Hogy ne szédítsen meg az utazás
Utazás közben sokszor jelentkezhet hányinger, szédülés. Ennek oka többek között a belső fülből kiinduló egyensúlyrendszer működési zavara, amelyet a saját, illetve a látókörünkben lévő tárgyak mozgása együtt vált ki. Segíthet, ha a tekintetünket egy távoli, fix ponton rögzítjük, illetve, ha egyik tenyerünket a homlokunkon, a másikat a tarkónkon nyugtatjuk.
Óvatosan a grillezéssel!
Ha messzebbre utazunk külföldre, akár az otthonitól eltérő baktériumflóra is okozhat hányást, hasmenést.
Amennyiben a csapvíz nem iható, ne kérjünk jégkockát az italunkba, és a fogmosáshoz is használjunk ásványvizet.
A gyümölcsök, zöldségek közül azokat fogyasszuk, amelyeknek le lehet vágni a héját!
Grillezésnél a nyers húst, halat mindig elkülönítve tároljuk a zöldségektől, és ne használjuk ugyanazt a kést, vágódeszkát a szeletelésükhöz! Az alapanyagokat tároljuk a hűtőben, és csak közvetlenül sütés előtt vegyük ki onnan!
Hőség idején
- A nagy forróságban a napszúrás, a hőguta és a hősokk megelőzésére is ügyelnünk kell.
- Ha a tűző nap sokáig éri a fejünket, a tarkónkat, napszúrást kaphatunk. Ennek tünetei az arc és a fej vörössége, száraz és forró bőr, magas pulzus, fejfájás, erős szomjúság, kábultság, gyengeség, hányinger, hányás lehet. Súlyos esetben pedig akár láz, sőt eszméletvesztés is.
- A hőguta kockázata nő, ha a külső hőmérséklet hosszabb ideig nagyon magas, így a testünk hője is emelkedik. A fejfájás, hányinger, gyengeség mellett intő jel, ha az egész testünk felmelegszik.
- A hősokk a nagy melegben végzett fizikai munka vagy sport következményeképp alakulhat ki. Izom- és hasi görcsökkel, hányingerrel, szomjúsággal, erős verejtékezéssel, bágyadtsággal, látászavarral, légzési nehézséggel, szapora pulzussal és lázzal jár.
Fontos!
Ezek a betegségek életveszélyesek is lehetnek, ezért azonnal orvoshoz kell fordulni velük, vagy mentőt hívni. Amíg megérkezik a segítség, vigyük hűvös helyre a beteget, itassuk vízzel, és hűtsük a homlokát hideg borogatással.
Csípős rovarok, irritáló növénye
- A rovarok, de egyes növények (például a csalán vagy a mérges szömörce) is sok kellemetlenséget okozhatnak ilyenkor. A csípések nyomán kialakuló bőrpírt és viszketést az erre a célra ajánlott gyógyszertári készítményekkel is kezelhetjük.
- Méh- és hangyacsípés ellen a vízben elkevert szódabikarbóna segíthet.
- Darázs- és a szúnyogcsípés esetén alkalmazzunk enyhe ecetes borogatást a kellemetlenségek ellen.
- Ha kullancs került a bőrünkbe, a lehető leghamarabb távolítsuk el, de ne kenjünk rá semmilyen illatos folyadékot vagy zsiradékot! Ha a csípés utáni napokban, hetekben lázat tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz. Szakszerű ellátást igényel a csípés után néhány héttel kialakuló, nagyobb, kokárda alakú folt is, amely akár a Lyme-kór tünete is lehet. A kullancs okozta agyvelőgyulladást érdemes az ellene adott védőoltással megelőzni.
Fontos!
Ha bármilyen rovarcsípést követően bőrkiütések jönnek elő, az ajak és a szem vizenyősen beduzzad, szaporává válik a szívverés, leesik a vérnyomás, hányás, hasmenés lép fel, azonnal hívjunk mentőt, mert az allergiás reakció életveszélyes lehet!
A baktériumok és gombák szezonja
A strandok tisztálkodó- és fürdőhelyiségeiben ideálisak a körülmények a baktériumok, gombák szaporodásához. A hideg, például a vizes fürdőruha rontja az érintett terület vérellátását, így elősegítheti a hólyaghurut kialakulását. A gombák pedig szinte bárhol fertőzést okozhatnak, kellemetlen hüvelyfertőzés éppúgy lehet az elszaporodásukból, mint lábgomba. A bakteriális és gombás fertőzések orvosi kezelést igényelnek, így a gyakori, fájdalmas vizelési ingerrel és az intim tájakon, illetve a lábon fellépő irritációval, viszketéssel egyaránt forduljunk orvoshoz.
Mit pakoljunk be?
Az úti patikánkban mindig legyen a leégés és rovarcsípés kezelésére krém, illetve rovarriasztó! A hasmenés és hányinger elleni gyógyszer, de az utazási betegség kúrálására való tabletta se maradjon ki a kézitáskából! Fontos lehet még a láz- és fájdalomcsillapító, az orrcsepp és a torokfájás elleni gyógyszer, illetve allergiásoknak a tüneteket enyhítő antihisztamin is. A kisebb sérülésekhez sebfertőtlenítő és sebtapasz.
Kiemelt kép: GettyImages