Néha azonban azt látjuk, hogy levelei nagyon megsárgulnak. Ez általában azért van, mert hibákat követtünk el az anyósnyelv gondozása során. Hogyan ápolja tehát ezt a növényt, hogy jól nézzen ki az ablakpárkányon?
Néha az anyósnyelv levelei a kor előrehaladtával elhervadnak és megsárgulnak. Ha a növény már régóta velünk van, természetes, hogy az egyes levelek megsárgulnak és lehullanak (helyükre új levelek nőnek). Ha azonban a növény fiatal, a csúnya levelek, különösen, ha több van belőlük, a nem megfelelő gondozás jelei. Mit lehet tenni ennek megelőzésére?
A kígyónövény öntözése
Ha elfelejtjük rendszeresen öntözni a növényt, stressznek tesszük ki, ami miatt a levelek sárgulni kezdenek. Hogyan néz ki a szabálytalan öntözés? Ez akkor fordul elő, ha egyszer rendesen megöntözzük az anyósnyelvet, majd hagyjuk kiszáradni, és újra megöntözzük. Az ilyen műveletek károsíthatják a gyökereket és betegségeket okozhatnak, ami közvetlenül befolyásolja a levelek megjelenését. Ezért, ha azt akarjuk, hogy mind a sansavieriánk, mind más növények jól nézzenek ki, ne felejtsük el rendszeresen öntözni őket.
A kígyónövény túlzott öntözése
Gyakran jóhiszeműségből túl sok vizet adunk növényeinknek. Ez azonban nem jó gyakorlat. Az anyósnyelv gyökerei elnyelik a vizet, a levelek pedig leadják azt. A növény nem tud megbirkózni egyszerre túl sok vízzel. A gyökerek fuldokolni kezdenek, ekkor a növény feláldozza a leveleket a túlélés érdekében. Ezért jobb, ha nem öntözzük túl, és nem szabad megfeledkezni a cserépben lévő vízelvezető lyukakról sem. A túl sok víz azért is megmaradhat a cserép alján, mert a hőmérséklet túl alacsony.
Mikor kell öntözni?
A legjobb, ha hagyjuk, hogy a talaj felső rétege kiszáradjon, mielőtt újra öntöznénk.
Rohadó gyökerek
A sárguló levelek másik oka a rothadó gyökerek. De ne aggódjon, ez a helyzet orvosolható. Először is vegyük ki az anyósnyelvet a cserépből. Óvatosan távolítsuk el a földet, és nézzük meg a gyökereket, ha pépesek és büdösek, az azt jelenti, hogy rohadtak. Ebben az esetben távolítsuk el a rothadt gyökereket, és hagyjuk a növényt 24 órán át száradni. Ezután friss földbe kell ültetnünk. Azt, amelyben elkezdett rothadni, ki kell dobni.
A hőmérsékletének hirtelen változása
Ha télen vásárolunk egy növényt, és kivisszük a boltból, ahol optimálisak voltak számára a körülmények, komoly hőmérsékleti sokknak tehetjük ki. Ez különösen veszélyes, ha nemsomagoljuk be a növényt, és a kinti hőmérséklet például 0 Celsius-fok. Egy ilyen különbség nagyon nagy, és veszélyeztetheti a növényt, a levelei megsárgulnak. Természetesen nyáron, amikor nagyon magas a hőmérséklet, szintén óvatosnak kell lennünk. Nem szabad a növényt hosszú időre a forró autóban hagyni, és például újabb bevásárlókörútra menni. A padlófűtésnél is óvatosnak kell lennünk, az anyósnyelv jól tűri a magasabb hőmérsékletet, de ez nagyobb gyökérnövekedéshez vezethet, és a növényt hamarabb át kell ültetnünk egy nagyobb cserépbe.
Fényigény
Ez a növény Nyugat-Afrikából származik, és száraz, meleg éghajlaton nő. Ezért nyugodtan helyezhetjük ablakra, és bőséges fényt biztosíthatunk számára. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy az állandó közvetlen napfény égési sérülésekhez és a levelek sárgulásához vezethet. Ilyenkor jobb, ha a növényt egy kissé kevésbé napos helyre költöztetjük.
Fotó: gettyimages