Ha csak éhesek vagyunk
Ha azt érezzük, hogy legszívesebben felfalnánk mindent, amit a hűtőben találunk, akkor minden bizonnyal tápanyaghiányunk van. Ilyenkor szinte minden nagyon jól esik nekünk, ezért törekedjünk arra, hogy egészséges, rostban és vitaminban gazdag finomságokkal pakoljuk meg a tányérunkat, kerüljük a túl sok szénhidrátot.
Nem jó bármi, csak az kell!
Mindannyiunkkal előfordult már – és nem csak a babavárás idején -, hogy egy bizonyos ételt annyira megkívántunk, hogy a világ végére is képesek lettünk volna elmenni érte. Ilyenkor nem csak viccelődik velünk a testünk, hanem tényleg szüksége van valamire.
Húst hússal – cinkhiány
Elsétálva a hentes pult előtt azon kapjuk magunkat, hogy nem vagyunk képesek továbbmenni addig, amíg nem vesszünk egy jó nagydarab szaftos husit, amit aztán otthon finoman fűszerezve megsütünk? Ennek oka lehet a vas vagy a cink hiánya, mivel egyre kevesebb vörös húst fogyasztunk, inkább a fehér húsokat részesítjük előnyben. A cinkre pedig nagy szükségünk van az immunrendszerünk működéséhez, de a hajunk, körmünk és bőrünk szépségéhez is hozzájárul.
Csokoládéra vágyom! – magnéziumhiány
Amikor csokiról ábrándozunk, akkor először az jut eszünkbe, hogy azért, mert az elősegíti a boldogságért felelős hormon termelését a szervezetünkben. Pedig nem csak ez lehet az oka! A csokiban ugyanis rengeteg magnézium van. Ha tehát kétségbeesetten kutatunk a fiókban, hogy hátha találunk legalább egy apró falatnyit, akkor lehet, hogy erre az ásványi anyagra van szükségünk. A magnézium szükséges a bőrünk, a hajunk szépségéhez és elengedhetetlen ahhoz, hogy könnyebben viseljük a stresszt, elősegíti az ideg- és izomműködést, emellett részt vesz a fehérje-, szénhidrát- és zsíranyagcsere működésében. Nőként több olyan időszak is van az életünkben, amikor megnő a szervezetünk magnézium igénye. A terhesség, szoptatás, fogyókúra és menstruációs görcsök idején érdemes a magnézium pótlására különösen odafigyelnünk.
Sajtos is van? – kalciumhiány
Bármit megeszünk, csak jó sok sajt legyen hozzá? Alighanem a csontépítő kalciumot hiányolja a szervezetünk. Ez az ásványi anyag szükséges még az idegrendszer és az izmok működéséhez is. A különböző sajtok mellé együnk joghurtot, mandulát, brokkolit és lazacot is.
Jeget ide! – vashiány
Amennyiben azon kapjuk magunkat, hogy még hideg időben is extra jéggel kérjük az italunkat, akkor megeshet, hogy vashiányosak, vérszegények vagyunk. Ennek okát még az orvosok sem tudják biztosan, de úgy vélik, hogy a jég csillapítja a betegség egyik jellegzetes tünetét, az égő érzéssel járó szájüregi gyulladást. Ha azt is észrevesszük magunkon, hogy fáradtsággal és energiahiánnyal is küzdünk, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz! Együnk minél több vörös húst, teljes kiőrlésű kenyeret, fügét, spenótot és a lencsét.
Mindegy, csak jó sok cukorral! – krómhiány
Már azt érezzük, hogy akár egy kockacukrot is elszopogatnánk, de leginkább egy zacskó savanyú cukorka tenne minket boldoggá? Ez esetben elképzelhető, hogy krómhiányosak vagyunk. Ez az ásványi anyag könnyíti meg, hogy a sejtjeink hasznosítsák a vérben lévő glükózt. Cukorbetegek bevonásával készült kutatások pedig bizonyítják, hogy a rendszeres krómpótlás megóvja az érintetteket a szélsőséges vércukorszint-ingadozástól. Cukor helyett együnk inkább több májat, vesét, marhahúst, csirkét, sárgarépát, burgonyát, brokkolit, spárgát, teljes kiőrlésű gabonát és tojást!
Irány a pékség! – aminosavhiány
Ha képtelenek vagyunk ellenállni a péksütemények csalogató illatának, állandóan csak a szénhidrátról ábrándozunk, akkor kevés a szervezetünkben az aminosav. Ennek a hiányában állandóan rosszkedvűek vagyunk, és éjjel nem tudunk aludni. Nos a péksüteményekben ugyan nincs aminosav, de kutatások kimutatták, hogy a vércukorszint megemelésével elérhető, hogy több aminosav szívódjon fel az agyban. Együnk pulykát, tojást, a kesudiót, a diót, banánt és meglátjuk, hogy kevésbé találjuk majd ellenállhatatlannak a friss kifli illatát.
Fotó: pexels