Alapszabályok
Az első és legfontosabb, hogy festett hajat otthoni használatra való hajfestékkel világosítani nem lehet, és bármilyenre is szeretnénk átszínezni, a festék másképp fog viselkedni, más színeredményt ad a festett és a festetlen hajrészeken. Ha ezt figyelembe vesszük, elkerülhetjük a nagy csalódásokat. A másik dolog, hogy festetlen hajon is csak 2-3 árnyalatot lehet nem professzionális festékkel világosítani, az extravilágosító típusokkal valamivel többet. A sötét haj látványos kivilágosításához speciális szőkítő vegyszerre lenne szükség, amit jobb inkább a fodrászra bízni. Festett haj világosításánál el kell távolítani a már a hajban lévő festékanyagot a szálak belsejéből. Hogy ez a művelet ne roncsolja a tincseket, kíméletesen, akár több lépésben kell elvégezni a világosítást. Szakértelem, óvatosság és megfelelő anyagok híján nagyon hosszú időre, akár helyrehozhatatlanul is tönkre lehet tenni a hajat, amin aztán csak a lenövesztés segít.
Festék vagy színező?
Szívesen kipróbálnánk egy új színt, de nem köteleződnénk el mellette első alkalommal hosszú távra? Festék helyett egy tartós hajszínező termék lehet a megoldás. Ezeknek a festékanyagai a haj felszínét fedik be, míg a tartós hajfestékek pigmentjei behatolnak a hajszálak mélyére, és megtapadnak a kéregállományban – ahonnan aztán csak nehezen távolíthatók el. A felszínen lévő színezők fokozatosan kopnak le a szálakról a hajmosások során – típustól és adott terméktől függ, hány mosásig tartós egy-egy szín. Alapvetően a világos hajon a sötétebb színezők maradnak fenn a legtovább.
Árnyalat kódolva
Ahhoz, hogy tényleg a számunkra megfelelő festéket tudjuk kiválasztani, érdemes tisztában lenni a festékek elnevezésének elméletével. És itt most nem a hangzatos fantázianevekre gondolunk, hanem az úgynevezett technikai számra, amely minden festék dobozán megtalálható. Ezeknek az első számjegye a hajfestékkel elérhető színmélységet jelöli
- 1: fekete, 3: sötétbarna, 5: világosabb barna, 7: szőke, 10: nagyon világos szőke.
Az ezt követő, vagyis a pont utáni számjegyek pedig az árnyalatot mutatják.
- 0: természetes, 1: hamvas, 2: opálos, 3: arany, 4: réz, 5: mahagóni, 6: vörös.
Bosszankodás kizárva
Hogy a lehető legkevesebb kosszal és kellemetlenséggel járjon az otthoni hajfestés, ezekre a dolgokra figyeljünk.
- Új festék és új árnyalat esetén is kötelező az allergiapróba – a fül mögött, 24 órával a festés előtt.
- A munka előtt készítsünk minden szükséges eszközt a kezünk ügyébe, legyen ott fésű, keverőtál (ha kell), ecset, papírtörlő, törülközők, esetleg beterítő kendő, tányér vagy tálca a festékes eszközöknek, csipesz a haj rögzítéséhez, óra, vattakorong a felesleges festék eltávolításához.
- Némi gyakorlat szükséges ahhoz, hogy egyedül be tudjuk festeni a hajunkat. Az első alkalmaknál érdemes inkább segítséget kérni, különösen hosszú hajúaknak.
- Fésű segítségével, sávonként haladva vigyük fel a festéket előbb a hajtőre, majd a hajhosszra is. Ügyeljünk arra, hogy egyenletesen oszlassuk el a festéket, ne maradjon ki egyetlen terület sem!
- Figyeljük a javasolt hatóidőt, attól ne térjünk el!
- Az öblítésnél először csak finoman folyassuk a hajra a vizet, hogy ne fröcsköljük össze festékkel az egész kádat vagy tusolót.
Ha itt van az ősz
Az ősz szálak eltakarásához válasszunk olyan festéket, amelynek ez a „specialitása”, vagyis magas az őszhajfedő képessége. Erről a dobozon találhatunk információt: az olyan termékeknél, amelyek ebben kiemelten jók, ott lesz a jelölés a leírásban. Figyeljünk erre, hogy ne csalódjunk a végeredményben, az ősz haj fedése ugyanis különleges technológiát igényel.
Természetes összhatás
A legtöbben a dobozon található fotó alapján választanak hajfestéket, pedig az elérhető árnyalat nagyban függ a kiindulási hajszíntől. A dobozon látható szín minden esetben festetlen hajra vonatkozik. Hogy milyen lehet a választott árnyalat a saját hajunkon, arról a doboz hátulján lévő színtanácsadó képek adnak információt. Ezt vegyük figyelembe a vásárlásnál – ahogy azt is, hogy az igazán természetes hatást akkor érhetjük el, ha a saját, eredeti hajszínünknél 1-2 színmélységgel térünk csak el a festésnél.
És még egy dolog, amivel biztosíthatjuk, hogy harmonizájunk a választott színnel: figyeljünk arra, hogy milyen altónusú a hajunk és a bőrünk. Akinek az eredeti hajszíne hamvas, a bőre világos, hűvös altónusú, kékes vagy rózsaszínes, ahhoz a hamvas, hideg színek illenek, míg az aranyló, meleg árnyalatok öregítik. Akinek viszont a haja meleg aranyfényű, bronzos, a bőre barnás, sárgás, meleg tónusú, azt a hűvös, hamvas színek sápasztják, betegesnek mutathatják.
Meglepetés-tipp:
Ha S. O. S. megoldást keresünk, kipróbálhatjuk a hajtőszínező spray-ket: eltakarják a lenövést a fejbőrnél addig, amíg be nem tudjuk festeni a hajunkat.
Szöveg: Rózsa Ágnes
Fotó: Adobestock