Otthon és Kert

Penészes a leander szára: sürgős mentőakcióra van szükség, így csináld lépésről lépésre

Erre különféle növényvédő szerek kaphatóak, akár táprúddal kiegészítve, akár ampullásan vagy por formában.

Örököltem öt darab, nagyméretű leandernövényt, melyeknek penészes a fás része, illetve a hajtásai is. Van lehetőség a betegség gyógyítására? – kérdezte korábban egy olvasónk.

Kiszel Péter okleveles kertészmérnök, a Meglepetés állandó szakértőjének válasza

 

8 Fotó megtekintése

Penészes a leander szára: sürgős mentőakcióra van szükség, így csináld lépésről lépésre

A siker érdekében néhány aranyszabályt érdemes betartani
Még több +
Szép, szép, de inkább csak nézegesd a leandert
Még több +
Nem mindegy, hogyan gondozzuk a leandert
Még több +
A dúsan virágzó leander minden kert éke lehet.
Még több +
A leander metszésének most jött el az ideje
Még több +
A lenadereket muszáj metszeni, nem szabad sajnálni
Még több +
A leander szinte minden magyar kert szerelme: gyönyörű, illatos, mediterrán hangulatot hoz, mégis sokan küzdenek vele.
Még több +

A leanderen a penész valójában csak a másodlagos kórokozó. Az elsődleges probléma egy kártevő, valószínűleg a sárga selyemkóró levéltetű vagy a pajzstetű. Ezek az állatok szívogatásuk során, a növény felületén váladékot, úgynevezett mézharmatot hagynak maguk után. Ettől még fényesebb lesz a felület, és ragadni fog. Ezen a magas cukortartalmú váladékon telepszik meg a gomba, mely szürkés-feketés színű bevonatot képez, ez a korompenész.

Hogy a boldogság ne itt érjen véget, várható még a hangyák megjelenése, mert ők is imádják a tetvek édes váladékát. A feladat tehát az alapprobléma, a tetűfertőzés megszüntetése. Erre különféle növényvédő szerek kaphatóak, akár táprúddal kiegészítve, akár ampullásan vagy por formában.

Én egy feszívódó szert választanék, amely beöntözéssel juttatható a talajba, majd onnan kerül a növénybe. Előnye, hogy nem kell félni a permet elsodródásától, továbbá hatásos az olyan kártevőkkel szemben is, melyeket a kontaktszerek nem érnek el a védőmechanizmusuk miatt, ilyen például a pajzstetű. Erős fertőzés esetén érdemes visszametszeni a leandert.

Ezeket olvastad már?

  1. Így locsold a leandert: kétszer fog virágozni idén nyáron, ha betartod ezeket
  2. Nagyapám mindig ezzel öntözte az uborkát: annyi zöldsége termett, hogy a szomszédoknak kellett adni
  3. Természetes permetszer levéltetvek ellen: ehető növényekre is fújhatod ezt a házi keveréket

Leander teleltetése hely hiányában

Általában a hely hiánya vagy szűke okozza a bajt. A leander, a murvafürt és az angyal-trombita beéri egy 8–10 fok közötti világos helyiséggel. Nem kell rögtön télikert, megfelelő lehet egy lépcsőház vagy egy ablakos garázs is. A citrusfélékkel és a golgotavirággal  már más a helyzet, számukra egy 12–16 fokos világos hely lenne a legmegfelelőbb. Természetesen eltűrik az ennél hűvösebbet is, de akkor már lombhullás, illetve megfázás jelentkezhet.

Ha nem férnek a növényeink egymástól, metsszük vissza őket, de csak mértékkel, különben szegénykék nyurga, kajla, egyszóval nem valami mutatós hajtásokat nevelnek. A tavaszi ifjító, alakító metszést, ahogyan a neve is mutatja, tavasszal kell majd elvégezni.

A kulcs a megfelelő teleltetéshez a szellőzés biztosítása, hogy ne melegedjen túl napos idő esetén sem a teleltető helyiség, illetve a megfelelő öntözés. Télen igen szárazon kell tartani a mediterrán növényeinket. Elegendő lehet a havi egyszeri, maximum kétszeri nedvességgel való ellátás. A túlöntözést lombhullással, illetve sárgulással jelzik, majd gyökérrothadással viszonozzák. Ne feledkezzünk el a tápoldatozásról télen sem, azzal a különbséggel, hogy csak a nyári dózis felét adagoljuk ki az öntözések alkalmával!

Kiszel Péter további növényvédelmi szaktanácsait ide kattintva tudja elolvasni.

Fotó: fotolia, pexels, gettyimages, unsplash