A tuja zöld tűlevelei többféle okból válhatnak barnává. A klímaváltozás miatt ez ma már sokkal gyakoribb, mint korábban. Okozhatják gondozási hibák, szárazság, gombás megbetegedések vagy kártevők. Az adott ok függvényében más és más módszerrel lehet segíteni a növényen, hogy újra kizöldüljön.
Télen jelentkező sókárok miatt barnuló tuják
Különösen azok a tujasövények szenvednek gyakran, amelyek közvetlenül az utak vagy olyan járdák mentén nőnek, ahol télen sóval szórják a jeget. Tavasszal ezek a növények sokszor egészen derékmagasságig barnák és csúnyák lesznek.
Ennek oka a szórósó, amely az autók által felcsapott vízzel a növényekre kerül, és károsítja őket. Emellett a só a talajba is beszivárog, tovább terhelve a tujákat: a gyökerek ilyenkor már nem tudnak vizet felvenni.

Ezek is érdekelhetnek
Mi segíthet?
A helyzeten az intenzív, nagy mennyiségű öntözés segíthet. Ehhez azonban nagyon sok vízre van szükség: négyzetméterenként 50–100 liter vízzel kell öntözni ahhoz, hogy a talaj sótartalmát jelentősen csökkentsük. Fontos tudni, hogy ez nem hozza vissza a növény korábbi zöld állapotát, mivel a tuja csak a felső és oldalsó részein hajt újra.
Megelőzés: védelem a só ellen
Aki meg akarja óvni tujáit a téli sókároktól, speciális védőfóliát vagy takarást helyezhet el a növények mellé, különösen az út felőli oldalon.
Ez is érdekelhet: Ezért nem érdemes többé hortenziát ültetni a kertészek szerint: le kell mondanunk a kert ékéről?
Kártevők ellen is védekezzünk
Az utóbbi években egyre több kártevő élettere tolódik észak felé. A tujáknál eddig moly, és atka ellen kellett védekezni, idén azonban megjelentek a fénybogarak, melyek lárvái pontosan úgy működnek, mint a szú. Kirágják a fák szállítószöveteit, és azok kiszáradnak, elpusztulnak, sajnos igen hamar.
A molykártétel kevésbé veszélyes, száradó ágakat eredményez, de pusztulást ritkán. A fénybogarakkal a probléma a védekezéssel van, ugyanis védettek. Egy dolgot azonban megtehetsz: tavasszal kezdd el rendszeresen permetezni a tujákat, természetesen a moly és az atka ellen. Havonta egy alkalommal kezeld a növényeket, májustól augusztusig. A permetezés előtt le kell metszeni a száraz részeket.
Így lehet a tuját fiatalítani: minden tujafajta más igényel
A Leyland ciprus jól alakítható, a Thujával együtt. Azonban a Rakétatuja néven emlegetett rakétaboróka már nem olyan jól nyírható, mert a pajzstetű támadja, ha legyengítjük. A szintén tujának nevezett hamisciprusok pedig lassabban fejlődnek. Ám a kezdetektől rendszeresen alkalmazott nyírással bármelyik formálható. De ha egy idősebb növényt szeretnél összébb nyomni, akkor már nem biztos, hogy szerencséd lesz. Az eredmény attól függ, mennyi fényt kap a bokor.
Ha olyan oldalt metszünk vissza, amely árnyékban van, előfordulhat, hogy nem hajt ki. Ritkítani nem kell, ha csak nem úgy, hogy ha több van egymás mellett, akkor a gyengébbet, csúnyábbat tőből eltávolítjuk, helyet adva a többinek. Bevált gyakorlat a tuják növekedésének megállítására, hogy eredeti formájukat tartva, sövénynyíróval, minden tavasszal körbe kell vágni. Így sűrűsödik, és nem lesz formátlan sem.
Forrás: noz
Fotó: pexels