A hóvirággal kapcsolatban szeretnék öntől felvilágosítást kérni. Több mint tíz esztendeje egy helyen, a meggyfánk alatt, a tulipánnal, jácinttal, nárcisszal és ibolyával együtt minden évben kibújik a hóvirágom is. Nem apró fejű, mint az erdei, hanem az a szép, igazi, nagy virágú. Idén legnagyobb bánatomra nem bújt elő, pedig a többi, környezetében lévő virág gyönyörűen kinyílt. Nem tudom, mi lehet a probléma, de nagyon félek, hogy többé nem gyönyörködhetünk benne.
Gondolkodtam, milyen változás állhatott be a környezetében, de csak annyi történt, hogy tavaly a meggyfa alatt az apró fasarjakat levágtuk, mással nem bolygattuk azt a részt. Lehet, hogy ezért nincsen már hóvirágunk? – írta korábban egy aggódó olvasónk.
Kiszel péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
A helyzet sajnos végtelenül egyszerű, de annál szomorúbb. A hóvirág hagymája valamilyen úton-módon megsérülhetett a meggyfa körüli tevékenykedésük alkalmával, és menthetetlenül elpusztult. Az, hogy esetleg virágot nem hoz, az még magyarázható azzal, hogy talán korán vágták le a zöldjét, nem várták meg, amíg visszahúzódik. Ám az, hogy ki sem hajt, egyértelműen annak a jele, hogy vége az életének. A hagymás növények ugyan visszahúzódnak minden évben, ám a végtelenségig nem képesek raktározni a tápanyagot, vizet ők sem. Így nincs remény arra, hogy jövőre kibújik a kertjükben a hóvirág.
Előfordulhat, hogy megfertőződött a hagyma valamilyen kórokozóval, vagy talajlakó kártevő fogyasztotta el. Az is lehetséges, hogy a meggyfa és a környező hagymás növények életrevalóbbak voltak, és sok vizet, tápanyagot szívtak el a hóvirág környezetéből. Ha ehhez társult még egy száraz tél is, és esőt nélkülöző március, amikor a hóvirág nyílik, akkor egy egyszerű kiszáradás is végezhetett szegény kis növénnyel.
Fotó: shutterstock