Szépség

A siker kulcsa a kímélet: így ápolja a bőrét, ha száraz, húzódik, viszket…

A téli hideg megviseli a bőrünket: még a ruha alatt is erősen kiszáradhat, húzódni kezdhet. Érdemes ilyenkor nagyobb figyelmet fordítani a táplálására, hogy elkerüljük a kellemetlen tüneteket.
bőrápolás télen viszketés száraz bőr

A bőrünk minden évszakban másféle ápolást igényel. Télen a csípős hideg és a száraz, fűtött benti levegő árt neki, különösen akkor, ha az életkor előrehaladtával a faggyúmirigyeink működése csökken. Mindez nemcsak a hidegnek közvetlenül kitett arcbőrre és kézre vonatkozik, hanem minden porcikánkra. Szinte mindenki tapasztalta már a lábszár szinte reszelős szárazságát, vagy azt, hogy mennyire tud húzódni mindenünk, amikor egy téli kirándulás után átfagyva hazatérünk. De a  bőrbetegségek tüneteit is súlyosbíthatja a kiszáradás.

A siker kulcsa a kímélet

A megelőzésnél arra kell különösen figyelnünk, hogy minél kevésbé károsítsuk a bőr természetes lipidrétegét, azaz a felszínén található kissé zsíros védőréteget. Bár ilyenkor nagyon jólesik a hosszas, forró fürdő, helyette inkább válasszuk a gyors, langyos zuhanyt, és használjunk olyan tusfürdőt, amelyik nem szárít, sőt pótolja az elvesztett zsiradékot.

Fürdés, zuhanyozás után ne hagyjuk ki a krémezést. Itt a gazdag, kényeztető készítmények ideje, amelyek a bőr hidratálásáról és az elvesztett zsírréteg helyreállításáról egyaránt gondoskodnak. A bőrradírozással bánjunk óvatosan, semmiképp ne vigyük túlzásba.

A hidegnek kitett testrészeinket is kényeztessük gazdag arc- és kézkrémmel, ajakápolóval. A fűtött lakásban párásítsunk, vagy tegyünk a fűtőtestre egy tálka vizet, hogy ne száradjon ki a levegő. A belső hidratálásról se feledkezzünk meg: ha naponta legalább két liter vizet elfogyasztunk, máris sokat tettünk a  bőrünk egészségéért.

bőrápolás télen viszketés száraz bőr
Télen különösen kíméletesen kell bánni a bőrrel

Kényeztető hatóanyagok

A bőrünk egészségét megóvó testápolók legjobbjainak viszonylag alacsony az illatanyag-tartalma és lehetőleg tartósítószer-mentesek. A hidratáló hatású vegyületek, például a hialuronsav mellett a bőr lipidrétegét pótló hatóanyagokat is tartalmaznak, amilyenek például a ceramidok. Emellett jó, ha antioxidáns tartalmú E-vitaminnal, a rugalmasságot fokozó kollagénnel és elasztinnal is kényeztetik a bőrünket.

Praktikusabbá teszi az alkalmazásukat, ha gazdag textúrájuk ellenére gyorsan beszívódnak. Aki babát vár, vagy hízásnak, gyors növekedésnek van kitéve, ne csak a meglévő striákra figyeljen, hanem már akkor lásson hozzá a bőre táplálásához, amikor a látványos csíkok még nem jelentek meg a testén.

Különleges élethelyzetben

A száraz, elvékonyodó bőrön akár striák is kialakulhatnak, különösen akkor, ha gyors hízásnak-fogyásnak vagyunk kitéve. A legveszélyeztetettebbek ebből a szempontból a várandós högyek, akiknél a bőr megnyúlása viszonylag gyorsan megy végbe, és emiatt annak mélyebb rétegében és a kötőszövetben repedések alakulhatnak ki. De a hirtelen megnyúló kamaszoknál, más életkorokban pedig gyors súlygyarapodás esetén is kialakulhat. Ezekben az élethelyzetekben fokozottan ügyelni kell a bőr táplálására, rugalmasságának megőrzésére.

Fotó: Adobestock