Egészség

Szakember árulta el a trükköt: így szokj rá a vízivásra 6 egyszerű lépésben, ha nem iszol eleget

A fejfájás vagy a szédülés csak néhány a lehetséges kellemetlenségek közül, amiket akkor tapasztalhatunk, ha nem iszunk elég vizet. Így szokj rá a vízivásra 6 egyszerű lépésben.
barna hajú nő vizet iszik üvegpohárból

Napi 8 pohár víz – nem tűnik soknak, valójában azonban kevesen fogyasztanak el ennyit minden nap. Sokan hallottuk már ezt az általános ajánlást, mégis gyakori, hogy a víz egyszerűen „nem csúszik. És vagy másféle folyadékkal egészítjük ki a vízfogyasztást, vagy egyszerűen csak kevesebbet iszunk. Hogy miért kockázatos mindez, és mit tehetünk, hogy motiváljuk magunkat a vízfogyasztásra, arról Tombor-Ferenczi Dalma táplálkozási tanácsadó mesél.

Ha keveset kortyolunk

„A megfelelő mennyiségű folyadék, elsősorban víz fogyasztása elengedhetetlen az egészség fenntartásához, és bár ezt már valószínűleg mindenki tudja, mégis sokaknak problémás a rendszeres folyadékpótlás. Ha ismerjük az elégtelen vízfogyasztás negatív hatásait, talán nagyobb a motiváció is.

Többek között ezekkel a problémákkal szembesülhetünk: fáradtság, fejfájás, koncentrációs zavarok, szédülés, gyengeség, teljesítményromlás, izomgörcsök, magas vérnyomás, magas vércukorszint, indokolatlan éhségérzet. Hosszabb távon pedig veseproblémák, húgyúti fertőzések, székrekedés jelentkezhet.

Mennyi az elég?

Többféle ajánlást hallani a javasolt, szükséges mennyiséget illetően. Szakértőnk szerint ez egyénenként változik, függ az életviteltől, hőmérséklettől, fizikai aktivitástól, testsúlytól. Jó irány, ha testsúlykilogrammonként kb. 40 ml vizet kitűzünk célként – ezért is hallani általános ajánlásként a 2-3 litert, mint optimális mennyiséget. De az sem mindegy, ezt milyen elosztásban fogyasztjuk.

„Nem javasolt a napközben elhanyagolt hidratálást az esti órákban egyszerre pótolni, mert nem csak gyakori éjszakai felkelés lehet az eredménye, de extrém esetben hányingert, neurológiai tüneteket, görcsöket is okozhat, mivel így kimossuk az elektrolitokat a szervezetből.”

A másik fontos dolog, hogy ez a mennyiség elsősorban vízre vonatkozik.

„A cukros, ízesített üdítőket, gyümölcsleveket a vércukorháztartásra gyakorolt hatásuk miatt nem ajánlott gyakran fogyasztani. Mivel ilyenkor a cukor oldott állapotában kerül a szervezetbe, azonnal megemeli a vércukorszintet, feleslegesen terhelve a hasnyálmirigyet, a májat, és garantáltan hízáshoz vezet, emellett pedig sok esetben a szomjat sem oltja.

A kávé és a koffeines teák vízhajtó hatása, mértékkel fogyasztva nem okoz jelentős dehidratációt, de napi 4-5 kávé elfogyasztása már jelenthet problémát – azért is, mert túlpörgetjük, kizsigereljük vele magunkat. Az alkohol nagyobb problémát tud okozni, mint a kávé, hiszen

jelentős dehidratációt eredményez, emellett a bélfal áteresztőképességére is hat, rendszeres fogyasztása több szempontból káros az egészségünkre.”

Ez is érdekelhet:

Miért nem tudok lefogyni? 6 rejtett ok, amiért ragaszkodnak hozzánk a plusz kilók

Szabad lefekvés előtt vizet inni? 6 érdekes tény a folyadékpótlásról

4+4 jel, hogy túl sok, vagy túl kevés folyadékot iszunk

barna hajú nő vizet iszik üvegpohárból
Szakember árulta el a trükköt: így szokj rá a vízivásra 6 egyszerű lépésben, ha nem iszol eleget

Még egy pohárral!

Nagyon fontos, hogy tudatosan odafigyeljünk arra, hogy több vizet igyunk: a közérzetünkre, az energiaszintünkre, az egész szervezetünk működésére rendkívül jól hat, ha megfelelően hidratált a testünk. Itt az idő megbarátkozni a vízzel – táplálkozási tanácsadó szakértőnk, Tombor-Ferenczi Dalma az alábbi hasznos trükköket javasolja.

  1. Kezdjünk vízzel

Ébredés után kávé helyett egy nagy pohár szobahőmérsékletű vízzel indítsuk a napot, sokkal inkább energizál. A vízbe facsarhatunk egy fél citromot, vagy mehet bele egy evőkanál almaecet is akár. Emésztőrendszeri problémák esetén pedig a legjobb, ha langyos vagy meleg koffeinmentes teával (például menta- vagy gyümölcsteával) indítjuk a napot, édesítés nélkül természetesen.

  1. Kell egy kulacs

Javasolni szoktam egy  fél literes kulacs beszerzését. A vízbe lehet tenni akár vitaminporokat is, vagy bármilyen más táplálékkiegészítőt, ami az adott egészségi állapotban szükséges lehet, és ezt érdemes elkortyolgatni a délelőtt folyamán, majd ebéd után újra lehet tölteni, és a munkaidő végén vagy késő délután ezt érdemes megismételni. Fél literes kulacs esetén ez azt jelenti, hogy mire a munkából hazaérünk, majdnem 2 liter vizet elfogyasztottunk a reggeli nagy pohár vízzel együtt. Erősebb testalkatúak vagy sportolók, fizikai munkát végzők esetében szerencsésebb nagyobb kulacsot beszerezni, hiszen akkor a folyadékszükséglet is nagyobb.

  1. Ha kell egy kis íz

Az esti órákban, amikor jól esne akár egy fröccs a nap végén, alkohol helyett érdemes inkább egy savanyú, intenzív színű 100%-os gyümölcslé erősen higított verzióját választani (0,5 dl hígítva 3 dl vízzel), ha valami ízre vágyunk. A színanyagokkal prebiotikumokat és antioxidánsokat is beviszünk a szervezetünkbe, ami táplálja a mikrobiomot és gyulladáscsökkentő hatással is bír.

  1. A leves is számít

Jó választás lehet uzsonnára vagy vacsorára a csontleves, vagy az alapléből készült krémlevesek. Az elektrolit- és folyadékpótlás mellett támogatjuk velük az emésztőrendszerünket és az immunrendszerünket egyaránt.

  1. Időzítsünk jól

Közvetlenül étkezések előtt, után vagy közben nem javasolt nagyobb mennyiségű folyadékot inni, ezzel a jellemzően stresszes életmód miatt amúgy is általában gyenge gyomorsavunkat csak tovább hígítanánk. Ha emésztési problémáink vannak, erre érdemes fokozottan figyelni.

  1. Emlékeztessük magunkat

Vannak olyan telefonos applikációk, amelyek időnként figyelmeztetnek a folyadékfogyasztásra. De egyszerűen be lehet állítani ébresztőt is a telefonunkon, akár 30 perces időintervallumokra, hogy emlékeztessük magunkat.

A kicsikre is figyeljünk

A legtöbb gyerek szívesebben fogyasztana gyümölcslevet vagy üdítőt, mint vizet, ám ebben érdemes tudatosnak és következetesnek lennünk.

„A gyümölcslevek és üdítők nem csak a vércukorszintet emelik meg drasztikusan, és okoznak ezáltal hízást és hosszabb távon akár diabéteszt, de hozzájárulnak a fogszuvasodáshoz is. Amennyiben szükséges az ízesítés, úgy érdemes inkább ujjnyi, rostot is tartalmazó gyümölcsléhez adni 2-3 dl vizet, esetleg a vízbe citromot csavarni a gyerekeknek is.

Az a tapasztalatom, hogy ha elmeséljük nekik, mit okoznak az édesített üdítők a szervezetükben, beszélünk velük a veszélyekről, könnyebben elfogadják a változtatást. Számos edukációs célú könyv és film is megjelent már a témában, jó családi program lehet ezek közös olvasása, megnézése.”

Fotó: gettyimages