Címlapsztori Sztár

Mindenki pénzt akart csinálni a szépségéből: a zsarolók kergették halálba Molnár Csillát?

1986. július 10-én élete utolsó napjához érkezett Molnár Csilla Andrea. A szépségkirálynő.
Nem láttunk a színfalak mögé. Nem tudhattunk arról, hogy a szocializmusban halászó ügyeskedők játékszere lett. Nekünk fogalmunk sem volt arról, amit csak Csilla halála után mondott el az édesanyja, hogy a Kongresszusi Központban, a szépségverseny döntőjének éjszakáján a lányával együtt bevezették egy raktárhelyiségbe, hogy azonnal írjanak alá szerződést egy áruházzal, amelynek Csilla lesz a háziasszonya. Nem írták alá. Ott is hagyták őket a Kongresszusi Központban, ahol már pakoltak a munkások.
Órák múlva valaki megsajnálta őket és elvitte kocsival a szállodába. Mindenki pénzt akart csinálni belőle. Az édesanyja szerint egyetlen tiszta pillanata volt az egésznek, amikor Csilla vonattal Fonyódra érkezett, mint királynő. Százak várták az állomáson, ő pedig önfeledt volt és boldog.
A sorsdöntő éjszaka. Fortepan / Gábor Viktor

Nem sejtette mi vár rá

Aztán jött az ügyeskedők hada, a finom és kegyetlen zsarolások, az ígérgetések, a gonosz pletykák és lejáratások. Egy új élet, egy mocskos világ, amelyre nem volt felkészülve. Nem bírta. Sok volt. A többi ma már ismert. 1986. július 10-én, kora délután hazament, felsietett a családi ház emeletére és bevett az édesapja gyógyszeréből 24 pirulát. Segélykérés volt ez, de annak a legrosszabb módja.

Nem akarok meghalni!

– hadarta az édesanyjának, mikor tudatosult benne, hogy mit tett. Két mentőkocsi érkezett. Mindent megtettek, hiába. A királynő meghalt. A részleteket csak utólag tudtuk meg. Mert ilyen világ volt. Elhallgatott.

Ne felejtsük, ugyanebben az évben volt a csernobili atomkatasztrófa április végén. Miközben fent tudták, hogy nagy a baj, az átlagember vidáman sétált a májusi esőben. Mert azt csak később mondták el, hogy nem kellett volna és mossuk meg jól a gyümölcsöt.

Eldugták a halálhírét

Molnár Csilla halálát nem hallgatták el, inkább eldugták a lapokban. A Népszabadság például csak a 7. oldalon, ott is néhány sorban hozta a gyászhírt, a Népszava pedig a 12. oldalon írta meg ugyancsak szűkszavúan. Ellenben mindkét lap nagy terjedelemben gyászolta a vietnámi kommunista párt központi bizottságának főtitkárát, Le Duant, aki 79 éves korában halt meg.

Az emberek aztán másnap, július 11-én ugyanúgy ültek a strandon a pokrócon, a campingek tele voltak fehér és világoskék Trabanttal és néhány karamell színű Mercedesszel, és ha valaki kedvesen nézett a büfésre, akkor több reszelt sajtot kapott a lángosra, mint más.

Ha Molnár Csilla nem jut a szépségverseny döntőjébe, valószínűleg ott napozott volna a fonyódi strandon az egyik pokrócon a barátnőivel és azon nevetgéltek volna, hogy a magyar vagy a holland fiúk a helyesebbek a parton. Ha így lett volna, Molnár Csilla 56 éves lenne. Helyette évtizedek óta egy mázsás, hideg kő alatt pihen a temetőben…

Forrás: Újságmúzeum
Fotók: Fortepan / Gábor Viktor