Egészség

Vidám sportok hidegben: 9 tipp, hogy ne egye meg az unalom a szobában

Hóban, fagyban, társaságban, jó hangulatban. Öltözzünk fel melegen, és irány a természet!

Megfelelő öltözet

Sokan úgy vélik, hogy csak az élvezheti a téli sportokat, aki nem fázós. Pedig a hideg hónapok számos kellemes programot kínálnak. Ahhoz, hogy igazán jól érezzük magunkat, fontos, hogy ne fázzunk.

„Mindig rétegesen öltözzünk, soha ne egyetlen meleg kabátot húzzunk magunkra. Ma már minden sportboltban kapható az »aláöltözet«, ami vékony, kényelmes, légáteresztő, viszont nagyon meleg. A csizmánk mindenképpen legyen vízálló és bélelt, ahogy a nadrág is” – mondta Szőke Zita személyi edző.

Téli strandolás

Ki mondta, hogy télen nem lehet strandolni? Menjünk olyan fürdőbe, ahol van kültéri forró vizes medence, pezsgőfürdő. Meglátjuk, hihetetlenül élvezni fogjuk, ahogy a forróság és a hideg egyszerre érinti a bőrünket.

Vásárjárás

Télen, főleg az ünnepek környékén sok hangulatos vásár van. Egész biztos, hogy minden városban találunk egyet. Csak bökjünk a térképre, látogassunk el egy eddig ismeretlen vagy kevésbé ismert helyre, és nézzük meg, hogy a helyiek milyen vásárfiával és finomságokkal várnak bennünket. Meg fogunk lepődni, hogy egy hosszú városi séta milyen fárasztó tud lenni, a hideg levegő ráadásul erősíti az immunrendszerünket, javítja a vérkeringésünket. Este nyugodtan jutalmazzuk meg magunkat egy hatalmas bögre tejszínhabos, forró csokoládéval.

Szánkó!

„Manapság sokféle csúszóeszköz közül választhatunk, legyen az bob, szánkó, csúszókorong, de edzés szempontjából ennek nincs jelentősége. Ami miatt másnap jóleső izomlázzal ébredünk, azt a dombra való felrohanás, esetleg felmászás okozza.
A szánkózás épp olyan hatékony mozgásforma, mint a köredzés.”

Nem lehet megunni a korit

„A korcsolyázás az egyik legkecsesebb és legkomlexebb téli sport. Egyedülálló módon hat a szervezetre, ugyanis az izmokat deréktól lefelé nagyon jól megmozgatja, főként a láb- és far-izmot, emellett hatékonyan javítja az ízületek állapotát. Mivel nem lépkedünk, hanem csúsztatjuk a lábakat, jól fejleszti a koordinációs készségünket is. Korcsolyázás előtt mindenképpen jól melegítsük be a csípő, boka és térd ízületeit.”

Hideg-meleg

A szauna most a leghatékonyabb.

„A forró kabinból rohanjunk ki a szabadba. Ilyenkor a bőrünk pórusai hirtelen kitágulnak, összehúzódnak, így a méreganyagok távoznak a bőrből, javul a vérkeringés.”

Hócsata indul!

„A hógolyózás inkább rekreációs sport, tehát nem kifejezetten a mozgás miatt érdemes gombócokat hajigálni, inkább kedvtelésből. Kivéve akkor, ha több mint fél órán át csatázunk, mert akkor már beindul a zsírégetés. Az viszont kétségtelen, hogy a szüntelen nevetés, ami nélkül képtelenség hógolyózni, rengeteg boldogsághormont termel, ami tökéletes ellenszere a stressznek és a depressziónak.”

Fakutya: szék a jégen

A fakutyázás már-már feledésbe merült, de manapság kezd újra divatba jönni, főként a Balatonon. Ez tulajdonképpen egy szántalpakkal felszerelt szék, amit vagy két bottal tudunk hajtani a befagyott tó jegén, vagy egymást tologatjuk. Ez is inkább csak szórakoztató, lélekmelengető téli elfoglaltság, bár ha bottal hajtjuk, a karizmaink erősödhetnek, ha pedig mi tolunk valakit, akkor azért végzünk egy kis kardiómozgást is.

Formáló síelés

„A síelés szinte minden izomcsoportot átmozgat, de a külső-belső combizmokat, a törzsizmokat és a farizmokat fejleszti a leginkább. Mivel 2000 méternél is magasabban vagyunk, a levegő jóval ritkább, ezért a szervezetünk több vörösvértestet kezd termelni, hogy több oxigént tudjunk felvenni. Ez a folyamat nagyon jó immunerősítő. Fontos, hogy már hetekkel a sítúra előtt kezdjünk el otthon alapozni (guggolások, homorítások stb.), különben a második nap már a sílécet sem tudjuk felcsatolni, olyan izomlázunk lesz.”

Botok a kézben?

„A nordic walking, azaz a síjárás egyesíti a gyaloglás, a futás és a sífutás előnyeit. Ez egy nagyon kemény, izzasztó kardióedzéssel is felér,
a változatos terepviszonyok miatt. A síjárás hatékonyan, de kímélő módon fejleszti az állóképességünket, izmainkat. Tipp kezdőknek: a távot csak napról napra emeljük fokozatosan” – tanácsolja a személyi edző.

Fotó: profimedia