Egészség

Milliók követik, közben teljesen hatástalan ez a népszerű diéta: felejtsd el, ha bedőltél neki

A vércsoportdiéta azon a feltételezésen alapul, hogy az emberek vércsoportjuk szerint különböző ételeket tolerálnak jobban vagy rosszabbul. Az elmélet érdekesnek hangzik, de vajon valóban működik?
tányér sok zöldséggel

Mi is az a vércsoportdiéta?

Az amerikai természetgyógyász, Peter J. D’Adamo az 1990-es években dolgozta ki a vércsoportdiétát. Alapelve, hogy vércsoportunk meghatározza, mely ételek emésztését segíti a szervezetünk, és melyek lehetnek károsak számunkra.

A négy vércsoport (0, A, B és AB) abban különbözik, hogy a vörösvértestek felszínén eltérő antigének találhatók. D’Adamo elmélete szerint bizonyos élelmiszerekben található fehérjék, úgynevezett lektinek, ezekhez az antigénekhez kötődnek, ami a vér „összecsomósodását” idézheti elő, növelve ezzel számos betegség kockázatát.

A diéta lényege tehát, hogy kerüljük azokat az ételeket, amelyekben olyan lektinek találhatók, amelyek reagálnak a vérünk antigénjeivel. Így állítólag egészségesebbek és karcsúbbak lehetünk.

Ez is érdekelhet: Rossz a memóriája? Vércsoportja árulkodhat a súlyos bajról!

tányér sok zöldséggel
A szakértők szerint a vércsoport diéta egyoldalú táplálkozáshoz vezethet

Milyen ételeket ajánl a vércsoportdiéta?

A diéta szerint a legjobban azokat az ételeket emésztjük meg, amelyeket őseink fogyasztottak, amikor a vércsoportunk kialakult. Ennek alapján a következő táplálkozási ajánlások születtek:

  • 0-ás vércsoport: Az elmélet szerint ez a csoport az őskor vadászó-gyűjtögető életmódja során alakult ki. Ezért ajánlott sok vörös hús és hal fogyasztása, valamint sok zöldség és gyümölcs. Kerülendők a gabonafélék, hüvelyesek és tejtermékek. Ez az étrend egy fehérjében gazdag, alacsony szénhidráttartalmú (low-carb) paleo- vagy ketogén diétára emlékeztet.
  • A vércsoport: Az emberek földművelésre való áttérésekor alakult ki. A diéta szerint leginkább növényi alapú étrendet kell követni, azaz főként vegán táplálkozást ajánl, néha megengedve a tengeri herkentyűket.
  • B vércsoport: Ez a vércsoport állítólag az ázsiai nomád népeknél jelent meg. Ennek megfelelően főként hús, tejtermékek, zöldségek és gyümölcsök fogyasztását javasolja.
  • AB vércsoport: Egy kiegyensúlyozott, vegyes étrendet ajánl, amely mind az A, mind a B vércsoport étrendi jellemzőit tartalmazza.

D’Adamo tovább finomította ezeket az ajánlásokat, például bizonyos halak egyik vércsoport számára megengedettek, míg másoknak nem.

Működik a vércsoportdiéta? Mit mond a tudomány?

A vércsoportok nemcsak az emberekre jellemzők: a főemlősök is különböző vércsoportokkal rendelkeznek, ami arra utal, hogy ezek már több millió évvel ezelőtt kialakultak.

Több kutatás is foglalkozott a vércsoportdiéta hatékonyságával, és az alábbi eredmények születtek:

  • Egy 2014-es tanulmány kimutatta, hogy ugyan egyes vércsoportok átlagosan eltérő testtömegindexszel és vérnyomásértékekkel rendelkeznek, a diéta követése nem okozott változást ezekben az értékekben.
  • A belga Vöröskereszt 2013-ban egy áttekintő tanulmányban megvizsgálta a vércsoportdiéta hatékonyságát alátámasztó forrásokat, és egyetlen tudományosan megbízható kutatást sem talált.
  • A Német Táplálkozási Társaság (DGE) egy nyilatkozatban kijelentette, hogy a diéta nem rendelkezik tudományos alapokkal.
  • A Torontói Egyetem 2014-ben publikált egy tanulmányt, amely szerint nincs összefüggés az étrend és az egészségi állapot között, amelyet a vércsoport határozna meg.
  • 2012-ben tudósok több főemlősfaj genomját elemezték, és arra a következtetésre jutottak, hogy a vércsoportok már több millió éve léteznek – így D’Adamo elmélete azok eredetéről tévesnek bizonyult.

Érdekes elmélet, de nem ajánlott

A vércsoportdiéta követése könnyen egyoldalú táplálkozáshoz vezethet. A fogyás valószínűleg azért következhet be, mert a diéta jelentősen leszűkíti az elfogyasztható élelmiszerek körét, de ez hosszú távon tápanyaghiányhoz vezethet.

A szakértők, függetlenül attól, hogy a tudományos bizonyítékok hiányoznak, nem ajánlják a vércsoportdiéta követését. Egy kiegyensúlyozott étrend, amely sok szezonális zöldséget, gyümölcsöt és hüvelyeseket tartalmaz, minden szükséges tápanyaggal ellátja a szervezetet.

Forrás: utopia
Fitó: pexels