A leggazdagabb növénygyűjtemény Vácrátóton
A botanikus kertről először a XIX. század első felében tesznek említést, amikor a kacskaringós sétautakkal, tisztásokkal tarkított terület a Géczy család földbirtokához tartozott. Mára a legtöbb növényfajjal büszkélkedő Nemzeti Botanikus Kertben már tizenháromezer különböző növényfajt csodálhatnak meg a látogatók. Aki nem az egyéni sétát választja, vezetett tematikus élménysétákon és tudós túrákon ismerheti meg hazánk élővilágát.
- A kertben titkos tanösvények, kaktusz-, berkenye-, orchidea- és broméliaház, romantikus tavacskák, apró hidak és műromok között csodálhatják meg a látogatók a szebbnél szebb tavaszi virágokat.
- A Berkenyeházban idén is kiállítások és a botanikus kerthez kapcsolódó foglalkozások várják az érdeklődőket.
- Április első szombatján pedig egy különleges zenei programnak is szem- és fültanúi lehetnek a vendégek. A kert hangulatos kúriájában Bősze Ádám zenetörténész szórakoztató és tartalmas előadására kerül sor.
A Világörökség része Pannonhalmán
A Pannonhalmi Főapátsági Arborétum és Gyógynövénykertben, amelyet 1802-ben alapították a bencés rendi szerzetesek, több mint ezer növényfaj és százötven féle madár lakik. A Főapátság épületét körbevevő parkban a növényeket a különböző földrajzi területek és éghajlati övek szerint csoportosítva telepítették. Így a hazánkban megtalálható fajokon túl számos ritka növényt is láthatnak a kirándulók Európából, Észak-Amerikából, Ázsiából, valamint a mediterrán területekről.
- Érdemes végigsétálni a csertölgyekkel szegélyezett sétaúton, felkeresni a látványkertet, a barokk pavilont, a Millenniumi Lucfenyőcsoportot, megcsodálni a ritka fajokat. A mandulafenyőt, a libanoni cédrust, a keleti ámbrafát.
- Az arborétum egyben az ország legismertebb gyógynövénytermesztő és -feldolgozó műhelye is. Az itt található gyógynövénykertben és gyógynövényolaj lepárló látványüzemben – ahol egy gyógynövény kozmetikum manufaktúra is helyet kapott – a mai napig folynak az oktató- és kutatómunkák.
- A Pannonhalmi Főapátsági Arborétum és Gyógynövénykert 1996 óta a Világörökség része.

120 éves arborétum Badacsonyörsön
A badacsonyi hegyoldalban található Folly Arborétum itthon nem honos növényfajokat, örökzöldeket és igazi ritkaságokat – több száz fenyőfélét, 200 lombos fát, cserjét – nézhetnek meg a kirándulók egyénileg vagy túravezetővel. Az első fákat dr. Folly Gyula, a pécsi Zsolnay gyár orvosa ültette el a felesége hozományként szerzett birtokon, 120 évvel ezelőtt!
A jubileumi évfordulót idén különleges programokkal ünneplik. Időutazásos kerti sétákkal, gasztroestekkel, borkóstoló programokkal, fényjátékokkal.
- A fényanimációk 8 helyszínen keltik életre s kert ikonikus fáit, minden nap napnyugta után.
- A gyerekeket a játszótér és a kalandpark mellett a Folly matiné várja ingyenes programokkal, de részt vehetnek az egyénileg is játszható 8 állomásos nyomozós játékban, vagy a tobozkiállító körúton és a meseösvényen gyűjtheti a pecséteket.
- A hegyoldalban tett séta után házi készítésű süteményt kóstolva, vagy egy pohár bort kortyolgatva élvezhetik a látogatók a balatoni panorámát.
Ez is érdekelhet:
Az ország legidősebb fája Zircen
Az angolkertnek is nevezett Zirci Arborétum védett természeti terület, amely minden évszakban gyönyörű látványt nyújt. A park kialakítása a Ciszterci Apátság szerzeteseinek köszönhető. A 18. században alapított kertben ma már 600 fa- és cserjefajt – köztük juhar-, nyír-, hárs-, és kőrisfákat, a magnóliafélékhez tartozó liliomfákat, valamint az ország egyik legöregebb tölgyfáját, egy 400 éves kocsányos tölgyet – egzotikus növényeket, mókusokat, őzeket is megcsodálhatnak a kirándulók.
A vízi élővilágnak a halastavak és a parkot átszelő Cuha-patak ad otthont. A patak két oldalán tavasszal gyönyörű látványt nyújt a védett növényekből álló virágszőnyeg, amelyet a Cuha-patakon átívelő barokk stílusú kőhídról is megnézhetnek a látogatók.

Hazánk legnagyobb arborétuma Szarvason
A Holt-Körös partján elterülő Szarvasi Arborétum Bolza József „Pepi gróf” nevéhez fűződik. A „Pepi-kertnek” is hívott 82 hektáros arborétumban ma már 1600 fa- és cserjefajjal ismerkedhetnek meg természet kedvelői. Köztük egy 36 méteres, 150 éves hegyi mamutfenyővel. Az arborétumot két hajóút is érint, a menetrendszerűen közlekedő hajók utasai megismerkedhetnek a Tiszántúl legnagyobb holtágának növényvilágával. Megnézhetik a Bolza-család kastélyát és a Szarvasi Víziszínházat is.
Hazánk legnagyobb arborétumában a magával ragadó növényvilág mellett gyógynövénykert, meditációs tér, üvegház, ökojátékpark, geocaching és több misztikus szabadulószoba is várja a látogatókat. A parkban szabadon kószálnak a pávák, a mókusok, és Mrs Norris cica is, aki két éve lett a kert állandó lakója. A Harry Potter-sorozat híres macskája után elnevezett négylábú azóta barátságos nyávogással üdvözöl minden látogatót.
Fotó: Zirc arborétum, pexels.hu, mti