Miért nem segít a spray?
Zihálunk, lihegünk, olyan érzésünk van, mintha a levegő nem jutna el a tüdőnkig, és mindjárt megfulladnánk. Ettől persze még jobban pánikba esünk, gyorsan próbálunk levegő után kapkodni és már jön is az asztmaroham.
Ilyenkor nyúlunk a gyógyszerünk után. A leghatékonyabbnak tartott gyógymód, az azonnali segítséget nyújtó inhalációs spray-k. Azonban ezek használata nem mindannyiunknak nyújt megkönnyebbülést, ráadásul, ha hosszabb ideig, rendszeresen használjuk, akkor az megszünteti a szervezetünk természetes védekezőképességét, és még a szteroidos inhalálók számos kellemetlen mellékhatását is megszenvedhetjük.
Mégis kénytelenek vagyunk egyre gyakrabban spray-zni, ugyanis a hörgőtágító gyógyszerek a légzés fokozódását segítik elő, ami hosszú távon egyre súlyosbítja magát a betegséget.
A megoldás: Tegyük az ellenkezőjét!
Az asztmás rohamot nem az oxigénhiány váltja ki, hanem az alacsony szén-dioxid-szint. Ha a szén-dioxid-koncentráció lecsökken a vérünkben, agyunk légzésközpontja utasítja a légzőizmokat, hogy intenzívebben lépjenek működésbe. Ha több levegőt veszünk, akkor viszont többet is fújunk ki, így a tüdőnkben nem marad elegendő szén-dioxid.
Hiába válik ennek hatására egyre szaporábbá a légzés, az úgynevezett túllélegzés, azaz a hiperventilláció következtében a tüdőnkben a szén-dioxid-koncentráció nem tud megemelkedni. A légszomjat vagy az asztmás rohamot tehát nem a szapora légzés, hanem épp ellenkezőleg, a lassú, visszafogott lélegzés enyhíti.
Hogy ne kelljen többé a gyógyszer
A Buteyko-légzéstechnika segít a fulladásos rohamok legyőzésében, és hatására idővel akár még a gyógyszerek is elhagyhatók, persze csak az orvosunk hozzájárulásával és ellenőrzésével. A módszert Konsztantyin Buteyko ukrán származású professzor fejlesztette ki. A gyakorlatok lényege, hogy kevesebb oxigént lélegezzünk be, és ezáltal kevesebb szén-dioxidot lélegezzünk ki. Ez úgy is kivitelezhető, ha például hosszabb szüneteket iktatunk be két lélegzetvétel közé.
Csökkentsük a légzést!
- Először is alaposan szellőztessük ki a szobát. A túl meleg vagy levegőtlen környezet nagy és gyakori légzésre késztet, ami nekünk cseppet sem jó.
- Üljünk le kényelmesen, de egyenes testtartásban egy székre. Lazuljunk el, de ne görnyedjünk. A lábunkat húzzuk magunk alá.
- Az orrunkon vegyük a levegőt, és figyeljük, ahogyan ki és be is áramlik a levegő.
- Figyeljük a testünk mozgását légzés közben. Ahhoz, hogy változtatni tudjunk, nagyon jól kell ismernünk a saját légzéstechnikánkat. Hagyjuk, hogy a légzés közben a vállaink leereszkedjenek, mert a felemelt vagy feszült vállak megnövelik a mellkas üregét, és ezáltal a belélegzett levegő mennyiségét is. A feszültség fokozza a légzést, míg az ellazulás csökkenti.
- Figyeljünk az áramló levegő mennyiségére. Erre nagyon jó módszer, ha a mutatóujjunkat az orrlyukaink alá tesszük vízszintesen, úgy hogy azzal érezzük a levegő áramlását. Vigyázzunk, hogy azért ne fogjuk be az orrlukakat, ne zárjuk el a levegő útját. Így vegyünk egyre kisebb levegőket, mintha csak az orrunk hegyén át lélegeznénk, hogy minél kevésbé érezzük a hűvöset. A kis levegő vagy a rövid lélegzet azt jelenti, hogy a tüdőnkbe jutó levegő mennyisége csökken.
Tipp: A lélegzetvételek rövidítésével lehet, hogy gyakrabban veszünk levegőt, de ez nem baj. Az a lényeg, hogy csökkenjen az időegység alatt be- és kilélegzett levegő mennyisége.
Türelem!
A gyakorlat alatt végig éreznünk kell egy enyhe, de határozott légszomjat. Ugyanakkor az is fontos, hogy csak addig a szintig csökkentsük a légzésünket, amíg fenn tudjuk azt tartani 4-5 percig. Ahhoz, hogy megtaláljuk a légszomj és az ellazult állapot egyensúlyát, gyakorlásra és időre van szükség. Legyünk türelmesek, meglátjuk, megéri!
Naponta gyakoroljuk!
Tartsunk 1-2 perces szünetet, mielőtt újra elkezdjük a következő 5 perces légzéscsökkentést. Naponta egy 20 perces gyakorlatsorozatot el kell végezni ahhoz, hogy jótékony hatását megtapasztalhassuk. Rendszeres gyakorlás után ez a légzéstechnika rögzülni fog, és hamarosan éjjel-nappal alkalmazhatjuk a legkisebb megerőltetés nélkül, természetesen. Ha már kellőképpen hozzászoktunk, akkor akár olvashatunk, vezethetünk vagy akár tévét is nézhetünk közben.
Szüneteljünk!
Gyakorlatsoraiban Buteyko doktor gyakran alkalmazza a kontrollszünetet. Ez egy érték, amelyet úgy kaphatunk meg, ha normális lélegzés során megmérjük, hogy a kilélegzést követően mennyi idő elteltével kezdjük el érezni a légszomj első jelét. Dr. Butejko szerint, ha ez a kontrollszünet 20 másodperc alatt van, akkor három ember számára is elegendő levegőt veszünk. Ha 20–30 másodperc között van, akkor két ember helyett lélegzünk, tehát a normális érték 40 másodperc körül van.
Elő a papírzacskót!
Hiperventilláció esetén vessük be a papírzacskós trükköt. Egy kis papírzacskó száját szorítsuk a szánkhoz és az orrunkhoz, és csak abba lélegezzünk ki és be is. Ennek hatására ismét emelkedik vérünkben a szén-dioxid szintje.
Tudta?
A Buteyko módszer egészségeseknek is hasznos lehet, ugyanis pihentetőbb, mélyebb alvást eredményez, növeli az állóképességet és javítja a teljesítményt.
Fotók: pexels