Egészség

Gyógyít és szépít a nyirokmasszázs: ez történik valójában egy kezelésen

A módszert eredetileg daganatos megbetegedések utókezelésére fejlesztették ki, de lágy mozdulataival eltünteti a kényes területen lerakódott zsírpárnákat és a narancsbőrt is.
nyirokmasszázs

A nyirok sárgás színű, áttetsző folyadék, amely tulajdonképpen egy közvetítő anyag. Feladata, hogy eljuttassa a sejtekhez a tápanyagot és az oxigént, majd elszállítsa a salakanyagot. Az egész testet behálózó nyirokérrendszerben a nyirokfolyadék a vérárammal párhuzamosan áramlik a nyirokcsomók felé, ahol lerakja a szervezetre káros anyagokat. Amikor keveset mozgunk, vagy megbetegszünk, ez az áramlás lelassul, ödéma, duzzanat, cellulitisz alakulhat ki a testünkön, ezenkívül kellemetlen hatás az idegesség, illetve a koncentrálóképesség csökkenése.

A nyirokmasszázs azonban, melynek gyökerei az ősi, tradicionális thai, polinéz masszázshoz nyúlnak vissza, képes felgyorsítani a nyirok keringését, így erősíti az immunrendszert és felgyorsítja a szervezet méregtelenítő folyamatait.

nyirokmasszázs

Kórházban is kérhető

A nyirokmasszázst eredetileg nem alakformálásra, hanem rákos betegek utókezelésére fejlesztette ki dr. Emil Vodder dán biológus az 1930-as években. A szakember azt tapasztalta, hogy a nyirokcsomók és nyirokvezetékek masszázsa apasztja a szervezetben kialakult duzzanatot. Ez például a melldaganatok operációja után lehet hatásos: miután ugyanis az orvosok eltávolítják a hónalj alatti nyirokcsomókat, a nyirok pangása problémákat okozhat. A beavatkozás után ödémás lehet nemcsak a kar, hanem a mell, a mellkas, a hát és a hónalj alatti terület is.

Ma már a kórházakban a műtétet követően, orvosi felügyelet mellett van lehetőség megkezdeni ezeket a kezeléseket. A kezeléssorozat általában két hétig tart: egy 25-30 perces manuális nyirokdrenázs során, speciális masszázstechnikával az ebben jártas gyógytornász eltereli a felesleges folyadékot az ép oldal felé – magyarázza Horváth Ági gyógytornász. – Amennyiben megindult a nyirokelfolyás, felpuhult az érintett terület, akkor lehetőség van a gépi kompresszióra is, de ez utóbbi nem minden esetben ajánlott.”

A nyirokmasszázs szükségességét mindig a kezelőorvossal egyetértésben az onkológiai rehabilitációban résztvevők együtt határozzák meg. Amennyiben a kezelőorvos nem javasolja, nem szabad alkalmazni. A daganatos megbetegedéseken kívül az ortopédiai műtétek, sérülések után is hatásos lehet ez a technika. Bokaficamból is visszamaradhat például ödéma, amelynél szintén segít a módszer.

A nyirokmasszázs a gyógyítás mellett a szépségápolásban is kiválóan alkalmazható, hiszen a vérkeringés fokozásával, a méregtelenítéssel szebb, simább lesz a bőrünk. Ennek következében a narancsbőr ellen kifejezetten hatásos, de a fogyókúrát is segítheti.

Hogyan zajlik?

A kezelést általában lágy, simogató mozdulatokkal kezdi meg a gyógymasszőr a fejen és a nyakon található nyirokcsomók megnyitásával, aztán következik a hát, a has, majd a végtagok. A masszázs nemcsak kellemes érzés, de pozitívan hat az idegrendszerre is. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy nem alkalmazható szívelégtelenség okozta ödémánál, trombózisgyanú, illetve pajzsmirigyműködési zavarok esetén és visszérbetegségben.

Fokozható a kezelés sikere

Eredményesebb lehet a masszázs hatása, ha utána otthon hátradőlve, a lábunkat felpolcolva pihenünk legalább fél órán keresztül. Ha valaki rendszeresen úszik, szintén elősegítheti a végtagjaiban pangó nyirok kiürítését. Érdemes naponta 2-3 liter folyadékot is fogyasztanunk, amely átmossa a szervezetünket, ez lehet szénsavmentes víz vagy tea.

Fotó: adobestock