„A szűrővizsgálatokkal senki ne várja meg, míg tünetei, panaszai lesznek, vagy valami egyértelmű jel fog arra mutatni, hogy valami gond van a szervezetében” — mondja dr. Komáromi Zoltán, aki több mint húsz éve praktizál háziorvosként ugyanabban a körzetben. Hogy a különböző szűrések közül kiknek, milyen vizsgálatokon érdemes részt venniük, abban főleg a háziorvos tud segíteni. A módszerek — amelyekkel egy-egy betegséget csírájában fel lehet fedezni — rendelkezésre állnak, így időben el is kezdődhet a gyógyítás. Az első állapotfelmérést érdemes 21 éves kor körül elvégeztetni: ilyenkor a háziorvos részletesen kikérdez a családban előforduló korai szív- és érrendszeri, illetve daganatos megbetegedésekről, és rögzíti az egyéni életmódbeli kockázati tényezőket is, mint például a dohányzás. Mindezt egy teljes fizikális vizsgálat követi: testtömegindex- és haskörfogat-meghatározás, laboratóriumi, valamint szív- és érrendszeri vizsgálatok, vérnyomás- és vércukorszintmérés.
Egy-, kettő- vagy ötévente
40 éves korig a kisebb kockázatú betegeknél öt, a nagyobb rizikóval rendelkezőeknél kétévente ajánlott megismételni a szív- és érrendszeri vizsgálatokat. Kétévente érdemes szűrni a vesebeteg-séget, illetve a 2-es típusú diabéteszt. 40 éves kor felett már javasolt a tüdőszűrés évente, ha azt a helyi tbc-viszonyok indokolják. Komáromi Zoltán szerint ma már a tbc gócos előfordulása igen ritka, a régi, röntgenes tüdőszűrő gépek pedig nem is alkalmasak a sokkal gyakoribb és agresszívabb tüdőrák kiszűrésére. Az elavult röntgengépek helyét lassan átveszik a sokkal korszerűbb CT-berendezések, amelyekkel hatékonyabban – és időben – lefülelhetőek a daganatok. Fogorvosi ellenőrzésre évente érdemes elmenni. A fogkövek eltávolítása segít a fogágybetegségek megelőzésében, és az orvos egyúttal ellenőrzi a szájüreg és az ajkak állapotát is. A bőrgyógyászt kétévente jó felkeresni, de akinek problémás a bőre, az évente, sőt, akár félévente is megteheti.
Nők és férfiak
25 és 65 éves kor között – ha egyszer negatív eredményt kaptunk – háromévente ajánlott a méhnyakrákszűrés, amely magában foglalja a citológiai vizsgálatot is – ez bármely nőgyógyásznál elvégezhető. 45 éves kor felett pedig kétévente ajánlott a mammográfia. Bár korábban tervezték, hogy a vastagbél-, illetve prosztatadaganatok szűrését bevonják a célirányos szűrővizsgálatok körébe, ez eddig nem történt meg, hazai jogszabály nem rendelkezik róluk – de ez nem lehet akadálya annak, hogy magunk kérjük a vizsgálatot. 50 és 70 éves kor között kétévente célszerű elvégeztetni a széklet rejtettvér vizsgálatát, prosztatavizsgálatra pedig évente hasznos ellátogatni.
„Rengeteg idős ember szenved attól, hogy iszonyatos csontritkulása van, ízületi kopásai, eldeformálódott a gerince. Ezeket a betegségeket is korábban kellene szűrni” – mondja dr. Komáromi Zoltán háziorvos. Ezekre a vizsgálatokra reumatológus vagy nőgyőgyász adhat beutalót.
Minden összefügghet mindennel
Komáromi Zoltán szerint, mivel a háziorvosoknál van a legnagyobb betegforgalom, így a háziorvosnak van a legnagyobb összehasonlítási alapja is:
„Tehát akárki jön be a rendelőbe, és akármilyen panasszal, akkor nem csak a kérdéses panaszra koncentrál a háziorvos, hanem végiggondolja, hogy az a tünet, amit lát, lehet-e egy komolyabb betegség képe? A szűréseknél fontos szempont az is, hogy életveszélyes vagy nagyon súlyos betegségeket szűrjünk ki. Ha a háziorvos időben észreveszi a bajt, és jól állítja be a gyógyszereket, akkor a páciens védve lesz a későbbi, súlyosabb betegségektől.”
Komáromi Zoltán szerint a háziorvosi szűrések sokkal hatékonyabban működhetnének, ha – a gyermekgyógyászathoz hasonlóan – a felnőtteknél is lenne úgynevezett egészséges rendelés is, vagyis lényegében egy tanácsadással egybekötött, megelőző vizsgálat. Erre azonban a ma egyébként is rettenetesen túlterhelt háziorvosi rendszerben egyszerűen nincs kapacitás.