Riport

Így szagtalanítsd profin a mosógéped: egyetlen programmal kitisztíthatod a büdös dobot

Mindenki szereti, ha a frissen mosott ruha illata lengi be a lakást. De mit tudunk tenni, ha már nem olyan tiszta és illatos? És mi a teendő, ha a mosógépet kinyitva kellemetlen szag csapja meg az orrunkat? A kettő bizony összefügg. De egyszerű házi praktikákkal, például ecettel, vagy szódabikarbónával könnyedén szagtalaníthatjuk a mosógépünket.
mosógépbe pakoló nő

A vízköves dob, az eltömődött szűrők, a mosószermaradványokkal teli adagoló tartály, vagyis a koszos mosógép bizony kellemetlen szagot tud árasztani. A szennyeződések eltávolítására a speciális tisztítószereken kívül használhatunk ecetet, szódabikarbónát vagy mosogatógép tablettát is. A citromsavat viszont kerüljük!

Szabadulj meg a vízkőtől

Az egyik ok, amitől kellemetlen szagú lehet a mosógépünk, az a vízkő. A kemény víz a konyhában és a fürdőben, szinte minden háztartási eszközön problémát tud okozni. Vízkő ellen az ecet valódi csodaszer!

  • Az üres mosógépbe a mosószer adagolóján át öntsünk fél liter 20 százalékos vagy egy liter 10 százalékos ecetet.
  • Ezután indítsunk el egy 90 fokos programot.
  • A vízkő kialakulása ellen a fehér ruhák mosásához használhatunk mosószódát is, amely a vízben teljes mértékben feloldódik, így gátolja a vízkő és a penészfoltok kialakulását.

Tisztítsd ki a szűrőt

Ne felejtsük el szűrőt is megtisztítani, havonta csap alatt elöblíteni, és kiszedni a benne felgyülemlett szöszöket, hajakat, beleragadt koszt.

Ez is érdekelhet:

Távolítsd el a lerakódásokat

A mosógépben a lerakódott mosószer maradvány – a száraz és a folyékony mosóporok is – penészedést és így kellemetlen szagot okozhat. A legjobb módja, hogy ezt elkerüljük, ha csak a szükséges mennyiségű mosószert tesszük a gépbe, mert a felesleg azonnal lerakódik.

  1. Ha már nyálkás az adagoló, áztassuk forró ecetes vízbe és pár órára hagyjuk állni benne.
  2. Utána szivaccsal, fogkefével tisztítsuk meg. (A program után elképzelhető, hogy enyhe ecetes szagot érzünk ilyenkor egy tiszta vizes öblítéssel el tudjuk ez is tüntetni.)
  3. Az eceten kívül hatékony lehet a teafa olaj is, ami remek baktérium- és gombaölő. Az olajat az adagolóba öntjük bele és indítsunk egy 60-90 fokos mosást.
  4. A mosógép tisztítása szódabikarbónával is hatékony, tisztít és szagtalanít is egyszerre, valamint jó zsíroldó és folteltávolító hatása is van. Agresszívabb zsíros lerakódások eltüntetésére a trisó is hatékony fegyver lehet. 

Extra tippek

  1. Használat után mindig hagyjuk nyitva a készülék ajtaját és a mosószertartó fiókot, hogy a víz teljesen kiszáradjon.
  2. Az alacsony, 30-40 fokos hőmérsékletű programok használata is okozhat penészt, a meleg, nedves közeg ugyanis ideális a baktériumok és gombák megtelepedéséhez. Hogy ezt megelőzzük, célszerű havonta 90 fokos programot is lefuttatni, akár fél liter 20 százalékos ecettel együtt.
  3. A mosógép citromsavval történő tisztítása nem javasolt, károsíthatja a gépet, tönkreteheti a gumi alkatrészeket, a tömítéseket.
  4. Időnként érdemes a mosógép külsejéről is eltávolítani a szennyeződéseket, nedves ruhával.
  5. Ha van hosszú hajú a családban, vagy házi kedvenc, mosás előtt szőrtelenítsük a ruhákat, esetleg tegyünk egy durva felületű szivacsot a dobba, ami összegyűjti a szőröket, hajakat.
  6. Ne felejtsük el a zsebeket átnézni mosás előtt, a papír zsebkendő (kisgyerekes családban a zsebekbe rejtett homok és apró „kincsek”) szintén eltömítheti a szűrőt.

Fotó: pexels.com