Otthon és Kert

Zárd ki a kánikulát: 5 alvásmentő tipp a rekkenő hőségben, ha nincs légkondid

Egy mutatós spaletta, egy praktikus fénystop roló, vagy akár egy jól megválasztott sötétítőfüggönnyel is sokat tehetünk azért, hogy ne melegedjen fel a lakás a tikkasztó nyári napokon.

Hagyományosan: spaletta és redőny

Aki szereti a hagyományos megoldásokat, biztosan a legszebbnek a spalettás, zsalugáteres házakat tartja. Igaz, az állaga nem olyan könnyen tartható fenn, mint például egy redőnyé, de gyönyörű külső arculattal és hűvös szobákkal hálálja meg a gondoskodást. A fából készült zsalugáterek – főleg, ha napos oldalon vannak – gyakran szorulnak csiszolásra és lakkozásra, festésre. A spaletták és zsalugáterek jól szolgálnak télen és nyáron is – hidegben nem engedik, hogy kiszökjön a meleg, a kánikulát viszont kívül tartják.

Redőnnyel sötétítve is fokokkal lesz kevesebb a lakásban. Választhatunk alumínium-, fa- és műanyag kivitelűt is, ezeket könnyebb is tisztítani, javítani. Ha résesre engedjük le,
a levegő is könnyebben mozog, könnyen alakíthatunk ki kereszthuzatot, hogy jobb legyen a hőérzetünk.

Mi a különbség a spaletta és a zsalugáter között?

A spaletta tömör szerkezetű, míg a zsalugáter fix vagy mozgatható lamellákból – csíkokból – készül.

Sötétítőfüggöny

Bár úgy tűnik, hogy egy egyszerű sötétítőfüggöny nem tudja kívül tartani a hőt, valójában 1-2 fokkal kevésbé lesz meleg, ha egész napra elhúzzuk, és délután a félhomályos lakásba érünk haza. Ha nem választunk túl drága anyagot, sokkal olcsóbban megúszhatjuk az árnyékolást, mintha rolót vagy redőnyt választanánk, viszont kevésbé hatékony a kánikula elűzésében, mint a többi módszer.

Fel-le a nap energiájával

Sokak számára problémát jelent, hogy – legfőképpen a tetőtéri ablakoknál – nehéz fel-le húzni a rolót. Ma már erre is kínálnak megoldást; távirányítóval lehet megvalósítani a sötétítést. Ráadásul megoldhatjuk mindezt úgy is, hogy egy fillérünkbe sem kerül; a napfény szolgáltatja az energiát hozzá. Ugyanez a lehetőségünk megvan a redőnyöknél is.

Fényzáró roló

Ha a napfényt kívül tudjuk tartani a lakáson, már érzetre sem lesz olyan melegünk. Arról nem is beszélve, hogyha – akár egy vasárnapi ebéd után – zavartalanul szeretnénk pihenni, egy fényzáró rolóval elérhetjük, hogy éjszakai sötétséget varázsolhatunk a hálószobába. Bármilyen, a helyiség színeihez illő árnyalatot választhatunk, a végeredmény ugyanaz: teljes sötétség. Mindezt úgy érik el a gyártók, hogy a külső felületre egy alumínium fényvisszaverő réteget visznek fel, amely megakadályozza, hogy a fénysugarak áthatolhassanak az anyagon.

Ezeket olvastad már?

  1. Így locsold a leandert: kétszer fog virágozni idén nyáron, ha betartod ezeket
  2. Nagyapám mindig ezzel öntözte az uborkát: annyi zöldsége termett, hogy a szomszédoknak kellett adni
  3. Természetes permetszer levéltetvek ellen: ehető növényekre is fújhatod ezt a házi keveréket

Külső hővédő roló

A külső hővédő roló titka, hogy a napsugarak 90%-át még azelőtt kiszűri, mielőtt az ablak felületéhez érkezne, így zárt ablaknál, akár 5-6 Celsius-fokkal kevesebbet mérünk majd a helyiségben. És ez a nyári melegben bizony nem mindegy, főleg egy emeleti vagy tetőtéri lakásban, ahol általában szenvednek a melegtől, ezzel a néhány fokkal lejjebb tudjuk szorítani a hőmérsékletet. A hővédő rolót az ablak külső oldalára szerelik fel, ugyanúgy fel- és lehúzható, mint egy normál roló. Számtalan színben kapható, így lakásunk stílusához választhatjuk ki.

Fotó: shutterstock