Két kérdésem lenne a gyümölcstermesztésről.
1. Fiatal sárgabarackfám zsenge hajtásait valami bogár rágja. A bogár világoskék színű, tojásdad alakú, úgy harmad akkora, mint egy katicabogár. Eddig leszedtem jó néhányat kézzel, gondolom, rovarirtóval lehet pusztítani. A nevét szeretném megtudni, eddig nem találtam a szakirodalomban.
2. Ugyancsak a sárgabarackfa levele lepett meg. A lényeg: a levél közepén megkeményedett, vastagabb, hosszúkás dudort tapintottam ki. A levél színén szét tudtam nyitni, és ebben az árokban néhány narancsszínű nyű volt. Kérdésem: mi ez, és mivel lehet védekezni ellene? – kérdezte korában egy olvasónk.
Ez is érdekelhet: Csokornyi új virágot hoz a vitorlavirág: egy evőkanál elég a földjére ebből a házi szerből
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
Kérdésére kapásból több növényvédős szakember szeme is felcsillant, mert válaszuk nem volt rá, így igencsak érdeklődtek, hogy mit tudunk még az állatról. Amiben megegyeztünk, az, hogy ez az év a különlegességek éve lesz, hiszen a tél és a kártevőket gyérítő keményebb fagyok gyakorlatilag elmaradtak. Lassan eljön a melegebb időjárás is, így a kártevők rajzása is megkezdődik.

Valószínűleg valamilyen levélbogár lehet, melyet ön hajtásrágáson kapott. Ezek igen változatos színekben fordulnak elő, van, ahol dekortárgyakat is készítenek belőlük. A levélben lakó lárvák, könnyen előfordulhat, hogy a levélbogárnak a lárvái. Mivel azonban a pontos fajt és így a fejlődésmenetét sem ismerjük, javaslom, keresse fel a Corvinus Egyetem Növényvédelmi tanszékét, friss mintával, mert a meghatározásban szerintem csak ők tudnak segíteni. A védekezés módját is könnyebb lesz meghatározni, ha tudják, mi ellen kell. Az én tippem az imágó elleni, kontakt rovarölő szer, míg a rejtőzködve élő lárva ellen a felszívódó rovarölő szer lesz.
Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
Fotó: fotolia