Riport

Kötelező, de nem mindegy, melyiket választod: ez a legjobb autós gyerekülés a magyar piacon

Az autós gyerekülések használata kötelező az erre vonatkozó rendeletben előírt szabályok szerint. De egyáltalán nem mindegy, melyiket választjuk.
kislány ül az autós gyerekülésben

Az autós gyerekülések használata kötelező az erre vonatkozó rendeletben előírt szabályok szerint. A 3 évnél fiatalabbak csak olyan személyautóban szállíthatóak, amelynek a gyári kialakítása lehetővé teszi a gyermekbiztonsági rendszer alkalmazását. A kor mellett a másik kitétel a magasság. Nem kötelező gyermekülést vagy ülésmagasítót használni a 3 évnél idősebb, 135 cm-nél magasabb gyerekek esetében, de csak ha a hátsó ülésen utaznak bekapcsolt biztonsági övvel. Az első ülésre akkor ülhetnek át a gyerekek, ha elérték a 150 cm-es testmagasságot.

Hogy melyik autós gyerekülés mennyire biztonságos valójában, s milyen egyéb szempontokat érdemes megfontolni vásárlás előtt, kiderül a Tudatos Vásárlók Egyesületének legfrissebb vonatkozó terméktesztjéből.

Ez is érdekelhet:

20 márkát vizsgáltak

Összesen 20 márka (ABC Design, Avionaut, Avova, BeSafe, Britax Römer, Bugaboo, Chicco, Cybex, FreeOn, Graco, Inglesina, Joie, Kinderkraft, Lionelo, Maxi-Cosi, Nuna, PegPerego, Recaro, Silver Cross, Thule) 139 termékét tesztelte a Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben.

A vizsgált gyerekülések között találunk minden korosztálynak való típust, újszülött kortól 12 éves korig (0-36kg). Bázisalap nélkül 100 terméket, míg bázisalappal 39 gyerekülést értékeltek.

kislány ül az autós gyerekülésben
A gyerekülés kötelező, de nem biztos, melyiket választjuk!

Ami kiderült a teszteredményekből:

  • mennyire biztonságosak frontális vagy oldalirányú ütközésnél,
  • mennyire könnyen használhatók,
  • mennyire kényelmesek,
  • tartalmaznak-e egészségre káros vegyi anyagot.

Melyik gyerekülés a legjobb?

A Cybex Cloud T 0-13 kg-s gyerekülése mindkét verzióban kiváló eredményt ért el. Az üzletekben kifejezetten ajánlani szokás, hogy vásároljunk bázisalapot a gyereküléshez, mivel úgy még biztonságosabb. Az említett Cybex termék esetében éppen a bázisalap nélküli verzió ért el a vizsgált biztonsági szempontok alapján jobb eredményt. Ugyan nem sokkal, s ahogy említettük, bázisalappal is kitűnően teljesített.

Bázisalap nélkül az átlagára 124 000 Ft, míg bázisalappal 221 000 Ft. Ugyanakkor más gyermekülések esetében pedig kifejezetten javasolt a bázisalap, mert jelentősen nagyobb biztonságban tudhatjuk vele a gyermekünket a biztonsági teszt tapasztalatai szerint.

A bázisalap nagy plusz költséget jelent, s mielőtt beruháznánk, győződjünk meg róla, hogy hozzáadott értéket is képvisel akár biztonság, akár használhatóság szempontjából a hozzáadott költségen túl. Ugyanis a teszteredmények alapján ez nem minden esetben van így.

Ami a szemnek láthatatlan

  • Még mindig találnak a szakértők olyan gyereküléseket, melyek határértéken felül, vagy azt megközelítően tartalmaznak nemkívánatos vegyi anyagokat a gyerekek bőrével érintkező részeken.

Ilyen például a Silver Cross Discover i-Size. Policiklikus aromás szénhidrogéneket (PAH) és fenolokat is találtak a szakemberek határértéket megközelítő, ftalátokat pedig határérték feletti mennyiségben. A PAH-ok lehetséges rákkeltő hatásukról ismertek, míg a fenol fertőtlenítő és mérgező hatású vegyület. A ftalátok lágyítószerek, melyek gyakorlatilag minden ember vérében, a hazai élővizekben és a házi porban is kimutathatók, használatukat az EU-ban a szaporodási képességet, illetve a gyermekek fejlődését károsító hatásaik miatt korlátozzák.

Ebben az esetben se húzzuk le az említett márka minden termékét a listáról, mert más tesztelt termékükkel kapcsolatban nem merült fel ilyen mértékű aggály.

Mennyibe kerül manapság egy autós gyerekülés?

A tesztelt gyerekülések átlagára a teszt publikálásakor 39 000 Ft és 317 000 Ft között mozgott. Csupán ár alapján azonban nem lehet összehasonlítani a termékeket, ami a gyerekülések esetében különösen igaz. Célközönség – gyermek kora, súlya, magassága – alapján és kínált csomag (bázissal vagy anélkül) szerint is változik, hogy miért kell többet vagy éppen kevesebbet fizetnünk egy-egy gyerekülésért. A legjobbak közé a BeSafe, Bugaboo, Cybex, Joie, MaxiCosi, Nuna, PegPerego és a Thule egyes termékei kerültek be idén a Tudatos Vásárlók Egyesületének teszteredményei szerint.

A teljes autós gyerekülések teszt hozzáféréssel megtekinthető itt.