Otthon és Kert

Páfrány-tárház: ez a 4 zöldlevelű szépség lehet az árnyékos kerted legpompásabb dísze

A kertünk kiemelkedő díszei lehetnek a páfrányok, hiszen látványos élénkzöld színük és kecses leveleik igazán megkapóak.
páfrány ápolása kert otthon ültetés locsolás

Éljen az árnyék!

A páfrányok legfontosabb és számunkra a legkedvezőbb tulajdonsága, hogy kedvelik az árnyékos, nyirkos helyeket, ugyanis az eredeti élőhelyük az erdő, ahol aljnövényzetként vannak jelen. Éppen ezért ültethetjük őket fák vagy cserjék alá, ahol változó az árnyék, és amúgy sem él meg a fű, jól érzik magukat az épületek északi oldalán, na és a nedvesség miatt akár a kerti tó partja is tökéletes a számukra. Vagyis ideális választás azoknak, akiknek árnyékos a kertjük, a beépítettség vagy a fák miatt. Kertünknek rejtélyes hangulatot kölcsönöznek!

A levél a lényeg

Igenis léteznek olyan dísznövények, amelyek nem fenséges virágaikkal vagy terméseikkel, hanem inkább különleges színükkel, formájukkal hívják fel magukra a figyelmet. Ide tartoznak a páfrányok is, amelyek sajátos növénycsoportot alkotnak, mivel virágok helyett spórákat fejlesztenek, így az üde, zöld leveleik jelentik a fő ékességüket.

Ez is érdekelhet

Kell a védelem

Nemcsak az árnyékra és a kellő nedvességre kell ügyelnünk ültetésnél, hanem arra is, hogy szélvédett helyre kerüljenek, mivel ezek a növények rosszul viselik az ilyen időjárási viszonyokat. Ha elég nagy a hely, érdemes külön páfránykertet kialakítani, de akár különböző évelő növényekkel is vegyíthetjük őket.

Tavasszal vegyük körbe a páfrányokat tulipánnal, nárcisszal, mert az élénk színű virágok szép kompozíciót alkotnak a zöld levelekkel.

Minden évszakban

Az ültetésre az ősz a legalkalmasabb évszak, mert ekkor van rá a legnagyobb esély, hogy a növény megmarad az új élőhelyén, és ilyenkor gyökeresedik be a legjobban, a sok eső miatt. Ha ősz végén a levelei leszáradnak, ne vágjuk le őket, mert így a töveket is megvédhetjük a fagyoktól, épp ezért, a rájuk hullott avart is hagyjuk ott télire.

Tavasszal és nyáron takarjuk körbe a földjét fenyőkéreggel, mulccsal, mert így nem szárad ki a talaj, és egyenletesen nyirkosan tudjuk tartani.

páfrány ápolása kert otthon ültetés locsolás

Struccpáfrány

Levelei tényleg olyan hatást keltenek, mint egy strucc farktollai, mivel tölcsér alakú bokrot képeznek.

  • Ültetése: Mivel tarackokkal terjed, és
    ezekből újabb és újabb növények fejlődnek, amelyek fokozatosan beterítik a talajt, ezért szüksége van elegendő területre. Leginkább fák közelében vagy falak világos árnyékában
    érzik jól magukat.
  • Gondozása: Száraz időszakban folyamatosan biztosítsuk számára a vizet, mert a levelei könnyen elhervadnak, és utána nem is térnek magukhoz. Ha túlzottan elterjedne, ásóval körbevághatjuk.

Erdei pajzsika

Az egyik legismertebb és legigénytelenebb fajta, mivel kevés gondozást igényel, és így is
szépen fejlődik.

  • Ültetése: Félárnyékos helyekre érdemes tenni, mert ebben a közegben a levelei dúsan hajtanak.
  • Gondozása: Kedveli a tápanyagban gazdag, humuszos földet. Vízigénye közepes, de ha túl nagy a szárazság, rendszeresen permetezzük a levelét.

Gímpáfrány

Hazánkban vadon is előforduló védett növényről van szó, mely egyenes, fényes, bőrszerű leveleiből nemesítés során már fodros és hullámos levelűt is előállítottak. Nem nő nagyra, mindössze 30-40 centiméteres évelő.

  • Ültetése: figyeljünk arra, hogy humuszban gazdag, árnyékos helyet, akár egy kőrepedést válasszunk számára. Szereti a vizet, de a tartósan nedves helyen berohadhat. Jól visel egy-egy szárazabb időszakot.

Királypáfrány

A páfrányok között ez a legnagyobb, magassága elérheti a másfél métert, míg az átmérője akár ennek a duplája is lehet.

  • Ültetése: Agyagos, erdei talajba érdemes ültetni, fák alá, hogy visszaadjuk a természetes környezetét. De napos helyen is növekedik, ha elegendő nedvességet kap.
  • Gondozása: Nagy a vízigénye, és a párát is nagyon szereti.

Japán hölgypáfrány

Háromszög alakú levelei olyanok, mintha a vöröses levél szélét fehér festékbe mártották volna. Első ránézésre azt hinnénk, beteg, pedig valójában épp ez a különleges színezet a dísze. Az alacsonyabb páfrányok közé tartozik, mindössze 30-50 centiméter magas.

  • Ültetése: félárnyékos helyre való, kevés napot elvisel. Nyáron az öntözéséről gondoskodni kell.

Fotó : gettyimages