Egy PET palack, ami a kerekek és a sárvédő közé szorul, nem mindig csak szemét. Lehet, hogy egy szándékosan elhelyezett eszköz, amelynek egyetlen célja, hogy elterelje a figyelmedet a járművedről és a holmidról. Ez az egyszerű eszköz, amelynek célja, hogy megállásra, kiszállásra és a szokatlan hang forrásának keresésére kényszerítsen, egyre népszerűbb az autótolvajok körében. Amikor furcsa zajt hallasz a kereked felől, azonnal műszaki hibára gondolsz, viszont automatikusan utat nyitsz a tolvajoknak.
Miért használnak a tolvajok PET-palackot a kerék és a sárvédő között?
Ennek a módszernek az elve valójában nagyon egyszerű, ezért is olyan elterjedt. A tolvajok olyan járművet választanak, amelyről úgy gondolják, hogy könnyű célpont lesz. Ezek általában a forgalmas szupermarketek parkolóiban, vagy rossz látási viszonyok között lakóövezetekben parkoló autók. Egy műanyag palackot helyeznek a sárvédő és az utasoldali gumiabroncs közé, amelyet a legtöbb sofőr nem ellenőriz beszálláskor.
Amint az autó tulajdonosa beindítja a kocsit és elhajt, a PET-palack miatt a kerék szokatlan hangot kezd kiadni. Az emberek túlnyomó többsége ugyanúgy reagál: hamar megáll, kiszáll és keresi az okát. Ez a kulcsfontosságú pillanat az elkövető számára.
- Míg az autótulajdonos körbejárja az autót, hogy kiderítse, mi történik, a másik személy, vagy esetleg egy bűntársa, kihasználja a figyelmetlenséget.
- Gyorsan beugrik a biztosítatlan autóba, és vagy elhajt a kocsival, vagy néhány másodperc alatt elveszi belőle a legértékesebb dolgot, amit talál.
- Leggyakrabban ez egy kézitáska, hátizsák, mobiltelefon vagy dokumentumok, amelyeket a sofőrök az ülésen hagynak.
Az ezt a módszert alkalmazó szervezett csoportok gyakran megosztják a szerepeket.
- Az egyik személy figyeli a helyzetet és jeleket ad, a másik végrehajtja a lopást, a harmadik pedig a környezetet figyeli.
- Még ha valami rosszul is sül el, és a lopási kísérlet kudarcot vall, a tolvajoknak általában jól begyakorolt menekülési forgatókönyveik vannak, és gyorsabban eltűnnek a helyszínről, mint ahogy rájönnél, hogy mi is történt valójában.
Ez is érdekelhet
Az autótolvajok által használt egyéb trükkök
A PET-palackos trükk biztosan nem az egyetlen, amivel az autósok találkozhatnak.
- A tapasztaltabb bűnözők gyakran a figyelmünk elterelésével játszanak, hogy egy időre ki tudjanak szállítani az autóból.
- Az is elég gyakori, hogy valaki meghibásodást színlel, vagy segítséget kér az út szélén, miközben a bűntársa gyorsan kinyitja az autódat, és ellopja, amit tud.
- Nem ritka az sem, hogy egy tolvaj megpróbálja elhitetni veled, hogy kisebb ütközés történt, vagy egy üzenetet hagy az autódon, amelyben arra kér, hogy keresd meg és oldd meg a feltételezett problémát.
A modern technológia további eszközöket ad a tolvajoknak. Az utóbbi években például elterjedt az erős mágnesek vagy sokkolók használata, amelyek másodpercek alatt képesek kiiktatni az autó zárját. Az interneten megjelentek olyan használati utasítások is, amelyek azt tartalmazzák, hogyan lehet egyes autómodelleket egy hagyományos USB-kábel és csavarhúzó segítségével kinyitni. Az úgynevezett Kia Challenge nagy figyelmet keltett, különösen a tinédzsereket ösztönözve autólopásra. Ezután a közösségi oldalakon dicsekszenek a fogásaikkal.
Bár ezek közül a módszerek közül néhány viszonylag kifinomult, a cél mindig ugyanaz: a lehető legtávolabb vinni az autódtól, és kihasználni a figyelmetlenség pillanatát. A tolvajok gyakran tudják, hogyan kell kihasználni még a legkisebb lehetőséget is, ezért nem félnek új trükköket kipróbálni.

Hogyan minimalizálható az autólopás kockázata?
Ha minimalizálni szeretnéd a lopás kockázatát, a legfontosabb, hogy ne becsüld alá még a látszólag apró dolgokat sem.
- Vezetés előtt mindig ellenőrizd legalább röviden autód környezetét, és ha gyanús tárgyakat észlelsz, a legnagyobb óvatossággal járj el.
- Ha szokatlan zajt hallasz a kerekek felől, állítsd le a motort, vedd magadhoz a kulcsot és a telefonod, és zárd be az autót, mielőtt a hiba okát keresnéd.
- Ha lehetséges, olyan helyeken parkolj, ahol nagyobb az emberek mozgása, kamerák közelében, vagy olyan helyeken, ahol a biztonsági őrök vannak. De egy benzinkút is megteszi.
- Érdemes további biztonsági rendszerekbe is befektetni, mint például kormányzár, riasztó, indításgátló vagy GPS-nyomkövető.
Fotó: gettyimages