Otthon és Kert

Indulhatnak a kerti munkák: 3 lépés az irigylésre méltó portáért

Mielőtt elkezdenénk kertünk tavaszi beültetését, fejlesztését, megszépítését, bizonyos műveleteket kötelező elvégeznünk!

A szenvedélyes otthoni kertészek már az első, még csalóka napsugarak idején alig várják, hogy hozzákezdhessenek téli álmot alvó birodalmuk újjáélesztéséhez. Ez a folyamat pedig sokszor hónapokig tart, így amint az időjárás engedi, érdemes elvégeznünk az alap-helyreállító kerti munkákat, nehogy mire tartósan is kisüt a nap, késő legyen. Gondoljunk úgy a kertünkre, mint a női arcbőrre: mielőtt szépen kisminkelnénk, bizony kell a bőrradír, a pakolás, a hidratálás is.

Tegyünk a szép gyepért!

Egy kert leginkább szembetűnő és általában legnagyobb felülete a gyep. Ennek tavaszi munkálatai igen fontosak, hiszen kihatással vannak a terület egész éves megjelenésére. Sokan azt gondolják, hogy nem igényel különösebb odafigyelést a fű, pedig valójában jóval többet tehetünk érte az öntözésnél és a fűnyírásnál.

Tavasszal, amikor felenged a talaj, és már meg is szikkad egy kicsit, eljön a szellőztetés ideje. Ezzel a munkafolyamattal azt a filcesedett réteget távolítjuk el a fűcsomók közül, mely a levegőáramlást és a vizet fogja vissza a gyökérzet elől. Ezt a feladatot kifejezetten erre a célra készített gereblyével vagy akár géppel is végezhetjük. Ezek az eszközök kések vagy rugós acéldrótok segítségével szaggatják fel a besűrűsödött réteget. A kitépett nyesedéket minden esetben gyűjtsük össze!

A szellőztetési folyamat során nemcsak megtisztul a fű, hanem távozik belőle a moha is. Ekkor láthatóvá válik az a terület, ahol esetleg kiritkult. A nem tetsző pontokat vessük felül fűmaggal, és a végén szórjuk meg a területet gyepműtrágyával! Ez tápanyagot biztosít a gyepnek a tenyészidőszak jelentős hányadában.

  • TIPP: A vastartalmú gyeptrágya gátolja a mohosodást! A fűmagvetést takarjuk vékony réteg homokkal, a jobb csírázás érdekében!

Elő a metszőollót!

Fáink és cserjéink gyakran igényelnek metszést. Ez az a munka, amit a legkorábban, már március elején meg kell ejtenünk. Gyümölcsfák, például alma, cseresznye és gesztenye esetében a beteg, keresztben növő, koronaformát erősen megbontó vesszőket, ágakat el kell távolítanunk.

Ha dísznövényekről esik szó, már más a helyzet. Az alakfákat, valamint a csüngő növényeket, például az eperfát vagy a japánakácot mindenképpen metsszük. Dolgozzunk az egész korona esetében egyenletesen, hogy a szép forma megmaradjon! A rózsa is igényli a metszést, különben elhatalmasodik és keveset virágzik, és a cserjéinken is érdemes ifjító metszést végezni a kora tavaszi időszakban.

Ekkor a beöregedett részeket egy erőteljes, fiatal hajtásig vágjuk vissza! Figyeljünk oda arra, hogy nagyobb sebfelület keletkezésénél használjunk valamilyen sebkezelő anyagot a fertőzések megelőzése és a megfelelő regenerálódás érdekében. Régebben például a faág levágásánál a sebfelületet gombaölőszeres festékkel kenték le, egyszerű ecsettel. Ma már léteznek speciális anyagok, kifejezetten erre a célra. Ezek különféle gyanták, viaszok, olajok és etanol keverékéből állnak – segítik a kalluszosodást, azaz a hegesedést, és meggátolják a gomba- és baktériumfertőzéseket.

  • TIPP: Az előző éves vesszőn virágzó cserjéket, úgy, mint aranyvessző vagy boglárkacserje, tilos tavasszal metszeni, mert levágjuk a virágok nagy részét!

Védekezésre fel!

Kertünk lakóinak egészsége érdekében a szezonkezdő munkák közül a legfontosabb a tavaszi lemosópermetezés, és az ekkor végzendő egyéb növényvédelmi feladatok. Ilyenkor kell eltávolítani cserjék, fák, bokrok beteg részeit, vagy elvégezni a gyengélkedő ágrészek paraffinolajos szerrel történő ecsetelését, például az alattomos pajzstetvek ellen. Ha ezeket megtesszük, egész évben kevesebb növényvédelemre lesz szükségünk. Mielőtt hozzáfognánk, érdemes egy alapos kerttakarítást végezni.

A lombban számos kártevő telel, és ha nem lakoltatjuk ki őket, hamar megfertőznek szinte mindent. Az összegereblyézett lombot égessük vagy szállíttassuk el a kertünkből, és kizárólag egészséges lombot komposztáljunk! Nagyon fontos, hogy mindig kihajtás előtt permetezzünk, mert különben a szer megperzseli az új növényrészeket. A legalkalmasabb szer a tavaszi permetezésre a bordói lé és a kén keveréke.

  • TIPP: Újabban már ősszel is alkalmazzák a lemosópermetezést, lombhulláskor. Így a lehulló lomb is kap a léből, ez által kevésbé fertőz vissza! A dió lombja allelopátiás hatású, azaz gátolja más növények növekedését, csírázását, ezért tilos komposztálni!

Fotó: archív