Aszály. Egy szó, amit az utóbbi években gyakrabban hallottunk, mint a frissítőnyári záport. És míg aszályos időszakban a gyep augusztusra poros játszótérré változik, ha nem tartod be ezt a 3 szabályt öntözéskor, és a paradicsomok is segítségért kiáltanak, egyes virágok továbbra is gyönyörűek maradnak. Mintha a klímaváltozás meg sem érintette volna őket. És ezek a szerény, százazságtűrő fajok érdemelnek különös figyelmet. Mert valljuk be, a mindennapi öntözés nem romantikus, különösen, ha a kerted akkora, mint egy kis park.
Díszfűfélék: kerti gerillák a száraz kertben
Néhány virág olyan jól alkalmazkodott a zord körülményekhez, hogy túlélési tanfolyamot is tarthatna róluk.
- Erős gyökereik vannak, amelyek mélyen a talajban keresik a vizet, gyakran viaszos vagy filces leveleik vannak, így a víz nem párolog el olyan gyorsan, és ráadásul egyedi szépségükkel elkápráztatnak. Igazi kerti gerillák.
- Feltűnésmentesek, szívósak és erős akaratúak.
- Ha megtaláltad nekik a megfelelő helyet, nem kell sok mást tenned.
- Nem kell naponta öntözni őket, nem fenyegeti őket a penészesedés veszélye a túlöntözés miatt, és gyakran műtrágya nélkül is elboldogulnak.
Melyik virágok bírják a száraz forró nyarakat?
Ha szárazabb virágágyásod, délnyugati lejtőd van, vagy a kert olyan részét szeretnéd beültetni, ahol egyszerűen nem lehet megtartani a vizet, olyan virágokat keress, amelyek nemcsak túlélik, hanem szeretik is ezeket a körülményeket.
- A levendula a szárazságtűrő virágágyások királynője. Illatos, dekoratív és igénytelen.
- Ahogy a zsálya is, amely egész nyáron virágzik, és vonzza a méheket és a pillangókat.
- A kövirózsák is nagyon hálásak, és alkalmasak sziklakertekbe és modern szárazvályúkba.
- És ha valami drámai hatásúra vágysz, próbáld ki a díszfüveket, például a nádat. Gyönyörű dinamikát teremtenek a szél mozgásával. Itt egy csomó szépséget felsoroltunk a díszfüvek közül.
- Azok a növények, amelyeket a nyaralásról ismersz, szintén jól tűrik a szárazságot – a tárnics (encián), a sás vagy a kasvirág.
Legtöbbjük sztyeppékről vagy mediterrán területekről származik, ahol évente kétszer esik az eső, mégis őrülten virágzanak. Ezeknek a fajoknak erős száraik, kemény leveleik vannak, és minden csepp vizet maximálisan ki tudnak használni. Remekül működnek egy természetes kert részeként is, ha a biológiai sokféleséget szeretnéd elősegíteni, miközben vizet takarítasz meg.
Ez is érdekelhet
Hogyan kell ápolni a szárazságtűrő növényeket?
A szárazságot kedvelő növények sok mindennel megbirkóznak, de ültetéskor egy kicsit segíthetünk nekik.
Az alap a jó vízelvezetésű talaj – a nehéz agyagos talajt keverjük el kővel, homokkal vagy finom kaviccsal. Ha sűrű agyagba ültetjük őket, a víz a földben marad, és egy szívós évelő helyett néhány napon belül korhadt tuskód lesz csupán.
Ideális az is, ha egy kis komposztot adunk a talajhoz, és kavicsos talajtakarót teszünk a növények köré, ami megtartja a nedvességet és megakadályozza a gyomok növekedését.
Az ültetés utáni első évben többet öntözzünk, amíg a növény elég mélyre nem terjeszti a gyökereit. Ezután már magától is boldogul.
És ami még fontos: ne vigyük túlzásba a trágyázást. A szárazságot kedvelő növények lassabban, de folyamatosan nőnek, és a túl sok tápanyag inkább árt nekik. A kevesebb gondoskodás az esetükben több szépséggel jár.


A legforróbb szárazságot is túlélik ezek a kerti szépségek: ezt ültesd, ha nem akarsz locsolni




Lehetséges gyönyörű kertet kialakítani locsolás nélkül?
Azt gondolhatod, hogy napi gondozás nélkül a kerted egy elfeledett domboldalra hasonlít majd. De épp az ellenkezője igaz! Egy szárazságtűrő virágokkal teli kert színes, vibráló és meglepően változatos lehet, ha jól válogatod össze a növényeket. Ráadásul leveszi a válladról a nyaralás stresszét is, amikor a legtöbben azt sem tudjuk, kit kérjünk meg, hogy naponta locsoljon. Nem kell naponta kétszer hívnod a szomszédodat, hogy öntözőkannával szaladgáljon a kertedben.
És mi a bónusz? Azzal, hogy olyan fajokat ültetsz, amelyek nem pazarolják a vizet, haladsz a korral is. Az aszály egyre inkább normává válik, a fenntarthatóság pedig már nem trend, hanem szükségszerűség. Tehát, ha idén új virágágyást tervezel, vagy egy régit újítasz fel, adj esélyt azoknak a virágoknak, amelyek túlélik a nyári meleget.
Amikor a levelek száradnak, és a gyep mindenhol barnulni kezd, akkor is virágozni és illatozni fognak, és emlékeztetni fognak arra, hogy a természet tudja, mit csinál.
Fotó: gettyimages