgyat, és máris mintha egy egészen új szobába mennénk be.
✔ Egy darabig még meghagyhatjuk a karácsonyi színvilágot, de akár a tél jeges fehérjével, kékjével, szürkéjével is játszhatunk a díszítésnél.
✔ Változatosabbá tehetjük a szobát, ha több, kisebb lámpát helyezünk el a sarkaiban. A karácsonyról megmaradt LED-füzért tehetjük üvegtálba vagy vázába is.
Praktikusan a háziasszony kényelméért
✔ A konyhában is időről időre megváltoznak a szokásaink, más eszközöket használunk, mint korábban. Ne ragaszkodjunk azokhoz a megoldásokhoz, amelyek korábban jónak tűntek, de már nem praktikusak. Egyszerűsítsünk, hogy minden kézre álljon, amit nap mint nap használunk, és tegyük hátrébb, fölsőbb polcra, amit csak ritkán veszünk elő. Gondoljuk át, ennek szellemében hogyan tároljuk a háztartási gépeket, a fazekakat, a fűszereket.
✔ Minél kevesebb felesleget őrzünk, annál könnyebb megtalálni a jól bevált holmikat. Szabaduljunk meg a soha nem használt eszközöktől, amiket csak kerülgetünk.
✔ Van olyan polc, amihez mindig ágaskodnunk kell, vagy csak székre állva tudunk róla levenni valamit? Szereljük vagy szereltessük át olyan magasságra, ahol kézre esik.
Készítsünk képfalat!
✔ Engedjük el azt a régi szokást, hogy egy nagyobb falfelületre elég egy-két nagyobb kép. Manapság a változatos, sőt sokszor eklektikus képfal a divat. Válogassunk össze különböző méretű családi fotókat, utazási emlékeket, és vásároljunk hozzájuk különböző méretű, egymástól akár egészen eltérő kivitelű képkereteket.
✔ Először a padlón rendezgessük össze őket, próbáljunk ki többféle kombinációt, csak akkor fúrjunk, ha már tetszik a végeredmény.
Mütyürök és gyűjtemények
✔ Az apró-cseprő dísztárgyakból rengeteg felhalmozódhat az évek során. Ne tegyük őket egyszerre közszemlére, inkább rendezzünk belőlük folyamatosan megújuló „kiállítást”! Csoportosítsuk téma szerint két-három részre, és egyszerre csak egy garnitúrát tegyünk ki a polcokra, a vitrinbe. Cseréljük őket rendszeres időközönként, így nem szokjuk meg túlságosan a jelenlétüket, és mindig örömet szereznek.
Fotó: gettyimages