Állatok közelében
- A Budakeszi Vadaspark 26 hektáros területén 32 állatfajt mutat be, köztök olyanokat is, amelyeknek egy hagyományos kiránduláson jobb, ha inkább nem megyünk a közelébe. Itt viszont biztonságban figyelhetjük meg a vaddisznót, a gím- és dámszarvast, a sakált, a hiúzt, a vízi bivalyt, vagy akár a barnamedvét és a szürke farkast.
- A Hortobágyi Vadaspark is olyan állatok megőrzését és bemutatását tűzte ki célul, amelyeket ma már nemigen láthatunk természetes élőhelyükön: keselyű, pelikán, vadló, őstulok, de róka, vaddisznó, vadmacska és görény is látható itt. A vadlovakat és az őstulkokat egy speciális járművön ülve, természetes életvitelük közben tekinthetjük meg. Érdekesség, hogy az őstulok a 17. században kihalt, a 20. században, a korabeli ábrázolások alapján tenyésztették vissza több marhafajtát felhasználva ehhez.
- A Kápolnapusztai Bivalyrezervátum a Magyarországon őshonosnak számító bivaly fennmaradásának letéteményese. Itt él hazánk legnagyobb bivalycsordája, de a dagonyázó bivalyok mellett ürgék is megfigyelhetők, a háziállat-simogatóban pedig más állatfajokkal, például szamarakkal is találkozhatunk. A fogadóépületben berendezett kiállításon a Kis-Balaton gazdag élővilágával is megismerkedhetünk.
Ez is érdekelhet: Medve a bokorban, farkas az ösvényen: ezt tedd, ha összefutsz velük kirándulás közben
Hagyományőrző skanzenek
A Velencei-tó közelében fekvő Dinnyési Várparkban 47, kőből, fából és téglából épült makett mutatja be a történelmi Magyarország várait, méghozzá térkép szerinti elrendezésben.
- A park másik része az Árpád-kori Skanzen, amely egy 11. századi falu hiteles rekonstrukciója, a korra jellemző veremházakkal és gazdasági épületekkel.
- A park területén található Körtemplomban 101 kerámiaszobor és egy dombormű mesél Jézus életéről. A látogatók kisvonattal is körbejárhatják a parkot.
- A jármű a gyermeknapi hétvégén kedves díszítést kap, és a gyerekeket ezeken a napokon kézműves foglalkozások is várják.
A szombathelyi Vasi Skanzen eredeti áttelepített épületekkel mutatja be a régi falvak hangulatát.
- Van, ahol zárt sorokban, utcaszerűen állnak a házak, máshol az Örségre jellemzően, egymástól távolabb.
- Van itt szegényparaszti, tehetős és nemesi otthon is, a berendezési tárgyak pedig a 18-20. századi életmódba engednek bepillantást. A falu középpontjában az 1800-as perenyei kápolna másolata áll.
- A Skanzenben május 30 és június 1. között ÖkoPlusz Fesztivál is zajlik, koncertekkel, népi vidámparkkal, kézműves foglalkozásokkal.
A nyíregyházi Sóstói Múzeumfalu öt tájegység népi építészetét és hagyományos életmódját mutatja be. A legszegényebbek kunyhóitól a kisnemesi portákig minden társadalmi osztály életébe betekinthetünk, amikor visszarepülünk a 19. századi falusi környezetbe.

Izgalmas tanösvények
Szendehelytől nem messze, a Katalinpusztai kirándulóközponttól indul a 13 állomásos Gyadai Tanösvény, amelynek kalandos útvonala szinte észrevétlenül segít levezetni a gyerekek energiáját. Az úton az ország egyik leghosszabb gyalogos függőhídján is átkelhetünk.
Vidám játékokkal, interaktív élményekkel kecsegtet a Zalakarosi Parkerdő területén található, nagyjából egy kilométeres Csiga-túra Tanösvény. A hangostáblán meghallgathatjuk a madarak énekét, a kockaforgatós padok pedig addig is szórakoztatják a gyerekeket, amíg a felnőttek előkészítik az uzsonnát.
A szilvásváradi Szalajka-völgy nem véletlenül az ország egyik legkedveltebb kirándulóhelye.
- Már maga a kisvasút is élmény, amellyel eljuthatunk a Gloriette-tisztásig, ahonnan a körülbelül 4 kilométeres természetvédelmi bemutatóösvény indul.
- Az út mentén táblákon olvashatunk a környék élővilágáról és földtani érdekességeiről.
- De már önmagában az is feltöltő élmény, ha egyszerűen csak elmerülünk az érintetlen természet látványában, hangjaiban.
Ez is érdekelhet: Ezek a helyek a Balaton-felvidék legszebb eldugott kincsei tavaszi kirándulásokhoz
Fotó: gettyimages