Feszültség okozta fejfájás
Mit érzünk?
Egy szűk sávban tompa fájdalmat, és ez a kellemetlen érzés a nyakunkra és a vállainkra is átterjedhet.
Mi okozza?
Okozhatja például a stressz, az alváshiány, étel, vízhiány vagy akár a fülledt légkör.
Mit tehetünk ellene?
Nyomozzuk ki az okát! Ha ki vagyunk száradva, akkor igyunk pár pohár vizet a fájdalom enyhítése érdekében, ha viszont nem ettünk eleget, akkor ki s adagokban, apránként csillapítsuk az étvágyunkat. Ha a stressz vagy egy tömött szoba elviselhetetlenül fülledt légköre a probléma, akkor menjünk ki a szabad levegőre és pihenjünk kicsit egy csendes helyen. A mozgás is segíthet enyhíteni a stresszt és ellazítja az izmainkat. Ügyeljünk a testtartásunkra is!
Sinus fejfájás
Mit érzünk? Erős fájdalmat a szemek mögött, alatt és felett valamint az arcunkban, esetleg magas lázunk is van.
Mi okozza? Bedugult, fertőzött orr,- és arcüregek, gyakran megfázás következménye.
Mit tehetünk ellene? Szedjünk gyulladáscsökkentős fájdalomcsillapítót, szteroidos vagy antibiotikumos orrspray-t használjunk. Igyunk sok folyadékot és sokat segít a kamillás inhalálás. Ha a fájdalom öt nap után sem szűnik meg, akkor keressük fel háziorvosunkat.
Fájdalomcsillapító okozta fejfájás
Mit érzünk? Ugyanazt, mint a feszültség okozta fejfájásnál.
Mi okozza? Ironikus ugyan, de ha túl sok fájdalomcsillapítót veszünk magunkhoz, akkor hajlamosabbak leszünk a fejfájásra. Ha két-három napon keresztül folyamatosan beszedünk pár fájdalomcsillapítót, akkor az visszájára fordulhat az egész, és már éppen a pirulák okozzák a bajt.
Mit tehetünk ellene? Sajnos azonnal nullára kell csökkenteni a napi adagot. Amíg a szervezetünk visszaáll a normális kerékvágásba, addig próbálkozzunk gyógyszermentes fájdalomenyhítő szerekkel. Segíthet még, ha elkerüljük a tipikus kiváltó okokat.
Hormonális fejfájás
Mit érzünk? Egész fejre vagy csak az egyik oldalra kiható fájdalmat.
Mi okozza? Az ösztrogénszint csökkenés – akár a menstruációs ciklus alatt vagy a menopauza ideje körül.
Mit tehetünk ellene? Kerüljük kimerültséget, próbáljunk sokszor kis adagban étkezni , hogy szinten tartsuk a vércukrunkat.
Másnapos fejfájás
Mit érzünk? Lüktető fájdalmat.
Mi okozza? A kiszáradás, és az szükséges sók elvesztése.
Mit tehetünk ellene? Igyunk sok ásványvizet! Megelőzhetjük a bajt, hogy ha a bulizás után, lefekvés előtt megiszunk egy nagy pohár vizet és beveszünk egy fájdalomcsillapítót.
Tippek:
- Oldható fájdalomcsillapítót válasszunk, mivel azok sokkal gyorsabban bejutnak a vérkeringésünkbe, mint a tabletták.
- Szánjunk egy kis időt a nyugalomra! Ha tehetjük, feküdj le akár csak 10 percre egy sötét, csendes szobában. Kis időre el kell szakadnunk a számítógéptől, a zajtól vagy a melegtől, vagy akármely kiváltó októl.
- Miközben valamely fájdalomcsillapító szer hatására várunk, a hideg borogatás is sokat segíthet.
Amikor kezdhetünk aggódni
Cluster-fejfájás
Mit érzünk? Égető fájdalmat, legfőképp a szemünk környékén, ami bevörösödik és bevizesedik. Ez a fejünk csak egyik oldalát érinti. Rohamokban jelentkezik, akár naponta többször is, 15 perctől kezdve akár 3 órán keresztül is tarthat.
Mi okozza? Ez egy idegrendszeri betegség, az agyunk egy része, a biológiai óráért felelős hipotalamusz mirigy kulcsfontosságú szerepet játszik a rohamok kialakulásában. A kiváltó okok lehetnek a rendszeres alkoholfogyasztás, a mozgáshiány vagy az állandó stressz.
Mit tehetünk ellene? Keressük fel a háziorvosunkat! A leghatásosabb módszer az oxigén- valamint a sumatriptán kezelés. A kezelés akár megelőző is lehet.
Migrén
Mit érzünk? A lüktető fejfájáson kívül lehet, hogy rosszul leszünk, hányingerünk van és érzékennyé válunk a szagokra és a hangokra, valamint képtelen vagyunk a normális napi cselekedeteink elvégzésére.
Mi okozza? A kiváltó okok változóak lehetnek, de általában ugyanazok, mint a fejfájásnál. Tehát okozhatja front, a megfelelő étkezés hiánya, maga az étel, hormonális változások, rendszertelen alvási szokások és a légkör.
Mit tehetünk ellene? Azon kívül, hogy elkerüljük a kiváltó okokat, van egy pár migrénellenes szer, ami segíthet. Kerüljük a kodein-alapú kezeléseket, mert azok növelhetik a hányingert. A speciális migrén gyógyszerek, a triptánok enyhítetik a fájdalmat és a rosszullétet. Talán magasabb adagokat írnak fel nekünk, vagy a házi orvosunk valamilyen megelőző gyógyszert javasol, például béta-blokkolókat vagy kis adag amitriptyline-t. Egyeseknek már a kiegészítő kezelések is segítenek.
Nagy a baj!
Az agydaganat meglepően ritka – az emberiség kevesebb, mint egy százalékát érinti csupán. Ugyan valóban fájhat a fejünk agytumor esetén, de mielőtt ez megtörténne, más tünetek is jelentkeznek, mint hányás, személyiségváltozás, a végtagok gyengesége.
Fotó: gettyimages