Egyáltalán nem, sőt bizonyos fajtái télállóak. Öntermékenyek, és egy ember nagyságú fácskán már tíz szem gyümölcs is terem – ha a késő tavaszi fagy nem lép közbe. Viszont zöldnövényként is hasznosak: a kivi különösen alkalmas például autó fölé, árnyékolásra. Metszeni is csak a kajla hajtásait kell. Ha sárgulni kezd, arról általában a meszes talaj tehet: vastartalmú port vagy granulátumot tegyünk az öntözővízbe. Ne keseredjünk el, ha mindez nem hoz azonnali eredményt – néha hónapokig is várni kell rá.
A khaki vagy barátságosabb nevén datolyaszilva terméshozamánál nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy vajon milyen fajta lehet. Van olyan fajta, amely alternál, azaz egyik évben terem szépen, majd a következő évben alig, és van olyan fajta, amelyik kiegyenlített hozamú. Ha a két növény ilyen tekintetben különbözik, lehet, hogy eltérő a virágzási idejük néhány héttel. Ilyenkor előfordulhat, hogy az egyik arra megfelelő időjárási viszonyok közt nyílt, a másik pedig pont egy lehűléses vagy esős időszakban, mely gátolja a terméskötést. Okozhat terméshullást a túlöntözés is.
Vizsgálja meg, hogy a cserép alján ki tud-e folyni a felesleges víz! Mert bizony okozhat gondokat az is, ha nem. Reménykedjünk, hogy mindössze a fajtakülönbség miatt nem remekelt idén az egyik fácskája.
Szöveg: Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértője. További szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.
fotó: fotolia