Egészség

A 2-es típusú cukorbetegség 8 korai tünete: azonnal fordulj orvoshoz, ha ezeket tapasztalod

Diabetológus szakember foglalta össze, milyen korai tünetei lehetnek a 2-es típusú cukorbetegségnek. Ha többet is észlelsz magadon, fordulj orvoshoz!
cukorbetegség tünetei, vércukorszint mérés

Minél előbb észleli valaki magán a 2-es típusú cukorbetegség jeleit, annál korábban részesülhet megfelelő kezelésben, amelynek felépítésében nagy segítséget jelenthet a szöveti cukormonitorozás. Az ennek alapján kialakított életmód és szükség esetén orvosi kezelés pedig erősen csökkenti a komolyabb szövődmények rizikóját. Sokan azonban nem gondolják, hogy a gyakori vizelés, a kimerültség vagy a homályos látás tünet lehet. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista a korai figyelmeztető jeleket vette számba.

Szinte folyamatos éhség

A 2-es típusú cukorbetegségben nem jut elég glükóz a véráramból a test sejtjeihez, vagyis tulajdonképpen nincs „üzemanyag”. Ezért jelzi azt a szervezet, hogy „éhes”, még akkor is, ha nemrég evett az illető.

Fáradtság, alacsony energiaszint

Az „üzemanyaghiány” vezet odáig, hogy az érintett akkor is kimerültséget, tartós fáradtságot érez, ha ezt az általa végzett tevékenység nem indokolja.

Gyakori vizelési inger

Felnőttek számára napi 7-9 óra nyugodt pihenés szükséges. Aki ennél rendszeresen jóval kevesebbet alszik, lehet hogy alvászavara van és így komoly egészségügyi kockázatoknak teheti ki magát.

Amikor a vércukorszint magas, a vesék megpróbálják eltávolítani a felesleges cukormennyiséget – kiszűrve azt a vérből. Ez eredményezi a gyakoribb vizelési ingert, különösen éjszaka. Erőteljes szomjúság érzet A gyakoribb vizelés miatt több vizet is veszít a szervezet, ami szomjúságérzetet okoz, a dehidráció elkerülése végett.

Ez is érdekelhet: A vakságot és az amputációt is segít elkerülni Erős Antónia: „Száz évvel ezelőttig a cukorbetegség halálos kór volt”

Homályos látás

A magas vércukorszint a szem ereit is károsíthatja, ami homályossá teheti a látást, akár mindkét szemen. A szemlencse vízkötő képessége is változik ilyenkor, ez is okozhatja ezt a tünetet. A kezelés már csak azért is fontos, mert ez a károsodás végső soron akár látásvesztéshez is vezethet – megfelelő ellátás hiányában.

Lassan gyógyuló sebek, sérülések

Az idegek és az erek károsodása a romló vérkeringéssel együttesen azt eredményezhetik, hogy a sebgyógyulás jelentősen lelassul – ezzel párhuzamosan viszont a fertőzéskockázat nő.

cukorbetegség tünetei, vércukorszint mérés
A 2-es típusú cukorbetegség 8 korai tünete: azonnal fordulj orvoshoz, ha ezeket tapasztalod

Neuropátia

A cukorbetegség egyik szövődménye lehet az úgynevezett neuropátia, amely az idegeket érintő károsodás következménye. A tünetek a zsibbadás, érzéskiesés, fájdalom a kezekben és a lábakban. Az alapállapot romlásával a neuropátia is egyre súlyosbodhat.

Foltok a bőrön

Az úgynevezett acanthosis nigricans jellemzően a túlsúlyos pácienseken megjelenő sötét, sárgás-barnás foltok orvosi megnevezése, amely foltok többnyire a nyakon, a vállon és a lágyék területén mutatkoznak.

Gombás fertőzés, viszketés

A vérben és a vizeletben is felszaporodó cukor táptalaja lehet a gombás fertőzéseknek, amelyek a bőr melegebb, nedvesebb területein jelennek meg, mint a hónalj, a száj és a nemi szervek. A viszketés azonban nem csak a fertőzés miatt alakulhat ki, de a cukorbetegségre jellemző száraz, kipirosodott bőrfelület miatt is.

mennyi szénhidrátot kell enni egy nap?

A kellemetlen tünetek mellett akár súlyos betegségeket is okozhat, ha a vérben levő cukor mennyisége gyorsan magasra ugrik, majd visszaesik. Az édességek, a fehér lisztből készült pékáruk gyors energiát adnak, megemelik a vércukorszintet. A hullámhegyet azonban hullámvölgy követi, fáradtsággal, levertséggel, remegéssel és az édesség utáni vággyal.

Egyensúly testben, lélekben

A megelőzés fontos eszköze, hogy rostban és hasznos tápanyagokban gazdag ételeket fogyasszunk cukor és fehér lisztből készült pékáruk helyett. A szénhidrátokat fehérjékkel, egészséges zsiradékkal (növényi olajokkal, halakkal, diófélékkel) együtt együk, és étkezzünk rendszeresen. A mozgás, a pihenés és a stresszoldás – például kedvünkre való tevékenységekkel – is segíthet a vércukorszint stabilizálásában. A rendszeres, otthoni méréssel pedig időben fény derülhet az esetleges problémákra.

 

Forrás 

Fotó: gettyimages