Néhány évvel ezelőtt egy magazin különleges játékra kért fel. Megkérdezték, kinek a bőrébe bújnék bele legszívesebben, és ezt fotón is megörökítenék. Örömmel vállaltam, igaz, hosszan törtem a fejem, ki szeretnék lenni. Eszembe jutott Pallasz Athéné, a bölcsesség, a jog, a művészetek és a képzés istennője a görög mitológiában. Aztán gondoltam Madame Curie-re is, a tudósra, aki kémiai Nobel-díjat kapott. De végül egy igazán hozzám illő személyre esett a választásom, Sass Flórára, a 19. században élt utazónőre. Kalandos élete volt, a nagyvilág Lady Florence Bakerként ismerte meg.
Flóra 1841-ben született Erdélyben, ám egy tragikus eseményt követően fiatalon árván maradt, és rabszolgasorba került, majd emberkereskedők fogságába esett. Végül Konstantinápolyba került, ahol rabszolgaként árverésre bocsátották. Ez volt a szerencséje, mert egy angol felfedező, Samuel White Baker épp Konstantinápolyban járt egy expedíció előkészítése során. A rabszolgapiacon találkozott Sass Flórával, és azonnal lenyűgözte a fiatal nő szépsége és intelligenciája.
Baker megvásárolta őt, majd később feleségül vette. A sok kaland és szenvedés után Flóra élete teljesen megváltozott. A férje mellett Afrika felfedezőjeként vált híressé. Afrika belső területeire indultak, hogy feltárják a Nílus forrásvidékét. Csak megjegyzem, magam is jártam a Kék-Nílus forrásvidékén, sőt volt „szerencsém” partra szállás közben belecsúszni a folyóba.
Ismeretlen területek
A 19. században ez az út rendkívül veszélyes volt, mivel az európaiak számára az ismeretlen területek nehézségekkel, betegségekkel és ellenséges törzsekkel voltak tele. Egyik expedíciójuk során, 1864-ben felfedezték az Albert-tavat, amelyet a Nílus egyik fő forrásának tartanak. Az expedíciók után Flóra és Samuel Baker visszatért Angliába, ahol nagy tisztelettel fogadták őket. Flóra különleges története és afrikai élményei sokakat inspiráltak. Ugyan nem volt hivatalosan elismert tudós, a férjével közös utazásai mégis fontos helyet foglalnak el az afrikai földrajzi felfedezések történetében.
Bár Sass Flóra angol férje oldalán vált ismertté, mindig megőrizte magyar identitását, és sokat tett azért, hogy a nők helyzete a 19. századi felfedezői világban jobban elismert legyen. Flóra 1916-ban, 75 éves korában hunyt el.
Szeretettel: Judit