Környezetünk tele van méreganyagokkal, rosszul táplálkozunk, szeretnénk megszabadulni a szervezetünkben felhalmozott méreganyagoktól, főleg így tél végén. Léböjt, diéta, tisztító tea, különböző hashajtó kapszulák, bélmosó „koktélok”. Az internet és az újságok tele vannak tisztítókúrás ötletekkel, méregtelenítő praktikákkal. De vajon tényleg hatékonyak ezek a csodaszerek?
Miért népszerű a méregtelenítés?
Itt a tavasz, és úgy érezzük, valamit tennünk kellene az egészségünkért. Télen amúgy is hajlamosabbak vagyunk egészségtelenebbül táplálkozni, többet enni és kevesebbet mozogni.
„A béltisztítás pedig nem modern találmány, évszázadok óta léteznek léböjtkúrák, vizelethajtó tabletták, és a drasztikusan ható beöntés. Egyszerűbb tehát azt mondani, hogy végig csinálok egy méregtelenítő kúrát, kipucolom magam és utána minden rendben lesz. Sőt talán az sem baj, ha utána folytatom azt az életmódot, amit eddig csináltam… De vajon jó tesz-e ez a szervezetnek?” – teszi fel a kérdést Dr. Marx Norbert szakgyógyszerész.
Szükségünk van erre? A válasz: nem!
„Ha kiegyensúlyozottan táplálkozunk, és egészségesek vagyunk, nincsen szükségünk plusz méregtelenítésre. A felesleges vagy káros anyagok kiválasztásban, több szervünk is részt vesz. A legfontosabb ezek közül a máj, mely a szervezetünkbe jutó méreganyagokat, gyógyszermolekulákat lebontja, átalakítja, ezek pedig ezután az epén, vagy a vesén keresztül kiürülnek. Vannak olyan anyagok is, amelyek bőrön keresztül, izzadtsággal távoznak, – pl. a fokhagyma illatanyagai –, kisebb részük a tüdőn keresztül. Az egészséges máj tehát tökéletesen elvégzi a dolgát, működését külön nem szükséges támogatni” – tudjuk meg a gyógyszerésztől.

Miért rossz a túlzott hashajtás?
Az emésztőrendszerünk nem olyan, mint egy eldugult lefolyó, amelybe az évek alatt lerakódott ételmaradékokat, a zsírokat, egyszerűen csak ki kell pucolnunk, hanem egy sokkal komplexebb rendszer, amelynek az épségére vigyáznunk kell. A hashajtás pedig semmiképpen nem ajánlott módszer ehhez.
„Hasmenésnél a szervezetünk vizet, elektrolitokat veszít, és fontos ásványi anyagok, valamint vitaminok is távozhatnak. Sőt, a túlzott hashajtás emésztési zavarokat okozhat és ha a megszokjuk a hashajtó használatát, szélsőséges esetben egyfajta függőség is kialakulhat, mert másképpen már nem fog működni a bélrendszerünk. Kaphatók drasztikus hashajtók is, amiket végképp érdemes kerülnünk – ilyen például a ricinusolaj, és egyes teák is erős hashajtó hatásúak lehetnek” – ezeket csak akkor használjuk, ha elkerülhetetlen.
Egészséges-e a böjtölés?
A léböjtkúra megint csak nem oldja meg a problémánkat. A zöldség– és gyümölcslevek – a hozzáadott cukortól mentes meggy- és az áfonyalé például kifejezetten egészséges – jót tesznek a szervezetünknek, de önmagában nem nyújtanak megoldást. Sőt, ha a léböjtkúrát tartósan, akár heteken át tartjuk, kifejezetten káros is lehet, hiszen a szervezetünk egészséges működéséhez szükséges fehérjéhez és zsírokhoz nem jutunk hozzá.
Friss kutatások alapján az időszakos böjt – ha például hetente egy-két napig kíméljük a szervezetünket és csak 500 kalóriányi ételt fogyasztunk, vagy nem eszünk 16 órán keresztül, beleértve az éjszakai alvásidőt is, tehát csak ebédet és vacsorát fogyasztunk – jótékony hatással lehet a szervezetünkre. Egyes kutatások azt is megemlítik, hogy az időszakos böjt során olyan sejtek aktivizálódnak, amelyek az elöregedett sejteket lebontják, és ezáltal egészségesebb lesz a szervezetünk.
Ez is érdekelhet:
Időszakos böjt: a 8/16 órás fogyókúra öt alapszabálya
Miklósa Erika a vércsoportdiétára és a nagyböjtre esküszik a tavaszi fáradtság ellen
Böjttel küzdhetünk a daganatok ellen: a diéta segíti a gyógyulást

Mi lehet a megoldás?
A méreg- és salaktalanító kúrák tehát nem oldják meg a problémát, hiszen ettől még nem fog kevesebb méreganyag felhalmozódni a szervezetünkben, a bélrendszerünkben.
- A megoldás igazából egyszerű: ne terheljük túl a méregtelenítő rendszerünket egészségtelen ételekkel, dohányzással, alkohollal, mozogjunk minél többet, esetleg szaunázzunk. A bőrpórusok a szaunázás hatására megnyílnak, és rengeteg méreganyag tud az izzadtsággal is kiürüni.
- Ha visszaveszünk a napi kalóriamennyiségből, és kevesebb húst fogyasztunk, megint csak tettünk az egészségünkért.
- Ha elhagyjuk a húst az étrendünkből, vagy nagyon minimális mennyiséget fogyasztunk belőle, érdemes a fokozott fehérjebevitelről gondoskodni, minél több hüvelyest és gabonafélét, vagy szóját enni.
- Vesénk méregtelenítő munkáját a vízfogyasztásunk is befolyásolja: napi másfél-két liter víz elfogyasztása mellett már képes jól elvégezni a munkáját.
Ez is érdekelhet:
Minden méregtelenítés alapja: 10 tipp az egészséges szaunázásért
Fotó: pexels.hu