Négy évvel ezelőtt, a koronavírus-járvány kitörésekor minden arról szólt, hogyan kell helyesen kezet mosni – még most is találunk néhány nyilvános illemhelyen a falra felragasztott kézmosási útmutatót. A kézmosás korlátozza a baktériumok és vírusok elterjedését, elengedhetetlen ahhoz, hogy a különböző kórokozók ne tudjanak behatolni a szervezetünkbe. Ehhez nem kell más, mint víz és szappan, de ha erre éppen nincs lehetőségünk, tartsunk magunknál kézfertőtlenítőt, és azzal tisztítsuk meg a tenyerünket, a kézfejünket és az ujjainkat. Különösen, ha az alábbi dolgokkal érintkeztünk.
Készpénz
Egy amerikai kutatócsoport egy New York-i bank egydolláros bankjegyeit vizsgálta meg, és azok hemzsegtek a mikroorganizmusoktól – köztük száj- és hüvelybaktériumoktól, valamit háziállatok és vírusok DNS-eitől. Hasonló kutatások kimutatták, hogy néhány készpénz és érme még olyan kórokozókat is tartalmaz, mint az E. coli baktérium és a szalmonella. Ha pedig belegondolunk, hogy a papír- és fémpénzek milyen sokáig érvényben vannak, nem nehéz elgondolni, mi minden tapad rájuk az évek során. Pont ezért minden olyan alkalom után, amikor pénzt fogtunk a kezünkbe, használjuk a kézfertőtlenítőt!
Kapaszkodó, korlát és ajtókilincs
Dr. Katy Burris, a New York-i Columbia University Medical Center bőrgyógyásza szerint a tömegközlekedési eszközökön való utazás után is azonnal kezet kell mosni vagy fertőtleníteni. A buszon, villamoson, vonaton, metrón is több ember folyamatosan ugyanazokat a felületeket érinti, egymásnak átadva a különböző kórokozókat. Ide tartoznak a mozgólépcső gumikorlátjától kezdve a kapaszkodókon át az ablakkilincsek is, ami után az emberek 70%-a nem gondol a fertőtlenítésre – derült ki egy felmérésből.
Étlap
Étteremben nagyon jó vacsorázni, hiszen jókat ehetünk és végre nem nekünk kell a családi asztalra varázsolni a menüt. Viszont az Arizonai Egyetem kutatói szerint a falatozók pont azok közé a helyek közé tartoznak, ahol a legnagyobb valószínűséggel szedhetünk össze valamilyen kórokozót. Az imént említett szakemberek egy éttermi étlapról vett mintán 185 000 baktériumot mutattak ki. Ez a döbbenetesen nagy szám abból adódhat, hogy nagyon sok ember fogdossa a papír vagy műanyag ételkínálatot, beleértve a személyzetet, akik más vendégek szennyezett edényeivel és evőeszközeivel is érintkeznek. Mivel nehéz elkerülni, hogy hozzáérjünk az étlaphoz, rendelés után kapjuk elő a táskánkban megbúvó folyadékot vagy kendőt. Ugyanez vonatkozik a só- és borsszóróra is. Tisztának tűnik? Nem biztos, hogy valójában az is! Az ABC News által végzett kísérlet szerint nagyjából 11 600 baci várja a kezünket egy majonézes vagy ketchupos üvegen.
Érintőképernyő
Arra is figyelnünk kell, hogy képernyők megérintése után soha ne nyúljunk az arcunkhoz fertőtlenítés előtt. A legnagyobb veszélyt a repülőtereken vagy tömegközlekedési helyeken lévő érintőképernyők jelentik. A mobiltelefonokat is érdemes mindennap áttörölni fertőtlenítő kendővel, főleg, ha másnak is odaadtuk.
Konyharuha, mosogatószivacs
Nemcsak a nyilvános helyeken muszáj figyelnünk a megfelelő higiéniára, hanem az otthonunkban is – különösen a konyhában kell résen lennünk. Ebbe a helyiségbe számos kórokozót vihetünk be az élelmiszerekről és a csomagolásokról, amelyek aztán könnyedén megülnek az edényeken, textíliákon, például a konyharuhákon, szivacsokon és háztartási törlőkendőkön. Egy hivatalos tanulmány szerint legalább 326 különböző baktériumfaj található egy átlagos mosogatószivacson. Ne felejtsük el ezeket a darabokat is kifertőtleníti, ami pedig már régóta van forgalomban, azt lecserélni. Mindenképpen mossunk kezet, vagy fertőtlenítsük a nyers húsok feldolgozása után, illetve közvetlenül étkezés előtt is.
Toll
Bár sokan a telefonjukon vagy a számítógépükön jegyzetelnek, van, aki még mindig a hagyományos, tollal történő írásra esküszik. Ezzel nincs is semmi baj, viszont akkor a megfelelő kézhigiéniára is oda kell figyelnie. A Wall Street Journal azt tette közzé, hogy egy átlagos irodai toll tízszer annyi baktériumot tartalmaz, mint egy, az ugyanabban az egységben található WC-ülőke. Ez a tény akkor is jusson eszünkbe, ha épp a szánkhoz emelnénk a toll végét…
Szappanadagoló
Nem is jutna eszünkbe, hogy pont a folyékony kézmosót tartalmazó tárgyaktól kell óvakodnunk – pedig igen! Ezeknek az üvegeknek, műanyagoknak a pumpái a baktériumok kedvenc búvóhelyei. Az Arizonai Egyetem munkatársai egy több hónapig tartó kísérlet során bizonyították, hogy az újratölthető szappanadagolók különösen sok kórokozót rejtegetnek. Tehát, ahogy lenyomjuk a pumpát, a bacik nagyrésze az ujjainkon köt ki. Charles Gerba, a kutatás vezetője azt javasolja, hogy minden nyomás után alaposan mossuk le vízzel a kezünket, majd fújjuk le fertőtlenítő folyadékkal – ez a biztos mozdulatsor ahhoz, hogy ne betegedjünk meg.
Szöveg: Sinkó Edit
Fotó: Getty images