Otthon és Kert

Jogszabály is rendelkezik a hólapátolásról: kinek kell takarítania valójában a járdát?

Az utóbbi időben igen változékony volt az időjárásunk, és valószínűleg februárban sem lesz ez másként. Eső, hó, szél, napsütés… Így a lefagyott utak, járdák megnehezíthetik az életünket.
ki lapátolja a havat

Egy miniszteri rendeleti szabály és a helyi önkormányzatok, köztük a főváros által kiadott önkormányzati rendeletek előírásai szerint az ingatlantulajdonosok kötelessége a saját ingatlanjuk előtti járdaszakasz tisztán tartása – különösen, de nem kizárólag – a téli időszakban. Dr. Tarczay Áron ügyvéd segítségével nézzük, ez mit is jelent pontosan.

Társasházaknál az, akit az SZMSZ-ben rögzítettek

Különbséget kell tennünk családi ház és társasház között. Családi házak esetében az ingatlan tulajdonosa felelős a járda karbantartásáért, ideértve a hóeltakarítást és csúszásmentesítést.

Társasházak esetében pedig a társasház mint önálló jogalany viseli ezt a kötelezettséget. A felelősséget a károsult felé tehát a társasház viseli, ugyanakkor az SZMSZ-ben érdemes szabályozni, hogy a társasház nevében ez kinek a feladata és felelőssége (közös képviselő, intézőbizottság, illetve annak elnöke, kisebb társasházak esetén maguk a tulajdonostársak)” – magyarázza az ügyvéd.

Szigorú szabályok

A bíróság az eset körülményeit – a károsult magatartását is – részletesen megvizsgálja.

„Például figyelembe veheti a bíró azt is, ha a járda láthatóan nem volt alkalmas közlekedésre, és a károsult mégis ott közlekedett. De azt is, ha az illető nem megfelelő lábbelit viselt (pl. csúszásveszélyes cipőt). Fontos azonban megjegyezni, hogy a bíróságok általában szigorúan ítélik meg az ingatlantulajdonosok felelősségét, hiszen a tisztántartási kötelezettség egyértelműen rájuk hárul” – figyelmeztet dr. Tarczay.

Ha megtörtént a baj…

ki lapátolja a havat
Jogszabály is rendelkezik a hólapátolásról

Amennyiben a járda nincs megfelelően tisztítva és csúszásmentesítve, és egy gyalogos emiatt balesetet szenved, akkor az ingatlan tulajdonosa felelősségre vonható. Társasház esetében maga a társasház kötelezhető kártérítés fizetésére. Milyen kártérítés és sérelemdíj követelhető?

„Követelhető a gyógykezelés költségének megtérítése: vagyis az orvosi ellátás, kezelések és rehabilitáció költsége. Az eltört vagy megrongálódott vagyontárgyak megtérítése, például eltört telefon, szakadt ruházat értéke. De – és ezt talán kevesen tudják – a munkából való kiesés is beszámítható: vagyis a táppénz és egyéb juttatások által meg nem térült jövedelem is követelhető. Ha a baleset maradandó egészségkárosodást okoz, az ingatlantulajdonos járadék formájában is kötelezhető kártérítés fizetésére. Ezenkívül az elszenvedett fájdalom és lelki sérelem miatt sérelemdíj követelhető” – mondja dr. Tarczay Áron.

Megelőzéshez segítség kérhető

Téli időszakban naponta többször érdemes ellenőrizni a járdát, és gondoskodni annak csúszásmentesítéséről. Hóeltakarításhoz és csúszásmentesítéshez homok, só vagy más csúszásgátló anyag alkalmazása javasolt.

„Ezenkívül, ha a társasház takarítószolgálatot bíz meg, őrizzük meg a szerződést és a munkavégzés dokumentációját – javasolja az ügyvéd. – Az a lakó pedig, aki egészségügyi, szociá­lis helyzete folytán a hóeltakarítási kötelezettségének nem tud eleget tenni, például idős, beteg, ágyhoz kötött háztulajdonos, forduljon a települési önkormányzathoz, és kérjen tőlük segítséget!”

Fotó: Getty images