Életmentő füstérzékelő
Az elmúlt karácsony során 64 lakástűz keletkezett csak az adventi koszorúk, fényfüzérek, csillagszórók miatt. A legtöbb tűz egy négyzetméteren pusztított, de akadt, ahol 90 négyzetméter semmisült meg. „Tavaly 13 ember szenvedett füstmérgezést, és a keletkezett károk összértéke 40 millió forint volt. Ezért is fontos a figyelem és a megelőzés. A tüzet a legkönnyebb még a keletkezésekor megfékezni, így életmentő kiegészítő lehet otthonra egy füstérzékelő” – kezdi Mukics Dániel tűzoltó alezredes, a katasztrófavédelem szóvivője.
A fa közelében
„A fenyőfákat november közepén már kivágták, így a fűtött lakásban hamar kiszáradnak, és remekül égnek. Ha például az egyik alsó ága meggyullad, néhány másodperc, és a csúcsdísz is lángolni fog, az égő fa pedig mindent meggyújt maga körül. Ezt elkerülendő, bármennyire is szép, ne gyújtsunk az ágakon gyertyát és csillagszórót. A karácsonyfát ne tegyük a fűtőtest közelébe, sőt a legjobb, ha egyméteres körzetében semmi sincs” – tanácsolja a szakember.
Égősorok, fényfüzérek
Felejtsük el a silány minőségű, régi égősorokat, ne ezen spóroljunk! „Ha a vezeték eldeformálódott, megtört, megolvadt, ne használjuk, mert annyira felforrósodhatnak, hogy meggyújthatják a fát. A fényfüzér vezetékére ne kerüljenek bútorok, mert azok megtörhetik a kábelt, amely szintén veszélyes” – hangzik a jó tanács. Bent egyaránt használhatunk bel- és kültéri fényfüzéreket, kint viszont csak kültérivel díszítsünk. A fényfüzéreket pedig éjszakára mindig húzzuk ki!
Adventi koszorú
A fő veszélyforrások közé tartozik az adventi koszorú. Itt a legfontosabb tanács, hogy a feltett gyertyák alatt legyen egy-egy kis fém alátét. Ha ilyen nincs, inkább meg se gyújtsuk őket, mert amint leégnek, begyullad a koszorú is, nem sokkal később pedig az asztal. Amikor kimegyünk a szobából, mindig fújjuk el a gyertyát!
Tűz a konyhában
„Az ünnepi sürgés-forgásban könnyen előfordul, hogy egy-egy fogás több időt tölt a tűzhelyen, mint ahogyan azt a recept javasolja. Amennyiben megfeledkeztünk az ételről, és az meggyulladt, ne öntsünk rá vizet, mert jó eséllyel csak nagyobb lesz a tűz. Ha olaj vagy zsír gyulladt meg, akkor a ráöntött víz gőzzé alakul, és szabályosan kirobbantja az égő olajat az edényből. Helyette egy fedővel vagy nedves konyharuhával fedjük le az edényt, és kapcsoljuk ki a tűzhelyet, így magától elalszik a tűz, komolyabb kár vagy sérülés nélkül. Ha a sütőben felejtett étel gyullad meg, kapcsoljuk ki a sütőt. Amint kialudt a tűz, nyissuk ki, és egy konyharuhával megfogva vigyük a füstölgő maradékot a szabad levegőre” – javasolja az alezredes.
Szöveg: Kovács Vera
Fotó: Adobestock