Szépség

Mutasson rajtad jól a szandál: 5 lépéses tavaszi rutin a puha és ápolt lábakért 50 év felett

Viszlát, vastag zoknik és zárt cipők! Végre újra itt a szellős szandálok és csinos papucsok szezonja. Nem halogathatjuk tovább a lábfejünk rendbe hozását. Mutatjuk, hogyan lesz hatékony az otthoni pedikűr.
vízben ázó lábak

Érdemes a következő hétvégénkből egy-két órát arra szánni, hogy kényeztessük és formába hozzuk a lábainkat. Amellett, hogy szebben mutat a nyitott cipőben az ápolt láb, az áztatás, radírozás és a többi lépés rendkívül pihentető is tud lenni. Beszerezhetünk hozzá szuper kozmetikumokat, de ha épp nem akarunk erre költeni, otthon megtalálható dolgokkal is megoldható a láb-wellness.

1. Puhítsuk meg!

Ahhoz, hogy elbánhassunk a bőrkeményedésekkel és megfelelően tudjuk formázni a körmünket, először meg kell őket puhítani áztatással. Ha van időnk, engedhetünk egy kellemes fürdőt, és amíg a habok között vagy az illatos-olajos vízben pihenünk, a lábfejünk is felkészül a kezelésre.

De készíthetünk csak a lábunknak is áztató vizet:

  • A legalább bokáig érő, langyos, enyhén meleg vízbe tegyünk fél csésze tengeri sót, vagy ha megoldható, akkor Epsom-sót.
  • Adhatunk hozzá 4-5 cseppet a kedvenc illóolajunkból, ha van otthon: a narancs és a mandarin jókedvre hangol, a levendula nyugtat, a teafa frissít és fertőtlenít.
  • Könnyebben elkeveredik az olaj, ha előtte egy kanál tejszínben vagy mézben feloldjuk.
  • De tehetünk a vízbe szódabikarbónát vagy akár citromkarikákat is. Áztassuk a lábunkat 10-15 percig.

Ez is érdekelhet: Puha és ápolt lábak nyárra? Burgonya a pedikűr előszobája

vízben ázó lábak

2. Jöhet a formázás

A felpuhult lábkörmöket könnyebb levágni és szép formára alakítani. Figyeljünk az alábbi dolgokra:

  • Használjunk éles ollót – a tompa, életlen eszköz könnyebben okoz sérülést. A kimondottan lábkörmökre tervezett, erősebb csipesszel vagy vágóval egyszerűbb dolgunk lesz, ha megvastagodott a körmünk. Az eszközöket használat előtt (és után) fertőtlenítsük.
  • Ügyeljünk arra, hogy óvatosan vágjuk a sarkoknál, ne vágjuk túlságosan mélyen, és ne kerekítsük nagyon le, hanem hagyjuk egyenesen a körmöt, hogy elkerüljük a benövést. Ne vágjuk túl rövidre se, mert az érzékenységet okozhat, és növelheti a benövés kockázatát. És ne akarjuk egyetlen vágással megoldani, kisebb lépésekben, apróbb mozdulatokkal haladjunk.
  • Már meglévő, fájdalmas, esetleg gyulladt benövés esetén forduljunk gyógypedikűröshöz vagy orvoshoz. Ahogy akkor is, ha bármilyen elszíneződést, sérülést veszünk észre.
  • Még ebben a felpuhult állapotban igazítsuk a körmöket reszelővel a köröm természetes formáját követve, óvatosan, az éleket és egyenetlenségeket finoman lesimítva.
  • Erre szolgáló tompa eszközzel toljuk vissza a körömre nőtt körömágybőrt, amíg még puha. Ha le szeretnénk vágni a felesleget, legyünk nagyon óvatosak és precízek.

3. Célkeresztben a sarkak

A bőr megvastagodása a sarkakon a legfeltűnőbb, de a nagylábujjon és a lábujj alatti talppárnákon is jelentkezhet. A legegyszerűbb megoldás a talpreszelővel való eltávolítás. Amire figyeljünk:

  • Ha teljesen megszáradt a lábfejünk, amíg a körmünket vágtuk, kicsit nedvesítsük be, majd töröljük meg. Így még elég puha és könnyen kezelhető lesz a bőrkeményedés, de nem kell attól tartanunk, hogy a túlságosan felpuhult egészséges bőrt is lereszeljük.
  • Finom szemcséjű, biztonságos eszközt használjunk. Ennek a durvább oldalával kezdjük, majd a simító részével egységesítsük a bőrt. Kerüljük a pengék, gyaluk otthoni használatát, hagyjuk ezt a pedikűrösre.
  • Ügyesen használva beválhat viszont az elektromos talp-reszelő. Lassan és óvatosan reszeljünk, figyelve közben a bőr állapotát. Ne akarjuk egy alkalommal az összes keményedést eltávolítani, a cél a vékonyítás legyen.
  • Viszont ha fájdalmat érzünk, hagyjuk abba. Fontos: akinek súlyos, fájdalmas, erősen berepedt bőrkeményedése van, jól teszi, ha pedikűröshöz fordul vele. Ahogy azok is, akik cukorbetegséggel vagy keringési problémákkal küzdenek.

A lábápolás és a bőrkeményedések óvatos eltávolítása nemcsak esztétikai szempontból fontos, a lábunk, talpunk egészségéhez is szükséges.

4. Kényeztető ápolás

Ezután jöhet a krémezés, amely a legkellemesebb része a lábápoló rituálénak. Használhatunk hozzá speciális frissítő, puhító lábkrémet, de ha épp nincs otthon ilyen, testápoló vagy akár olíva- vagy kókuszolaj is megteszi. Alaposan masszírozzuk a bőrbe, átmozgatva közben az egész lábfejet – és a vádliról se feledkezzünk meg. Kipróbálhatjuk, hogy éjszakára vastagon és alaposan bekenjük a frissen pedikűrözött lábunkat, majd zoknit húzunk rá, hogy reggelre csodásan puha legyen.

5. Egy kis extra

Aki szereti a szép, színes lábkörmöket, az lakkozást is beiktathat a lábregeneráló programba. Arra figyeljünk, hogy a köröm már ne legyen felpuhulva, és krém se maradjon rajta – a zsírtalan, száraz körmökön tapad meg legjobban a lakk. Úgy lesz a legtartósabb, ha alaplakkra viszünk fel egy-két színes réteget, majd fedőlakkal fixáljuk.

Meglepetés-Tipp:

Aki nem szeret a bőrkeményedés reszelésével foglalkozni, kipróbálhat drogériákban kapható hámlasztó „zoknit”. Ebben olyan folyadék található, amely feloldja a bőrkeményedést, az elhalt bőrréteg pedig 1-2 hét alatt lehámlik a lábfejről.

Ez is érdekelhet: Foltok ellen fényvédő: mikor kell elkezdeni kenni a naptejet tavasszal?

Miközben áztatod a lábad, hallgasd meg hozzá Laár András örökbecsűjét! jó szórakozást! 🙂

Fotó: AdobeStock