Otthon és Kert

Ezért nem szabad soha a szódabikarbónát és ecetet sóval keverni: pusztító vegyi fegyver takarítás közben

A szódabikarbóna és az ecet kombinációja elterjedt háztartási trükk lett mindenféle felület tisztítására, a foltok eltávolítására és még fertőtlenítésére is.
ó szódabikarbóna ecet takarítás

A szódabikarbóna és az ecet kombinációja elterjedt háztartási trükk lett mindenféle felület tisztítására, a foltok eltávolítására és még fertőtlenítésére is. Úgy tűnik, ennek a generációkon át öröklődő tippnek biztos helye van az otthonokban. Valódi hatékonyságát és használatának lehetséges kockázatait azonban megkérdőjelezték az egészségügyi szakértők. Feltárták ugyanis, hogy mi történik valójában, ha ezt a két összetevőt összekeverjük.

Mi történik, ha szódabikarbónát és ecetet keverünk?

Kémiai szempontból a szódabikarbónalúgos, és az ecetsav keveredése kémiai reakciót idéz elő, amelynek során víz, szén-dioxid (buborékok) és nátrium-acetát, egy só keletkezik. Ez a reakció, bár látványos, valójában nem rendelkezik jelentős tisztító tulajdonságokkal. Amanda Morris, a Virginia Tech kémiai tanszékének docense szerint az eredmény az, amit ő „túldicsőített víznek” nevez. A jellegzetes buborékolás a szénsav képződésének köszönhető, amely egy nagyon instabil vegyület és gyorsan bomlik.

A buborékok mechanikus mozgása bizonyos esetekben segíthet a maradékok eltávolításában. De ha ezek eltűnnek, a keverék használhatatlan – magyarázta Morris a The Kitchn-nek adott interjújában. Sőt, a szódabikarbóna és az ecet együttes használata akár kontraproduktív is lehet, mivel semlegesítik egymás egyedi tulajdonságait.

Mire jó tehát a szódabikarbóna és az ecet?

Érdekes módon mindkét termék külön-külön hatékonyabb. Mind a szódabikarbónának, mind az ecetnek vannak gyakorlati alkalmazásai a tisztításban:

  • Szódabikarbóna: lúgos jellege miatt hatékony a zsírmaradványok és szagok ellen. Vízben feloldva olyan paszta hozható létre, amely a felületek tisztítására alkalmas anélkül, hogy károsítaná azokat.
  • Ecet: az ecetsav hatékonyan távolítja el a vízkőfoltokat és a kemény víz maradványait. A melegítés fokozza a hatását ezekben a feladatokban.

Ha azonban a cél a fertőtlenítés, akkor mindenképpen olyan speciális termékeket kell használni, amelyek ezt a funkciót ellátják, mert a szakértők szerint sem az ecetnek, sem a szódabikarbónának nincs bizonyítottan fertőtlenítő hatása.

Egészségügyi kockázatok

Bár az ecet és a szódabikarbóna kombinálásával keletkező pezsgés ártalmatlannak tűnhet, a reakció zárt helyiségekben vagy kis edényekben történő végrehajtása kockázatos lehet. A szén-dioxid felhalmozódása kisebb robbanást okozhat, ha nem megfelelően kezeljük.

Ezenkívül a tárgyak ebben a keverékben való áztatása az ecet maró tulajdonságai miatt károsíthat bizonyos anyagokat, például műanyagokat vagy fémeket.

Egy másik népszerű kombináció a só és az ecet használata. Bár ezt is az atkák, a penész, a nedvesség és a kártevők, például a hangyák eltávolítására szolgáló megoldásként reklámozzák, a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy hatékonysága korántsem garantált. Amanda Morris arra is felhívja a figyelmet, hogy ez a keverék olyan kémiai vegyületeket hoz létre, amelyek nem rendelkeznek tisztító vagy fertőtlenítő tulajdonságokkal. A keverék túlzott használata egészségügyi problémákat is okozhat. Az egészségügyi szakemberek szerint a hosszan tartó használat bőrirritációhoz és allergiás szövődményekhez vezethet, különösen az arra érzékenyeknél.

ó szódabikarbóna ecet takarítás

Mi a legjobb stratégia a hatékony tisztításhoz?

A hatékony tisztítás legjobb stratégiája, ha kerüljük a házi készítésű kombinációkat, amelyek nem rendelkeznek bizonyítottan fertőtlenítő funkcióval. A hatékony tisztítás kulcsa a megfelelő termékek használata. Bár a szódabikarbóna hasznos lehet a zsír eltávolítására, az ecet pedig a vízkőfoltok elleni küzdelemben, a legjobb, ha elkerüljük a kettő kombinálását. Továbbá, mint már említettük, ha a cél a fertőtlenítés, akkor mindenképpen erre a célra minősített termékeket kell használni.

Továbbra is tartja magát az a mítosz, hogy ezek a házi készítésű keverékek csodatévőek, de a mögöttük álló tudomány megértése lehetővé teszi a megalapozottabb döntések meghozatalát. Végül, bár semmi rossz nincs az ilyen típusú termékek használatában, fontos ismerni a korlátaikat és a kockázataikat, mielőtt beépítenénk őket a napi tisztítási rutinba.

Forrás

Fotó: gettyimages