Egészség

A 10+1 legfontosabb orvosi vizsgálat nőknek: 50 éves kor felett még szükségesebbek

A rendszeres szűrővizsgálatok – helyes táplálkozással és testmozgással kombinálva –kulcsfontosságúak az egészséges öregedés szempontjából. Már csak azért sem ajánlott elhanyagolni őket, mert a legtöbb betegség eleinte nem jár tipikus tünettel.
szűrővizsgálatok 50 év felett

Az életkor előrehaladtával a testünk természetes élettani változásokon megy keresztül, amelyek befolyásolhatják a szerveink működését. Ilyenkor már hajlamosabbak vagyunk a cukorbetegségre, a magas vérnyomásra és a pajzsmirigy-rendellenességekre. Az anyagcserénk lelassul, megnő a csontritkulás kockázata is. Az idősebb nők – és persze férfiak – rutinszerű orvosi vizsgálatai segíthetnek azonosítani a háttérben meghúzódó egészségügyi problémákat, mielőtt azok súlyosbodnának.
Nézzük a legalapvetőbbeket!

1. Vérvétel

A teljes vérképet az általános egészségi állapot kiértékelésére és a vér különböző összetevőinek – köztük a vörösvértestek, fehérvérsejtek és vérlemezkék – mérésére használják. Ezt évente mindenkinek el kellene végeztetnie, aki elmúlt 50 éves. Kérjünk a háziorvostól beutalót, ha nálunk jó ideje elmaradt!

2. Vérnyomás-ellenőrzés

A magas vérnyomást „csendes gyilkosnak” is nevezik, mivel nem mindig kíséri érezhető, látható tünet. Legalább félévente egyszer el kell végeznünk a vérnyomás-ellenőrzést idősebb korban, még akkor is, ha korábban nem volt semmilyen problémánk. Azoknak pedig kimondottan javasolt a gyakori vérnyomás-ellenőrzés, akiknek eleve magas vérnyomásuk van, és kezelés alatt is állnak. Ugyanis így megelőzhetik az olyan szövődményeket, mint a sztrók, a szívroham, a veseelégtelenség és a látás elvesztése.

3. Vércukorkontroll

Az éhgyomri vércukorszintteszt a cukorbetegség kiszűrésének döntő fontosságú vizsgálata, amely a vér glükózszintjét állapítja meg 8-10 órás koplalás után. A reggel, étkezés előtt végzett terheléses vércukorvizsgálat, vagy más néven OGTT célja, hogy fény derüljön a cukorbetegség, prediabétesz vagy inzulinrezisztencia meglétére. A vizsgálat során 75 gramm cukoroldatot kell meginni éhgyomorra, és a megadott időközönként következnek a vérvételek. Leggyakoribb formája a 3 pontos terheléses cukorvizsgálat.

4. Pajzsmirigy-működési vizsgálat

A pajzsmirigyfunkciós vizsgálatok kimondottan fontosak az idősebb nők esetében – különösen annak, aki cukorbetegségben, magas vérnyomásban és hiperlipidémiában (magas koleszterin, triglicerid vagy mindkettő) szenved. Ezt a vizsgálatot legalább évente egyszer el kell végezni, hogy fény derüljön az esetleges pajzsmirigy-problémákra.

5. Csontsűrűség-vizsgálat

Az idős embereknél gyakrabban fordul elő jelentős D-vitamin-hiány. Ez hozzájárulhat a csontritkuláshoz, és nagyobb eséllyel törnek a csontok akár egy megbotlás, elesés alkalmával. A nőknek – különösen 65 év felett – rendszerint csontsűrűség-vizsgálatot kell végeztetniük. Kimondottan annak javasolt, aki vékony, alacsony a testsúlya, vagy a kórtörténe­tében több csonttörés is szerepel.

6. Fogászati kontroll

Bár nagyon sokan elbagatellizáljak, de legalább évente egyszer fel kell keresni a fogorvost egy átfogó vizsgálat, állapotfelmérés és tisztítás céljából. A rendszeres fogászati ellenőrzések segíthetnek felismerni és megelőzni az időseknél fellépő, gyakori szájhigiénés problémákat, mint például az ínybetegségeket, a fogszuvasodást és a szájrákot.

szűrővizsgálatok 50 év felett

7. Szemészeti ellenőrzés

Egy bizonyos kor felett veszélyeztetettebbek vagyunk a különféle szembetegségekre, szürke hályogra, zöld hályogra is. Akiknél hosszabb ideig nem volt kezelve cukorbetegség, azoknál fennáll a diabéteszes retinopátia kialakulásának kockázata. Annak is érdemes gyakrabban felkeresnie a szemész szakorvost, akinek magas vérnyomása van, mert így biztosan időben megkapja a szükséges kezelést a tünetek súlyosbodása előtt.

8. Hallásvizsgálat

A presbycusis, vagyis időskori halláskárosodás leggyakoribb tünete a nagyothallás, esetleg a fülzúgás. Ritkább esetben szédülés, egyensúlyzavar léphet fel, az érzékelt hangtartomány csökken. Először a legmagasabb hangokat nem hallja a beteg, majd idővel a romlás a mélyebb hangokat is érinti. A hallásvizsgálatok segíthetnek az idősek körében gyakori, életkorral összefüggő halláskárosodás kimutatásában, ezért évente egyszer menjünk el a fül-orr-gégészhez.

9. Mammográfia

Kétévente javasolt 45-65 éves kor között, de a havonta végzett önvizsgálat ugyanolyan fontos, mint az is, hogyha bármi eltérést érzünk magunkon, azonnal keressünk fel egy szakorvost.

10. Méhnyakrák-szűrés

25 és 65 éves kor között ajánlott a rendszeres állapotfelmérés. 65 éves kor után előfordulhat, hogy nem lesz szükség PAP-tesztre, ha az eredmények folyamatosan normálisak, és nem áll fenn méhnyakrák kockázati tényező, de erről minden esetben a nőgyógyász dönt. Azok a nők, akik (a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nyilvántartása alapján) három évnél régebben nem voltak méhnyakszűrésen, postai úton meghívót kapnak erre, a mindössze tíz percig tartó vizsgálatra.

+ 1 Érzelmi jóllét

Egy friss kutatás szerint tízből legalább egy nő depresszióban szenved – elsősorban a súlyos érzelmi leterheltség és a következtében kialakuló kiégés, valamint a pozitív, feltöltő tevékenységek hiánya miatt. Ezért is fontos, hogy ha úgy érezzük, jó ideje nincs kedvünk élni, semmi nem tesz boldoggá, és legszívesebben az ágyból sem kelnénk ki reggelente, akkor keressünk fel egy pszichológust, súlyosabb esetben pszichiátert. A mentális és érzelmi egészség ugyanolyan fontos, mint a fizikai. A konzultációkon fény derülhet arra is, ha szorongásos tünetekkel küzdünk, amiben egy szakember sokat segíthet.

Fotó: adobestock