Miért mályva?
A szivacsos, kocka vagy henger alakú, rugalmas, fehér vagy változatos színekben pompázó cukorkát készen is megvehetjük. Csomagolásán szerepelhet a pillecukor, mályvacukor vagy a marshmallow elnevezés is – ez utóbbi Amerikából származik. Régen valóban tartalmazott mályva-kivonatot: szirupot készítettek a növényből, ezt keverték el cukorral, és torokfájás ellen alkalmazták. Aztán a francia szakácsok továbbfejlesztették, a cukros mályvakivonathoz kukoricakeményítőt és tojásfehérjét kevertek, így lett belőle édesség.
Ipari gyártása a 19. században indult meg, és a nagyon édes ízeket kedvelő amerikai polgárok körében vált igazán közkedveltté. Ma már nincs benne mályva, és nem szolgál gyógyító célt.
Színesen, ízesen
A pillecukor elkészítése házilag sem bonyolult: cukor, zselatin és keményítő kell hozzá. A zselatin helyett vagy mellett egyes receptekben tojásfehérje, a cukor mellett pedig kevés méz szerepel. Színezhetjük és kissé ízesíthetjük is gyümölcslevekkel, málna- vagy bármilyen más szörppel, sziruppal. A mandulaaroma az íz mellett kissé zöldes árnyalatot ad neki, a kifacsart és jól átszűrt narancslé pedig sárgát.
Tábortűz mellé
Amerikában a pillecukrot nyársra húzzák, és parázs fölött megsütik. Ettől a külseje karamellizálódik, kellemes, füstös ízt kap, a belseje viszont krémesen megolvad. Érdemes villával gyorsan lehúzni a nyársról, mert ha kihűl, ráragadhat. Az olvadt cukrot süteményekbe, kekszek közé teszik tölteléknek. Forró csokira, kakaóra is sokszor kerül „feltétnek”, vagy süteményekre olvasztják.
A legegyszerűbb recept
Hozzávalók: 40 dkg kristálycukor, 2 evőkanál méz, 3 dl víz, 10 g porzselatin, 1-2 teáskanál vaníliakivonat (elhagyható), 10-10 dkg kukoricakeményítő és porcukor, szörp vagy gyümölcslé.
A kristálycukrot a vízzel, a vaníliakivonattal és a mézzel összekeverjük, felforraljuk, és folyamatos kevergetés mellett pár percig főzzük. A zselatinport elkeverjük 4 evőkanál meleg vízzel, és hozzáöntjük a felforralt cukorszirupot. Az egészet elektromos habverővel öt percig kisebb, majd erősebb fokozaton egészen addig verjük, amíg a massza fehér és nyúlós nem lesz. Egy lapos tepsit vagy műanyag dobozt kibélelünk sütőpapírral, és megkenjük olajjal. Ráöntjük a szirupot, elegyengetjük, és egy szintén beolajozott sütőpapírral lefedjük, lesimítjuk. Két-három órán keresztül a hűtőben vagy szobahőmérsékleten pihentetjük. Miután megdermedt, lehúzzuk róla a papírt, olajjal megkent késsel tetszőleges méretű darabokra vágjuk, és a keményítővel elkevert porcukorba forgatjuk.
FONTOS!
Készítsünk elő mindent és dolgozzunk nagyon gyorsan. Ha akkor kezdjük el bélelni a formát, amikor már kész a massza, nem biztos, hogy jól kenhető lesz, mire belekerül.
Fotó: Getty images