Szépség

Két gyakori hiba fogmosás közben, amitől a fogaid nem fehérek, hanem sárgák lesznek

A fogmosás célja közismerten az, hogy megtisztítsuk és fehéren tartsuk a fogainkat. Azonban a helytelen fogmosási technika miatt éppen az ellenkezője történhet: a fogak besárgulhatnak. Lássuk, mire érdemes figyelni.
nő mosolyog fehér a fogsora

Ezért jobb, ha nem reggeli után mosol fogat

A sárgás elszíneződésnek a fogakon több oka is lehet: például lepedék, bizonyos ételek és italok okozta károsodás. A nikotin, a koffein vagy akár a bor is hozzájárulhat a színváltozáshoz. A megfelelő szájhigiénia segít megőrizni a fogak fehérségét, ám a helytelen fogmosás inkább sárgítja azokat. A szakértő szerint két hibát mindenképp érdemes elkerülni.

nő mosolyog fehér a fogsora
Nem mindegy, hogy milyen technikával mossuk a fogunkat

Ez is érdekelhet: A fogmosást kiváltja egy alma, az erős fogkefe jobban tisztít: tények és tévhitek a fogápolásról

Túl erős súrolás

Dr. Tristan Peh szingapúri fogorvos egy videóban elmagyarázta, hogy a túl erős dörzsölés elszínezheti a fogakat, mivel közben a fogzománc is elkopik. Ezt erősíti meg Jens Vogel orvos is:

„A szingapúri kolléga nem téved, amikor azt mondja, hogy az erőteljes fogmosás, a súrolás károsíthatja a fogakat. Alapvetően több tényező is közrejátszik” – mondta.

De miért lesznek sárgák a fogak a túl erős súrolástól?

„Sokan egy vonalban sikálják a fogaikat, egész fogcsoportokat egyszerre tisztítva, ahelyett, hogy minden egyes fogat külön-külön, óvatosan tisztítanának. A zománc alatt ott van a természetesen sárgás dentin. Ha a zománcot lekoptatjuk, ez a sárgás árnyalat láthatóvá válhat.”

Az ilyen mértékű kopáshoz azonban évekre lehet szükség. Az orvos hozzátette:

„Ha például kemény sörtéjű fogkefét használunk, az is fokozhatja a zománc kopását.”

A szakértő inkább közepesen kemény sörtéjű fogkefét ajánl.

Szemcsés fogkrém

„Másrészt nagyon fontos a megfelelő fogkrém kiválasztása is: ha túl erősen koptató fogkrémet használunk, amely túl nagy dörzsölő szemcséket tartalmaz, az szintén károsíthatja a fogakat” – figyelmeztet Vogel. A szakértő szerint a fogkrém RDA-értéke (ez jelzi a koptató hatást) 35 és 50 között legyen – ezt az értéket a csomagoláson is feltüntetik. Hogy a fogak fehérek maradjanak, fontos a megfelelő fogkefe, a jól megválasztott fogkrém és a helyes technika, így a mosolygás is gondtalan lesz.

Ez is érdekelhet: Fogorvos figyelmeztet: ezek a hibák tönkreteszik gyermeke fogait!

A szájöblítés nem elég

„A nyelv egy olyan szerv, amiről hajlamosak vagyunk elfeledkezni, figyelmen kívül hagyni a szájápolás során – figyelmeztet Ferenczi Eszter dentálhigiénikus, fogtechnikus, a Dental Rituals alapítója.

– A nyelvtisztítás a szájhigiénia szerves része kellene, hogy legyen. Fontos szerepet játszik a friss lehelet megőrzésében, illetve a fogak és az íny egészségének fenntartásában. A nyelv tisztításával eltávolíthatjuk a lepedéket, baktériumokat, élelmiszerdarabokat és elhalt sejteket, amelyek felgyülemlenek a nyelv felszínén. Főként éjszaka, amikor a szájüreg a kevesebb nyáltermelés miatt szárazabb és hajlamosabb a baktériumok elszaporodására.

A szájöblítés hasznos, de nem elégséges, mivel a baktériumok és a lepedék gyakran megtapadnak a nyelv felületén, főleg a nyelv hátsó részén. Még a nagyon alapos szájöblítés sem mindig képes eltávolítani a lerakódott lepedéket.”

Forrás: focus
Fotó: pexels