Liberális vagy konzervatív az új pápa?
A pápának két bátyja van, akik már kisgyermekkorukban biztosan tudták, hogy öccsükből pap lesz. Testvérei szerint egy szomszéd hatévesen megmondta neki, hogy ő lesz az első amerikai pápa.
„Tudta, hogy pap lesz, ez megkérdőjelezhetetlen volt. Szerintem más fel sem merült benne. Gyerekkorában folyton paposat játszott, a vasalódeszka volt az oltár” – mondta bátyja, John Prevost az ABC News-nak.
Robert Francis Prevost, aki pápaként a XIV. Leó nevet választotta, nehezen sorolható be egyértelműen a liberális vagy konzervatív táborba. Annyi biztos, hogy életrajza nyilvános: 1955. szeptember 14-én született Chicagóban, Louis Marius Prevost és Mildred Martínez gyermekeként, francia–olasz és spanyol gyökerekkel. Matematikát és filozófiát tanult, majd belépett az Ágoston-rendbe, amelynek nevében hosszú éveket szolgált Peruban.
2001-től 2013-ig a rend római generálisa volt. 2015-ben nevezték ki a perui Chiclayo püspökévé. Csak 2023-ban lett érsek, és vették fel a bíborosi kollégiumba – tehát gyors karriert futott be, mire 69 évesen pápává választották. Egyúttal a Püspöki Dikasztérium prefektusává is kinevezték, ami a római kúria egyik kulcsfontosságú hivatala.
XIV. Leó hatalmas sportrajongó
Szülővárosában, Chicagóban előszeretettel járt baseball-mérkőzésekre, bár állítólag a Cubs és a helyi riválisa, a White Sox veszekszik rajta, hogy kiért is rajong igazán a Vatikán vezetője. Saját bevallása szerint imádja a teniszt is, bár a 69 évesen pápává választott Leónek erre mostanság aligha lesz már ideje.
Ferenc oldalán állt
Prevost bíborost a választás előtt inkább kívülállónak vagy kompromisszumos jelöltnek tartották, aki azonban sokszor kiállt az elhunyt Ferenc pápa mellett. Személyiségét tekintve XIV. Leó visszafogottabb és pragmatikusabb Ferencnél. Egy közeli ismerőse szerint: „nem hajlik a túlzásokra. Prevost mindig is érzékeny volt a hátrányos helyzetűek problémáira. Megáldja a csecsemőket: igen. Karjába veszi őket: nem.”
Lelkipásztori hozzáállásáról a Washington Post egy 2024-es interjúját idézi, amelyben azt mondta: „Nem szabad bedőlnünk a kísértésnek, hogy elszigetelten, valami palotában éljünk, elégedetten egy bizonyos társadalmi vagy egyházi szinten. Nem bújhatunk olyan tekintélyfelfogás mögé, amely mára értelmét vesztette. A mi tekintélyünk szolgálatban rejlik: papokat kísérni, pásztoroknak és tanítóknak lenni.”
Ferenc pápa azon törekvését, hogy újraházasodott elváltak is részesülhessenek az áldozásban, Prevost támogatta. Az LMBTQ-közösség felé való nyitásban kevésbé volt lelkes, de ebben is részt vett. Ugyanakkor 2012-ben még kritizálta azokat a médiumokat, amelyek szimpátiát mutattak a hittételekkel ellentétes életmódok, például a homoszexualitás és az azonos neműek általi örökbefogadás iránt. Perui püspökként bírálta a genderideológiát is, amely szerinte nem létező nemeket hoz létre. Hogy most milyen álláspontot képvisel ezekben a kérdésekben, egyelőre kérdéses.
Ezek is érdekelhetnek
Hihetetlen dolgokat ettek a bíborosok a konklávé alatt: nem gondolnád, mivel laknak jól
Megvan az új pápa! Ferenc örökségét viszi tovább az amerikai származású egyházfő
Kényszer hatására mondott le a szerelemről Ferenc pápa: Amalia kezét is megkérte
„A gonosz nem fog győzni”
Első nyilvános beszédében, amelyet folyékony olasz, részben spanyol és latin nyelven mondott el, sokat beszélt a békéről és az összetartozásról. Saját bevallása szerint beszél portugálul és franciául, németül pedig olvasni tud. Legutóbb néhány hónapja járt Bécsben.
„Isten mindannyiunkat feltétel nélkül szeret” – folytatta beszédét, majd megemlékezett Ferenc pápáról, aki áldását adta Rómára és az egész világra. Ezt a hagyományt kívánja folytatni XIV. Leó is. „A gonosz soha nem fog győzni” – mondta. Hídépítőként kíván működni, különösen azok felé, akik szeretetre és segítségre szorulnak. Az új pápa, aki Chicagóban és Peruban is misszionáriusként dolgozott, úgy nyilatkozott: az egyháznak karitatívnak és a békét elősegítőnek kell lennie.
Botrányok Peruban
Kritikusai szerint Prevost püspökként nem foglalkozott kellőképpen szexuális visszaélések vádjaival. Felmerült, hogy egyházmegyéje hallgatási pénzt is fizetett áldozatoknak. Más vélemények szerint azonban Prevost több olyan vizsgálatot is újranyitott, amelyeket a Vatikán korábban lezárt. Egyes vádakat vélhetően ideológiai indíttatású, ultrakonzervatív ellenfelei terjesztettek róla Peruban.
Forrás: der Standard
Fotó: gettyimages