Mézes szépség
A méz egyszerre több feladatot is ellát, de leginkább a száraz bőr szövetségese, ugyanis megköti a nedvességet, így remek hidratáló tulajdonságú. Arcpakolásokba vagy krémekbe keverve bőrünk puhává, feszessé és simává változik. Nagy előnye, hogy a bőrhöz való tapadásukkal fokozzák a hatóanyagoknak a mélyebbre való jutását. Kis időre elzárják a pórusokat a levegőtől, így fokozottabb munkára késztetik a mirigyeket.
Regeneráló hatása hozzájárul, hogy bőrünk sejtjei hamar megújuljanak, ami friss és üde, élettel teli külsőt kölcsönöz. Széles vitamintartalmának köszönhetően táplálja bőrünket, tisztító- képességét a benne rejlő citrom- és ecetsav látja el. Nemcsak a torkunknak, de bőrre kenve is antibakteriális, fertőtlenítő hatású, így egy-egy pattanástól is könnyedén megszabadul-hatunk vele.
Mézben rejlő értékek
Vitaminok: B1-, B2-, B6-, C-, E- és K-vitamin, biotin, pantoténsav, folsav
Ásványi anyagok: nátrium, kálium, kálcium, magnézium, vas, foszfor, cink
Cukrok: fruktóz, glükóz, szacharóz
Egyéb értékes anyagok: citromsav, ecetsav, proteinek
Tudta?
Hosszú időn keresztül megőrzi vitamintartalmát. De egy éven belül használjuk fel, utána már íze és aromája, valamint hatása is csökken. A cukrot érdemes, ahol csak tudjuk mézzel helyettesíteni. A cukor ugyanis felborítja az anyagcserénket, vitaminokat, ásványi anyagokat és enzimeket von el a szervezetünkből.
A méz energiatartalma 320 cal/100 g.
Frissítő, regeneráló arcpakolás
1 tojássárgáját, 1 mokkáskanálnyi mézet, 1 kiskanálnyi tejfölt és 1 mokkáskanálnyi narancs levét keverjünk össze. Oszlassuk el az arcbőrünkön, várjunk 15 percet, majd először langyos, majd hideg vízzel távolítsuk el.
- Miért válasszuk ezt? A tojássárgája hidratáló, tápláló hatású, mely még intenzívebbé teszi a méz hasonló képességeit. A tejföl tisztít, hidratál, rugalmassá varázsolja bőrünket. A narancs levére tonizáló, frissítő- és regenerálóképessége miatt van szükség.
Ránctalanító arcmaszk
Tegyünk egy edénybe 3 dl vizet és 1 egész, héjával együtt feldarabolt hagymát. Főzzük 10 percig, majd szűrjük és hűtsük le. Vízfürdőben melegítsünk meg 30 g méhviaszt és 2 evőkanálnyi mézet. Öntsük hozzá a hagymalevet, majd engedjük újra kihűlni, időnként kevergessük meg. Vigyük fel az arcbőrünkre, majd 15-20 perc után távolítsuk el. Előbb langyos, majd hideg vízzel tisztítsuk meg.
- Miért válasszuk ezt? A méz hidratáló, kisimító és regeneráló hatását kellőképpen fokozza a hagymafőzet leve. Aminek gyulladáscsökkentő és antibakteriális, valamint tisztító hatása is érvényesül.
Mézes-olajos hajpakolás száraz hajra
1 evőkanálnyi mézhez csurgassunk 2 evőkanálnyi édes mandulaolajat és ugyanennyi hidegen sajtolt, extra szűz olívaolajat. Adjunk hozzá egy kis vizet, hogy picit hígítsunk az állagán, és keverjük alaposan össze. Ezután oszlassuk el a hajunk egészén, csavarjuk először folpackba, majd egy száraz törülközőbe. Hagyjuk rajta egy egész órán át, majd a hatóidő leteltével mossuk le.
- Miért válasszuk ezt? A mézzel együtt az olívaolajnak köszönhetően rugalmas lesz a hajunk, a mandulaolaj pedig táplálja a hajszálakat.
A méhviasz
A méhviaszt a méhek kaptárából, a méz tárolására szolgáló lépből nyerik ki. Színe változó, aranysárga sötét árnyalatától egészen a krémszínűig előfordulhat. A méhviaszt a kozmetikai készítmények szilárdítására használják. Megköti a vizet és az olajat. Nem zárja el a pórusokat, így bármilyen bőrtípushoz alkalmazható.
Drogériákban, bioboltokban, és internetes webáruházakban szerezhető be.
Kondicionáló lábkrém
4 evőkanálnyi ricinusolajat 2 teáskanálnyi méhviasszal és ugyanennyi mézzel melegítsünk fel egy erre alkalmas kis edényben. Miután a méhviasz teljesen felolvadt, húzzuk félre a tűzről, és hagyjuk kicsit kihűlni. Ezután tisztítsunk meg egy üvegcsét, cseppentsünk bele 15 cseppnyi borsmenta- és 15 cseppnyi rozmaringolajat. Naponta használhatjuk lábunk teljes egészén.
- Miért válasszuk ezt? A méz mellett a ricinusolaj is táplálja, nedvességgel tölti meg a bőrünket.
Hámlasztó, puhító kézkrém
1 evőkanálnyi mandulát és ugyanennyi zabdarát enyhén durvára daráljunk le. Válasszunk szét 1 tojást, és csak a fehérje részét adjuk hozzá. Végül csurgassunk bele 1 evőkanálnyi mézet. Keverjük jól össze a hozzávalókat. Körkörös, erőteljes mozdulatokkal kenjük rá a kezeinkre, és hagyjuk hatni, akár egy egész éjszakán át. Húzzunk rájuk egy vékony pamutkesztyűt.
- Miért válasszuk ezt? A mézhez hasonlóan a mandula is vitaminforrás, és a zabdarával együtt a hámlasztó folyamatban játszik szerepet. A tojásfehérje újra feszessé változtatja száraz, elfáradt bőrünket.
Mézes egészség
✔ A méz fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és baktériumölő
✔ Betegségek esetén erősítő hatású, enyhe lázcsillapító
✔ Vizelet- és hashajtó
✔ Nyugtatóan hat az idegrendszerre
✔ Segíti az ásványi anyagok beépülését szervezetünkbe
✔ Gyorsítja a sebek gyógyulását
A méhpempő
A méhpempő még többféle ásványi anyagot és vitamint tartalmaz, mint a méz. Ezzel táplálkozik a méhkirálynő. Leginkább gyógyászati célokat szolgál, belsőleg fogyasztva fejti ki jótékony hatását. De a mézhez hasonlóan, táplálja bőrünket, regenerálja és egyben fiatalítja is. Önmagában vagy a szépségápolási termékekbe keverve alkalmazhatjuk. Drogériákban, bioboltokban és internetes webáruházakban szerezhető be.
Fotó: shutterstock