Természetesen, ha feltör egy tojást, és a sárgája színe nem olyan, mint amit megszokott. Ez ugyan elgondolkodtató lehet, vajon biztonságos-e még mindig enni, vagy már megromlott.
A tojássárgája színét meghatározó egyik legjelentősebb tényező a takarmány. Egy 2022-ben publikált tanulmány két tyúkcsoport sárgájának színét vizsgálta. A tyúkok egyik csoportja alaptakarmányt kapott, míg a második csoport alaptakarmányt és karotinoidokat tartalmazó táplálék-kiegészítő adalékanyagot is kapott. A sárgája színe világosság és sárgaság tekintetében szignifikánsan különbözött a két csoport között.
A kutatók megállapították, hogy az étrendi karotinoidok javíthatják a sárgája színét.
Amit a sárgája színe árul el nekünk
A tojássárgája színe szorosabban kapcsolódik a tyúk takarmányához, nem pedig a tojás általános tápértékéhez.
„A tojás tápértékét olyan tényezők határozzák meg, mint a fehérjetartalma, az aminosavprofil, valamint a vitamin- és ásványianyag-tartalom” – magyarázza Dr. Fernando Cisneros, a DSM Global Manger Layers Solutions munkatársa.
Míg a tojássárgája színe a halványsárgától a mélynarancsig terjedhet,az egészségesebb tyúkok tojásai több karotinoidot tartalmaznak, így mély, arany színű sárgája lesz” – magyarázza Cisneros. Tehát ahhoz, hogy aranyszínű sárgáját kapjon, a tyúknak jó minőségű takarmányt, helyes tartási gyakorlatot kell kapnia – és ami még fontosabb, hogy egészséges tyúk legyen.
Jeanine Flaherty, egy tojásfarm élelmiszerbiztonsági és minőségbiztosítási alelnöke szintén azt mondja, hogy a sárgája színe a tyúk étrendjét és általános jólétét jelzi.
„A mi tojásfarmunk tyúkjai különféle szezonális növényzetet és rovarokat esznek, miközben a legelőn barangolnak, valamint egy baromfitápláló szakember által kifejlesztett kiegészítő takarmányt, amely hozzáadott fehérjét és tápanyagokat tartalmaz egészségük és aktív életmódjuk támogatása érdekében.”
Aggódnia kell a sárgája változó színe miatt?
Flaherty szerint nem kell aggódni a tojássárgája különböző színei miatt, mivel „a sárgája színének változását befolyásolja, hogy milyen gyakran, mennyit és mit esznek a tyúkok”. A tojásfarm tojásainak sárgája színének változékonyságát így magyarázza:
„Mivel a tyúkokat legelőn nevelik, természetes, hogy a sárgája színe szezonálisan változik. Nyártól kora őszig a tyúkok általában kevesebbet esznek a melegebb hőmérséklet miatt. Télen hajlamosak többet enni, hogy melegen maradjanak”
Tojássárgája színének mérése
A baromfiipar világszerte használja a DSM YolkFan™ nevű mérési rendszert (az alábbi képen). Cisneros elmagyarázta, hogy ez egy egyszerű, pontos és következetes módszer a tojássárgája színének mérésére.
Amikor a tojást eredetileg beépítették az emberi étrendbe, meglehetősen drágák voltak, és a sárgája a minőség jeleként narancssárga volt. A második világháború után Európában a baromfitakarmány búza alapú volt, ami azt jelentette, hogy a tojássárgája nem volt elég sárga az európai fogyasztó számára.
„A DSM YolkFan™ kritikus szerepet játszott a sárgája színének szabványosított rendszerének alapjainak megteremtésében a gazdaságtól a fogyasztó konyhaasztaláig” – mondja Cisneros. „A legújabb verzió 2016-ban jelent meg, a YolkFan™ immár 16 színárnyalattal, hogy tükrözze a piac növekvő igényét a sárgája mélyebb narancssárga árnyalatára”
A sötétebb nem mindig jobb
A legtöbb fogyasztó például az Egyesült Államokban sötétebb tojássárgát szereti, de tévhit, hogy ez a tojás táplálkozásával függ össze. A sötétebb sárgája azt jelenti, hogy a tyúkok sok olyan takarmányt ettek, amely sárgás-narancssárga pigmentet tartalmaz, az úgynevezett xantofillokat (amely a takarmányuk részét képezi).
Tehát bármelyik sárgája színt részesíti előnyben, mindegyikben hatalmas mennyiségű tápanyag található. Nem számít tehet, milyen színű a tojássárgája, a beltartalmi értéke szinte mindnek ugyanaz.
Fotó: gettyimages, internet (DSM YolkFan™)