A konyha jelentős részt képvisel egy háztartás energiafogyasztásában, hiszen itt található több nagy elektromos készülék, például a sütő vagy a hűtőszekrény. De még a kisebb konyhai eszközök is feleslegesen sok áramot fogyaszthatnak, ha nem megfelelően használod őket, vagy nem törődsz velük eléggé. Ha energiát szeretnél megtakarítani a konyhádban, kerüld el az alábbi öt hibát!
1. hiba: A sütő előmelegítése
Sok receptben és a fagyasztott ételek csomagolásán is szerepel, de a legtöbb esetben teljesen felesleges: a sütő előmelegítése. Az előmelegítés célja, hogy a sütőt már az étel behelyezése előtt a megfelelő hőmérsékletre melegítsük. Ez azonban főként a receptíróknak és a készételek gyártóinak segít, mivel a sütők eltérő idő alatt érik el a kívánt hőfokot, így pontos sütési időt csak előmelegítés mellett lehet megadni. Ha viszont kihagyod az előmelegítést, akár 20%-kal kevesebb energiát is felhasználhatsz.
A legtöbb ételnél, például rakott ételeknél, süteményeknél, sülteknél és fagyasztott termékeknél ez nem okoz problémát. Egyetlen hátránya, hogy időnként ellenőrizned kell, elkészült-e már az étel. Vannak azonban kivételek: az érzékeny tészták, például a piskótatészta, a forrázott tészta vagy a szuflé esetében szükséges az előmelegített sütő, hogy megőrizzék könnyű állagukat és ne essenek össze.

2. hiba: Vízpazarlás mosogatás közben
Egy tanulmány szerint az egyéni mosogatási szokások jelentős eltéréseket mutatnak a víz- és energiafogyasztás terén. A kísérlet során a résztvevőknek egy mosogatógép teljes tartalmát kézzel kellett elmosogatniuk. Egyesek takarékosan használták a vizet, és a mosogatót is bedugaszolták, hogy minél kevesebb vízzel mossanak el minél több edényt. Mások viszont folyamatosan folyó forró víz alatt mosogattak.
- Az eredmény: a vízfogyasztás 14 és 447 liter között mozgott, az átlagos érték 103 liter volt. Az energiafogyasztás pedig 0,2 és 16,6 kWh között alakult, átlagosan 2,5 kWh-val. Attól függően, hogy hogyan melegíted a vizet, a pazarló mosogatás akár több száz forintos költséget is jelenthet egyetlen alkalommal.
A mosogatógép ezzel szemben átlagosan 50%-kal kevesebb vizet és 28%-kal kevesebb energiát használ, mint a kézi mosogatás, állítja egy másik tanulmány. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a mosogatógép mindig takarékosabb lenne, mint a kézi mosogatás. Az eredmény az átlagos felhasználói szokásokat tükrözi, beleértve a rendkívül pazarló technikákat is. A legtöbb háztartás számára ezért a mosogatógép a jobb megoldás.
Ez is érdekelhet: Spórolás mesterfokon: 17 tipp a háztartásban, amivel ezreket takaríthat meg havonta
3. hiba: A hűtőszekrény rossz helyre való elhelyezése
Sokan nem gondolnak rá a konyha berendezésekor, pedig a hűtőszekrény elhelyezése nagyban befolyásolja az energiafogyasztását. Minél közelebb áll a hőforrásokhoz, annál keményebben kell dolgoznia a megfelelő hőmérséklet fenntartásához. Ha lehetséges, ne állítsd a hűtőt a radiátor mellé. A közvetlen napsugárzás, valamint a tűzhely és a sütő közelsége is csökkenti az energiahatékonyságot.
Ha már egy kész konyhával rendelkezel, lehet, hogy nehéz változtatni a hűtő helyzetén. Azonban, ha most rendezed be a konyhádat, érdemes erre is figyelni. A hűtő rácsainak és belső felületeinek rendszeres tisztítása szintén hozzájárulhat az energiafogyasztás csökkentéséhez.
4. hiba: A hűtőszekrény túl alacsony hőmérsékletre állítása
A hűtőszekrények gyakori hibája, hogy túl hidegre vannak állítva. A legtöbb modell 1-től 6 vagy 7 fokozatig terjedő hőmérséklet-szabályozóval rendelkezik, és sokan úgy gondolják, hogy a 3-as vagy 4-es fokozat az ideális. Pedig valójában az 1-es vagy 2-es szint, ami nagyjából 7 fokot jelent a hűtő közepén, elegendő a legtöbb élelmiszer frissen tartásához.
- Egyszerű szabály: ha a vaj nem kenhető állagú, akkor túl hidegre van állítva a hűtő.
5. hiba: A vízforraló túlzott megtöltése
A vízforraló az egyik leghatékonyabb konyhai eszköz kis mennyiségű víz melegítésére. Azonban az sem jó, ha túl keveset teszünk bele. A vízforralóknak van egy minimális töltési szintjük, amely szükséges az automatikus kikapcsoláshoz, és egyes modellek esetében a készülék sérülésének elkerüléséhez. Ez általában fél liter, ami problémát okozhat, ha csak egy csésze teát szeretnél készíteni.
Lehetséges megoldások:
- Vásárolj olyan vízforralót, amelynek minimális töltési szintje legfeljebb 0,25 liter.
- Melegíts fél litert, és készíts két csésze teát.
- A minimális töltési szint figyelmen kívül hagyása és a vízforraló manuális kikapcsolása – de csak akkor, ha nincs benne látható fűtőelem, mert különben megsérülhet a készülék.
Általános szabály, hogy mindig csak annyi vizet melegíts, amennyire valóban szükséged van. Így hozhatod ki a legtöbbet a vízforraló energiahatékonyságából. Ráadásul a rendszeres vízkőtelenítés is segít csökkenteni az energiafelhasználást.
Forrás: Utopia
Fotó: pexels