A Meglepetés múltkori számában olvastam levelét, melyben a golgotavirággal kapcsolatban adott tanácsot. Én most tavasszal kaptam egy golgotát – amethyst –, és ezzel kapcsolatban szeretnék néhány kérdést feltenni. A golgotám nekem is egy nagy cserépben van, kint a teraszon, ahol állandóan éri a napfény. Rendszeresen öntözöm. Június végén, július első heteiben hozott 14 virágot, de azóta semmi. Többméteres futása van már, támrendszer mellett.
Kérdéseim:
- jelenleg 2 tő van egymás mellett, hogy lehet szaporítani, hogy több legyen?
- mivel télire nem maradhat a teraszon, hogy lehet téliesíteni?
- tavasszal mi lesz a teendőm vele?
Válaszát előre is köszönöm! – kérdezte korábban egy olvasónk.
Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza
A golgotavirág egy igen intenzíven növő futónövény. Ennek megfelelően minden tavasszal át kell ültetni tápdús, laza, jó vízáteresztő képességű földbe, mert a pangó vizet nem tűri. Tápoldatozást igényel, de a tápoldat fontos, hogy foszfor- és káliumtúlsúlyos legyen, hiszen a virágzást ez segíti elő, nem a nitrogén. Ha nitrogéntúlsúlyost ad, az sem baj, csak ne adja rendszeresen, mert az kizárólag hajtásnövekedésre serkenti a növényt. Tavasszal átültetés után lehet visszametszeni a felkopaszodott ágakat és a gyenge hajtásokat. Ezután már csak öntözni kell, soha ne álljon vízben, és két öntözés között egy picit száradjon meg a cserépben a földje.
Támrendszert igényel és világos helyet, vagy maximum félárnyékot. Nyáron valóban tartható a szabadban, de 5-8 fok alatt már károsodhat, így ősszel be kell hozni, teleltetni, egy 10-12 fokos, világos helyiségben, és igen mérsékelten kell öntözni tavaszig. Szaporítani otthon bujtással a legegyszerűbb. Egy hajtást válasszunk ki a többi közül, és egy külön cserépbe, anélkül hogy levágnánk az anyatőről, hajtsuk bele, majd földdel takarjuk be egy olyan szakaszon, ahol a levélnyél egyesül a hajtással. Rendszeresen öntözzük, így körülbelül őszre meg is gyökeresedik, ami után levágható az anyatőről.
Ezeket olvastad már?
Így lehet virágzásra bírni
Sikeresen beletrafált abba a növénybe, amivel még az üvegházban sem boldogulunk. Pálmaházunkban is van ilyen, de sajnos nem virágzik. Pedig szűrt fényt kap, végtelen a rendelkezésére álló föld, és a lombozata is gyönyörű. Egyszer virágzott egy tő a szaporítóházban. Az asztalon lévő cserépből lekúszott a gyökere a földre, a hajtásai beszőtték a ház vázrendszerét, és annyi fényt kapott, hogy már kezdett megégni a levele.
Ezen felbuzdulva idén 100 literes dézsába ültettem egyet, és a legnaposabb növényházban árnyékolás nélkül hagytam, hogy fusson, amerre szeretne. Egyelőre nincs virág, de ami késik, nem múlik! Próbálja meg legközelebb olyan helyre tenni a növényt, ahol a lehető legtöbb nap éri, és készítsen támrendszert, amelyre felfuthat, mert elképzelhető, hogy csak akkor nyílik, ha úgy gondolja, hogy biztosan áll a lábán. A rendszeres, tápanyag-utánpótlást pedig ne hagyja abba, tavasszal nitrogéntúlsúlyos, nyár elejétől, pedig foszfor- és káliumtúlsúlyos tápoldattal öntözze!
Fotó: fotolia