Egészség

Téli álmot aludnék! Ezekre az élelmiszerekre van most szüksége a szervezetének

A korai sötétedés, a kevesebb napfény befolyásolhatja a szervezetünk alvás-ébrenlét ritmusát. Ilyenkor ugyanis a fényszegénység hatására megváltozik a hormon­háztartásunk, ez az egyensúlyeltolódás pedig álmossághoz, kedvetlenséghez, lehangolt lelkiállapothoz vezethet.

Amikor reggel elindulunk, még sötét van. Mire hazaérünk, már beköszöntött az este. Kevesebbet megyünk a szabadba. A fény és a mozgás hiánya miatt pedig sokan az év végi hajtás okozta fokozódó napi feszültséget is rosszabbul viselik. Kis túlzással legszívesebben tavaszig aludnának, mint a medvék. A folyamatos álmosság, fáradtságérzés gyakran lehangoltsággal, sőt akár depressziós tünetekkel társul. Ám ezeken a kellemetlenségeken nem csak az tud segíteni, ha egyszer végre újra kisüt majd a nap.

Testünk kémiája

A téli hangulatváltozásokban két vegyület a  főszereplő. A sötétség a szem ideghártyáján és az idegsejteken keresztül a tobozmirigyre van hatással. Ez a szervünk a melatonin nevű hormon fokozott elválasztásával reagál a fényhiányra. A hormon többek közt az alvás és ébrenlét ciklusát befolyásolja, álmosak, lelassultak lehetünk tőle. Este, amikor lepihennénk, kifejezetten jól jön a hatása, ám ha egész nap túl sok van belőle, fáradtnak, levertnek érezhetjük magunkat.

A másik „játékos” a szerotonin nevű ingerület-átvivő anyag, amiből viszont túl keveset termelhet ilyenkor a szervezetünk. Ez a vegyület egyebek mellett a jó hangulatunkért felelős, hiányában szomorúak, lehangoltak lehetünk, és erősen sóvárogni kezdünk az édes rágcsálnivalók után.

Fény, mozgás, szeretet

A hormonális változásokat az életmódunk átalakításával is ellensúlyozhatjuk, így elérhetjük, hogy a téli napokon is aktívnak, energikusnak és vidámnak érezhessük magunkat. A szerotoninszintet hatásosan növeli mindenféle mozgás és a társas kapcsolatok – például, ha együtt vagyunk a barátainkkal, megöleljük a szeretteinket, vagy megsimogatjuk a kutyánkat. A melatoninszintre a fény van jó hatással: reggel, amikor felkelünk, lehetőleg azonnal húzzuk el a függönyt, vagy gyújtsunk villanyt, és ha felkelt a nap, igyekezzünk minél többet a szabadban tartózkodni.

Sétáljunk például egyet ebédidőben, hogy hozzájussunk egy kis természetes fényhez. Ez a rendkívül sokoldalú, testre-lélekre ható D-vitamin pótlásában is segít, bár a vitamin optimális szintjének fenntartásához valószínűleg étrend-kiegészítőre lesz szükségünk – erről azonban beszéljünk az orvosunkkal, mielőtt bármit beszednénk.

Energiát adó étrend

Bár a szénhidrátok fogyasztása átmenetileg növelheti a szerotoninszintet, ne édességggel gyógyítsuk a lehangoltságot! Együnk minőségi, összetett szénhidrátokat: zöldségeket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű gabonaféléket. A triptofán nevű aminosav, amely többek között a tojásban, a baromfihúsban vagy a diófélékben van jelen, szintén segíthet az optimális szerotoninszint és alvás-ébrenlét ritmus fenntartásában. A zöld leveles zöldségekben, hüvelyesekben, tojásban lévő B-vitaminok és a gabonafélékben, tejtermékekben, diófélékben, banánban lévő magnézium is befolyásolhatja az ingerület-átvivő anyag termelődését. Ha tartósan hiányt szenvedünk ezekből, étrend-kiegészítő formájában is pótolhatjuk őket.

A legújabb kutatások szerint a bélflóra egyensúlya a hangulatunkra is hat, így jól tesszük, ha probiotikus baktériumokat tartalmazó, erjesztett ételekkel, például savanyú káposztával, joghurttal segítjük a hasznos bélbaktériumokat.

Fotó: adobestock

Címkék: