Egészség

Téli hajhullás: 4 azonnali kezelési lehetőség kopaszodás ellen

A hideg évszakokban általában több hajszálat találunk a fésűben, mint máskor. Ez persze lehet teljesen normális, szezonális jelenség is, ám van, amikor érdemes felfigyelni rá, és tenni ellene.
hajhullás télen megelőzés vitaminok

A szakemberek szerint napi 60-100 hajszál elvesztése természetes dolog. Az évszakok változása mindig magával hozza a hajszálak cserélődését, és átmenetileg felerősítheti a hajhullást. Ám ha ennél több hajszál marad egy nap alatt a fésűnkben, ráadásul ez a helyzet nem is időszakos, hanem tartós, akkor már érdemes foglalkozni vele. A legjobb, ha az első utunk az orvoshoz vezet, hogy fény derülhessen arra, nem áll-e a hajvesztés hátterében például vashiány, vagy egyéb, orvosi kezelést igénylő probléma. Azt azonban jó, ha tudjuk, hogy a hideg évszakokban sok más oka is lehet a hajunk ritkulásának.

A hideg és a forró is árthat

A hirtelen hőmérséklet-változás stresszt jelent a szervezet számára, ami természetesen a hajhagymákat sem hagyja érintetlenül. Az is befolyásolja az állapotukat, ha erős hideghatásnak tesszük ki magunkat, például, ha fedetlen fejjel, különösen, ha frissen szárított, vagy épp még nyirkos hajjal lépünk ki a hűvösbe. Ilyenkor ugyanis romlik a fejbőr vérkeringése, a hajhagymák oxigén- és tápanyag-ellátottsága.

hajhullás télen megelőzés vitaminok

A faggyútermelés is felborulhat, ami a zsírosodás, korpásodás mellett hajhullást is kiválthat. Ennek oka nemcsak a hideg, hanem a túlzottan forró vízzel végzett hajmosás, sőt a rosszul szellőző sapka alatti fülledt klíma is lehet. Válasszunk természetes anyagból készült, nem túl szoros fejfedőt, és langyos vízzel mossunk hajat, lehetőleg akkor, amikor aznap már nem készülünk sehová. Használjunk kímélő vagy akár a hajnövekedést segítő gyógynövények, például csalán kivonatát tartalmazó sampont. A hajsütő, hajvasaló, a túl forróra állított hajszárító sem tesz jót. Ebben az időszakban különösen fontos, hogy csak kellemes, langyos fokozaton szárítsuk meg a frizuránkat.

A pihenés nem csak a léleknek fontos

A korán beköszöntő sötétség, de a munkahelyi vagy magánéleti nehézségek, az év végi hajtással járó többletfeladatok is okozhatnak olyan stresszt, amire hajhullással reagál a szervezet. Érdemes ebben az időszakban tudatosan odafigyelni a pihenésre, különösen az alvásra, és jóleső tevékenységeket is beiktatni a programunkba.

Pótoljuk a vitaminokat!

A légúti betegségek szezonjának beköszöntével az immunrendszerünk is fokozott kihívások elé néz. Ha elkapunk valamilyen fertőzést, az komolyan megviselheti a szervezetet, és valamivel később hajhullást is okozhat. Ahogyan az is, hogy a nyári gyümölcsökkel, zöldségekkel feltöltött vitaminraktáraink ezekben a hónapokban már elkezdenek kiürülni. A haj egészséges, természetes növekedésének elősegítéséhez fontosak a B-vitamin-család tagjai. Különösen a B7-vitamin, más néven a biotin, valamint az A-, C-, D- és E-vitaminok, ezeket leggyorsabban zöldségekkel, gyümölcsökkel, diófélékkel pótolhatjuk.

Az ásványi anyagok közül a cink és a vas szerepe kiemelkedő. Ezért fogyasszunk rendszeresen hüvelyeseket, húsféléket, tojást, tejet. Ezek nemcsak vitaminokkal és ásványi anyagokkal látják el a szervezetünket. Hanem a hajnövekedést szintén támogató fehérjékkel is. Ha valamelyik mikrotápanyagból extra pótlásra van szükségünk, étrend-kiegészítővel is segíthetünk bevinni a szükséges mennyiséget. Ezt azonban mindig beszéljük meg az orvosunkkal.

Fotó: adobestock